15 Aralık 2018 Cumartesi 15:50:24
» R-Kompleksinden Arınmış Bir Yıl Diliyorum!..

R-Kompleksinden Arınmış Bir Yıl Diliyorum!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
R-Kompleksinden Arınmış Bir Yıl Diliyorum!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 01 Ocak 2018, Pazartesi 14:33:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Birçok sosyolog ve psikolog, özellikle XX. Yüzyılın ortasına doğru dünya insanlarından bazılarının içine düştükleri mantıksızlık sorununu çözmek için çabalamışlardır.  Bazı Afrika ve Güney Amerika ülke toplumlarının duçar olduğu bu tablonun, nasıl olur da Almanya ve İtalya gibi ülkelerin insanlarını da etkilediğini araştırmışlardır.   Zira bu Avrupalı toplumlar, bilim ve fen yönünden başarılı eğitimler kazandırılmış ve özellikle mühendislik gibi mantıksal doğrulara koşut bir kafa yapısına sahip bireyler olarak bilinmiştir.

 

Konuya en doğru yanıtı sosyoloji uzmanı Mac Lean vermiştir.  Bu araştırmacı, her insanın beyninde bulunan bir bölgenin bir şekilde etki altına alınarak, sadece ilkel içgüdülere teslim edilmiş olduğunu ve böylece de mantıklı düşünebilmek yetisinin yok edilebildiğini söylemiştir.  Bu yaklaşıma ‘R-Kompleksi’ adını vermiştir Mac Lean.   Yani ‘Sürüngen Beyin Kompleksi’.  (R-Kompleksi’nin açılımı da sürüngen sözcüğünün İngilizce karşılığı olan ‘reptile’ kelimesinden türetilmiştir).

 

Mac Lean, özellikle Almanya toplumunda ortaya çıkan R-Kompleksi’ne duçar olmuş insanların sonu milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine ve akıl almaz boyutta tahribatlara yol açan II. Dünya Savaşı’nın sorumluları olduğuna inanmaktadır.  Hitler ve arkadaşlarının sistemli olarak uyguladığı yöntemlerle sürüngen beyinli insanlar haline dönüşerek toplumlarını ve dünyayı olumsuz etkilemişlerdir.

 

İnsanları R-Kompleksi sorunlusu haline getirmek için uygulanan yöntemlerden ilki, kişileri bir özel gruba dâhil etmekle başlamaktadır.  Bu kurgu, “bizler ve ötekiler” diye ayrıştırılmış bir grubun yaratılması ile oluşturulmaktadır (yakinen izleyebileceğimiz bir sosyal mühendislik becerisidir).   Bu gruba katılan birey, kendi grubunun dışladığı ötekileri düşman olarak görmektedir.  Kurguyu yaratan lider ise mutlu bir gelecek yerine geçmişin kendince kara sayfalarına atıfta bulunarak karşılaşılan eski düşmanlıkları gündeme taşımakta ve kişileri bu düşman kavramına yönelterek mantıklarını hapsetmektedir.

 

Stratejinin ikinci ayağı, yaratılan ve var olduğu iddia edilen düşmanın üzerinden topluma korku salmaktan geçmektedir.  Bu yöntemde ise; lider hükmetmek istediği gruba bir veya birçok düşman göstermektedir ve bunun üzerinden korku yaratmaktadır.  Korkuyu aşmak için ise aralarında dayanışmanın zorunlu olduğuna kişileri kışkırtarak ikna etmektedir.   Son aşama ise gruba katılmış R-Kompleksi tutsaklarını düşündürmemek ve böylece insanların mantıksal doğrularının işlemesine engel olmak hüneridir.

 

R-Kompleksi ile yaratılan yeni insanlar, artık lideri ile özdeşlik kurmak için hazır konumdadırlar.   Bu birliktelik sonrası ortaya kindar fertler çıkartılmaya başlamakta ve ötekilerden intikam almak duygusu keskinleştirilmektedir.

 

İşte bu tablo, mantık dokusu yenilmiş ve baskılanmış ve de düşünce dünyası ilkel içgüdülere teslim edilmiş toplumun acıklı noktaya evirilemeye başlamış yeni tutsaklığıdır.   Bunu başaranlara ise diktatörler deniyor tarihten gelen örnekler nedeni ile!

Bu konuyu ülkemizde de işleyen yazarlarımız, düşünce insanlarımız ve araştırmacı kimlikli insanlarımız bulunmaktadır.   Örneğin; Sayın Mümin Sekban’ın “Her Şey Beyinde Başlar” başlıklı kitabı dikkate değerdir.

 

Biz ise, AK-ŞAKA köşesi olarak yeni yıla girerken özet bir düzenleme ile artık bir hastalık sayılan bu kompleksi siz okurlarımız ile tanıştırarak, toplumumuzun uyanık davranması ve asla mantık çizgisinden kopmaması için temenni de bulunmak istedik.  Bizde de acaba dindar ve inançlı insan olmak faktörü R-Kompleksi yaratmak için bir unsur olarak kullanılmakta olabilir mi diye düşünmeden de edemedik.  Takdir sizlerindir!..

 

Kıssadan hisse:  Ölüm yıldönümü anımsanırken merhum Mehmet Akif bizimle bu bölümde;

 

“Müslümanlık nerede? Bizden geçmiş insanlık bile;

  Âdem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile;

  Kaç hakiki Müslüman gördümse, hep makberdedir;

  Müslümanlık bilmem ama galiba göklerdedir!”

 

                                                                                                 Erdal Akalın (01.01.2018) 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir