26 Ocak 2020 Pazar 15:40:01
» SAĞLIK HİZMETLERİ FİYATLANDIRMA KOMİSYONU KARARININ DEĞERLENDİRİLMESİ...

SAĞLIK HİZMETLERİ FİYATLANDIRMA KOMİSYONU KARARININ DEĞERLENDİRİLMESİ...

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
SAĞLIK HİZMETLERİ FİYATLANDIRMA KOMİSYONU KARARININ DEĞERLENDİRİLMESİ...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 12 Ocak 2020, Pazar 14:43:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1-Ülke nüfusunun tamamına yakınını kapsayan GSS kapsamındaki sigortalılara sağlık yardımları SGK tarafından sağlık kurum/kuruluşlarından hizmet alımı yapılması suretiyle karşılanmaktadır. Yapılacak sağlık yardımlarının usul ve esasları, sigortalılardan alınacak katılım payları, özel sağlık kuruluşlarına ödenecek ek ücretler, sağlık hizmetlerinin bedellerinin tespit edilmesi vb. konular;  5510 sayılı Kanun, konuya ilişkin yönetmelik ile SGK tarafından çıkarılmış Sağlık Uygulama Talimatında  (SUT)  ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

2-11.01.2020 günlü (dünkü) R.G. yayımlanmış SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararıyla; SUT ile belirlenen sağlık hizmeti bedellerinin bazılarında kısmi iyileştirmeler (zam) yapıldığı görülmüştür.

SGK'nın yıllardır sağlık hizmet bedellerini güncellemediği, bu suretle SGK sigortalılara tedavi ve ilaç giderlerinden önemli oranda tasarruf sağladığı, üstelik sigortalılardan alınan primlerden oluşan Genel Sağlık Sigortası Fonu kaynaklarının da SGK'nın diğer giderlerinin (açıklarının) kapatılmasında kullanıldığı bilinmektedir. ( Sayıştay: 2016 SGK Raporu)

SUT tarifesindeki sağlık hizmet bedelleri, kamu sağlık kuruluşlarını ve hem de özel hastanelere giden/gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızı doğrudan etkilemektedir.

Güncellenmeyen hizmet bedelleri nedeniyle kamu hastanelerinde verilmekte olan sağlık hizmetleri aksamakta, hizmetler güçlükle yerine getirilebilmektedir. Özel hastanelere giden vatandaşlarımız ise her geçen gün daha fazla ek ücret ödemek zorunda bırakılmaktadır.  

(Zira özel hastaneler 5510 sayılı yasa; imzaladıkları sözleşme hükümlerine karşın sigortalılardan SUT tarifesinin % 200 'ün üzerinde ücret almakta, bu suretle hizmet bedellerini piyasa koşullarına uyarlamaktadır. Günümüzde mevzuata aykırı olmasına karşın % 200 üzerinde fark ücreti almayan özel hastane yok denecek kadar azdır. Daha düşük tedavi gideri ödemek isteyen SGK yetkililerinin bu durumdan rahatsız olmadıkları görülmektedir. Hatta bu amaçla SUT tarifesinde yapılmış bir değişiklik ile ayaktan tedavilerde hastalara ödedikleri fark ücretini gösterir belgenin verilmesine ilişkin kural yürürlükten kaldırılmıştır.) ( Resmi Gazete: 2018)

3-11.0.2020 günlü R.G. yayımlanmış "Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunun 2019/6 Sayılı Kararı" ile (yurtdışı ilaç fiyat listesi, ayaktan ve yataktan tedavilerde faturalandırma esasları vb.) bazı sağlık hizmetlerinde yapılmış kısmi düzenlemelerin ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğu; değişikliklerin kamu hastanelerindeki verilmekte olan sağlık hizmetlerinde düzelmeye yol açmayacağı, özel hastanelere gitmek zorunda kalacak olan vatandaşlarımızın mevzuata aykırı olsa da yüklü fark ücretleri ödemeye devam edecekleri görülmektedir.

                Özetlemek gerekirse; kamu hastanelerine giden sigortalı; 6 TL hasta katılım payı ödeyecek, yetersiz sağlık hizmetleri, hasta yoğunluğu nedeniyle uzun kuyruklarla karşılaşacak ve tahlil/ tetkiklerini daha uzun sürede yaptırmaya devam edecektir.

               Sigortalının özel hastaneye gitmesi halinde ise SGK, hastaneye 24 TL muayene  ücreti ödeyecek ve ödediği ücretin 15 TL sini katkı payı olarak sigortalıdan geri alacaktır.

                Hasta ise özel hastaneye 15 TL katkı payının dışında % 200 zamlı fiyat olan 48 TL muayene ücreti yerine, yasanın açık hükmüne karşın,  bunun 5- 10 katı oranında muayene ücreti ödemeye devam edeceklerdir.

              Bu konularda çözüm üretmesi gereken yetkililerimiz; milletvekillerine tanınmış ayrıcalıklardan yararlandıkları, dolaysıyla bu tür bir sağlık sorunları bulunmadığı için nüfusumuzun %99 unu kapsayan GSS sigortalılarının sıkıntılarının, ne yazık ki her yıl artarak devam edeceği görülmektedir.

 

              KAYNAKÇA

              SGK 2016 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu. ( https://www.sayistay.gov.tr/tr/?p=2&ContentID=12120)

(Özü: 2016 yılı içinde, 16,4 milyar TL  tutarındaki GSS Fonu kaynağı başka amaçlar için kullanılmıştır.) 

              Resmi Gazete SUT Değişiklik (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180204-11.htm)

Mahmut ESEN


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Sağılık ve ekonomi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir