19 Mayıs 2019 Pazar 12:43:10
» Salim Koçak: BİR ÇOCUK YETİŞİR, DÜNYA DEĞİŞİR

Salim Koçak: BİR ÇOCUK YETİŞİR, DÜNYA DEĞİŞİR

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Salim Koçak: BİR ÇOCUK YETİŞİR, DÜNYA DEĞİŞİR
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 19 Şubat 2018, Pazartesi 16:02:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

            Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammed, Alparslar, Fatih, Atatürk, Sezar, Büyük İskender, Mao, Lenin, Edison, Einstein, Leornado da Vinci, Picasso, Shakespeare, Beethoven, Çaykovsky, Karl Marx, Voltaire, Goethe, vs.

 

            Hepsi birer çocuktu. Yetiştiler, dünyayı değiştirdiler.

 

            Demek ki "çocuk" deyip geçmemeli. -Teorik olarak da olsa- demek ki her çocuk dünyayı değiştirmeye aday. Demek ki dünyanın kaderi çocukların elinde.

 

            "Çocuklar geleceğimizdir," derken herhâlde murâd edilen budur ama bugünlerini hakkıyla düşünmediğimiz için geleceklerini de, geleceğimizi de, dünyanın geleceğini de ıskalamış oluyoruz.

 

            Çocukları çok da seviyor olabilirsiniz,  az da. Hatta hiç sevmiyor da olabilirsiniz. Onlara karşı taşıdığınız duygular nasıl olursa olsun bu gerçek değişmez: Dünyanın geleceği onların elinde.

 

            Tabii dünyanın değişmesini istemeyenler de oldu insanlık tarihi boyunca. Bugün de varlar. Ama dünya hep değişti, değişiyor, değişecek. Demek ki kazananlar; her zaman değiştiriciler oldu, olacak. Demek ki değiştiriciler, rakiplerini her zaman yenilgiye uğrattılar, uğratacaklar. 

 

            İşte bu değiştiricilerin, yani devrimcilerin –veya evrimcilerin- hepsi de birer çocuktu. Büyüdüler, dünyayı değiştirdiler.

 

            Demek ki her çocuk; dünyayı değiştirmeye aday bir "ufaklık"tır. Çocuğu bu perspektiften görmeyen her bakış açısı statükocudur, çıkarcıdır, korkaktır. Aynı zamanda çocuğa hem haksızlık eden, hem zulmedendir.

 

            Pek çoğumuzun bilinçaltında, çocuğun iyi yetişmesi hâlinde kontrolümüzden, sözümüzden, denetimimizden çıkacağı korkusu bulunduğuna inanıyorum. Onları özgürlükçü, kendi iradeleriyle hareket etmelerine izin veren bir anlayışla yetiştirmek istemememizin geri plânında bu korkunun yattığına inanıyorum. Yetişirlerse herkesten ve her şeyden önce bizleri değiştirmeye kalkacakları korkulu sezgisi içindeyiz çünkü.

 

            Keşke diyorum, mademki onları anlama ve algılayışımızda devrim yapmak işimize gelmiyor, bari onların bize karşı devrim yapma güçleri olsa!

 

            Ama ne demiştik?

 

            Bir çocuk yetişir, dünya değişir. Öyleyse kim bilir, belki de bugünlerde o çocuk da yetişmekte. Belki de büyük değişim o çocuğu bekliyor.

 

            Bunun bir hayâl olduğunun farkındayım elbette. Ama unutulmamalı ki büyük gerçekler, büyük hayâllerden doğmuştur her zaman. Yeterince farkında değiliz ama belki de internet dünyası ile onun alanlarından biri olan sosyal medya açacaktır bunun önünü. Bilgi, zekâ, özgüven ve medeni cesaretleri bizimkileri solladıkça, bunun sonucu olarak da kontrolümüz altına alma becerimiz azaldıkça artacaktır bu şans.

 

            Bir çocuk yetişir, dünya değişir, demiştik. Belki de yoldadır o çocuk. Belki de en azından büyüklerinin çocuğa bakışını değiştirerek değiştirecektir dünyayı.    

            

 

Salim Koçak

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir