19 Kasım 2019 Salı 00:41:56
» Prof. Dr. Levent Seçer: İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

Prof. Dr. Levent Seçer: İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Prof. Dr. Levent Seçer: İNSAN AKLININ ÖMRÜNÜN TÜKETİLDİĞİ BİR ÜLKE...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 17 Eylül 2019, Salı 12:44:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İnsan hak ve özgürlüklerin inanç saygınlığının alet edildiği bir siyasal sistemin içinde tüketildiğini görmek. İnsan ömrünün yok edildiği bir ülke olmaktan öteye gidememektir. Bir ülke de insanlar aydınlar, yazarlar, bilim adamları, şairler, sanatçılar diri diri yakılıyorsa, düşünen yazan akıl ve bilimden söz edenleri hapsediyorsanız, orada aydınlıktan demokrasiden özgürlükten adaletten söz edemezsiniz. 26 yıl önce suçları sadece toplumu aydınlatmak adına bir araya gelenleri biz diri diri yaktık.
Bu şimdi insan ömrünün bu ülkede ne kadar değersiz kaldığının bir örneği değil mi? Ama biz hala Atatürk' le  cumhuriyet'le kavga etmekten vazgeçmedik.
Birilerini neden Atatürk cumhuriyet çağdaşlık özgür olabilmek rahatsız eder? Bizim neden Mozart, Beethoven, Chopın, Mikis Theodorakis, Arvo Pont, Jahn Tavener, Zalton Kocsis, gibi bestecilerimiz yok?  Dünyaca ünlü besteci Carlo Domeniconi, yüzlerce bestesi var '' Atatürk Türkiye' sine sevdalıyım gönüllü olarak konservatuvar da ders vermek istiyorum'' diyor. Türkiye'e geliyor ama kimse ilgilenmiyor, gönüllü olarak yaptığı çalışmalar sırasında da işine son veriliyor. Aydınlıktan bilimden demokrasiden çağdaşlıktan Atatürk'ten nefret etmek neden? Albert Einstein, Edison, Louis Pasteur, Galilleo, Pierre Curic, İsaac Navton, Nikola Tasla, marie Curie, Robert Darwin, İnsan beyninin yapısını inceleyen James Clerk Maxwell gibi değerlerimiz yok? Tarih boyunca Bilim ve teknolojiyi akılla birleştiren bu insanlar nedense benim ülkemde anılmıyor bilinmiyor.
Çünkü eğitim akıl tüketilmiş.
İnsan aklının yok edildiğini düşündükce başka bir değişimin olmasını beklemek mümkün değil. En iyi bildiğimiz şey, kurnaz siyasetin akıl dışı yansımaları, uğraştığımız tek şey siyaset seçim ve sen ben kavgası, kendi sistem anlayışının inandına kalmasını sağlamak adına toplumsal mutsuzluk ve korku. Kendi geleceğinden ailesinin hayatından endişe duyan bir toplum, açlık sınırında yaşayan 30 milyon insan, bozulan ve asla düzeltilemeyecek bir ekonomik dengesizlik. yargıya olan güvensizlik,
Hak hukuk ve özgür olmak heyecanını kaybetmek. Dünyada 34 ülke arasında en fazla beyin göçü yaşayan ülke Türkiye, Üniversite eğitimini Avrupa da almak isteğen gençlik sayısı yüzde 73, 2014-2018 yılları arasında yurt dışına yerleşmek isteğenlerin sayısında inanılmaz bir artış var.
Bilim adamı yetiştirmeyen bir ülke olmak tarihe yazılışımız bumu? Bugün tarihe baktığımızda kendi değerlerimiz de var, Astronomi, tıp, matematik, alanında sayısız eserler kazandırmış Farabi, Ali Kuşcu, Türkiye'nin ilk Atom mühendisi Dr.Ahmet Yüksel, bilim ve teknolojiye yön vermişler. Peki bugün ne kadar bu insanlara değer veriyor anıyor konuşuyoruz acaba? Türkiye sabah kalıyor  kirli siyasetin içinde, akşam aynı sergilenenleri görerek bakıyor geceye.
Eğitimi tüketen anlayış, insan beyninin ömrünün tükendiğinin farkında değil, aslında bunun farkında olsa da işine geliyor istenilen bu. Üstün zekalı çocuklarımızın yetişmesi için var olan  okul, anlamsız sebepler yüzünden kapatılıyor. Türkiye kitabın elde ağır bir yük olarak anlatıldığı bir ülke, Bir japon yılda 20 kitap okuyor, yolda metroda trende her yerde, ama biz dünya ekonomisine yön veren bir ülkeden aldığım sadece kadınlara yönelik üniversite açmak.
Bugün 60 bine yakın Türk genci  yurt dışında eğitim görüyor, bunun nedeni daha iyi bir gelecek adına alınmış bir karar. Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti 3 , milyar dolar. Ama bugün beyin göçünü önlemek adına yapılan bir çalışma yok, bunun yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik kaybı önlemek için hala başlatılan yürütülen bir çalışma var mı?
Bunu birileri açıklasın bilmek faydalı olur. Ama biz yılda 3-4 seçim yaşayan bir ülkeyiz, ülke yararı adına, insanlık adına, toplumsal huzur ve uluslararası saygınlığımız adına bunu düşünmek birilerini ilgilendirmiyor. Siyaseti bilmeyenlerin hakim oldukları sistem içinde tek hakimiyetin önemi var.
Yaşanacak bir felaket kimsenin umurunda değil, Aklın yok edildiğini düşündükçe geleceği güzel görebilmek isterdim. Hani bestelenen şarkının sözleri gibi HER ŞEY ÇOK AMA ÇOK GÜZEL OLACAK  olmalı da tek arzum bu benim.
Bu ülke yaşananları haketmiyor, Atatürk'ün sözlerinde olduğu gibi '' efendiler memleketi tanımadığınız bilmediğiniz amacı maksadı nedir görmediğiniz kişilere teslim etmeyin''  Ama ne kadar karamsar olsam da, gene de içimde zaman zaman bir umudun kaldığını düşünüyorum. Dilerim kaygılarım karanlıklara sürüklenmez korkular yaşamayız . Yani aklın yok edildiği değil, Aklın kazandığı bir ülke olmanın sevincini yaşarız. 
Prof. Dr. Levent Seçer

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir