11 Aralık 2019 Çarşamba 17:05:11
» SAĞLIK HİZMETLERİNİN TİCARİLEŞMESİNDE SON AŞAMA

SAĞLIK HİZMETLERİNİN TİCARİLEŞMESİNDE SON AŞAMA

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
SAĞLIK HİZMETLERİNİN TİCARİLEŞMESİNDE SON AŞAMA
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sağlık - 16 Eylül 2019, Pazartesi 14:27:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

1-Emekli kamu görevlisiyim. Yaz mevsiminde belli aylarda Balıkesir ile Burhaniye ilçesinde ikamet ediyorum. Kronik rahatsızlıkların nedeniyle bazı ilaçları sürekli kullanıyorum. 
İlaç yazdırmak amacıyla 11.06. 2019 tarihinde Aile Hekimliğine gittiğimde görevli doktor tarafından: "Geçicide olsa aile hekimliğini buraya taşımamın uygun olacağı, aksi halde raporlu da olsa bir kutudan fazla ilaç yazamayacağı, eski/süregelen uygulamanın değiştiği " söylenmiş ve ilaçlarım birer kutu olarak yazılmıştır. 

2-Aile hekiminin önerdiği gibi yılda iki kez aile hekimi değiştirmek yerine, hastaların yaşamlarını zorlaştırmadan bu tür sorunları daha kolay çözme olanağı olup/olmadığının açıklanması için Sağlık Bakanlığına başvuruda bulundum.

3-Sağlık Bakanlığı adına İlçe Sağlık Müdürlüğünden gelen yanıtta : "... Aile hekimlerinin kayıtlı hasta başına ücret aldıkları için başkasına kayıtlı hastalara uzun süre bakmak istemedikleri ileri sürülerek 15 günü geçen uzun süreli misafirlikte/tatillerde aile hekimi değiştirilmesi gerektiği" belirtilmiştir.

4-İlçe Sağlık Müdürlüğünce yapılmış açıklamada, aile hekiminin kayıtlı/bakılan hasta sayısını dolaysıyla aylık ek gelirini sadece 3-5 TL artırmak amacıyla üç yerine bir kutu ilaç yazması şeklindeki  "Hekimlik Meslek Etiği Kuralları" nın bazı maddelerine  (5, 6 ve 11 vb. md.) aykırı uygulamasının dahi savunulduğu görülmektedir.

5-Sorunun bireysel veya belirli bir il/ilçe ile sınırlı olmadığı, sağlık hizmetlerinin ticari değil kamusal bir alan olduğu dikkate alınarak; Etik kurallarına ve hak ve adalete uygun bir uygulamanın Sağlık Bakanlığınca belirlenerek yazlıkçıların mağduriyetlerinin giderilmesinde yarar vardır.

Selam ve saygılarımla.

                                                                                                                                                                         Mahmut ESEN 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir