13 Aralık 2018 Perşembe 19:48:45
» Sarraf soruşturmasında çok çarpıcı iddialar: İki Türk takımı izleniyor, çantayla para gitmiş!

Sarraf soruşturmasında çok çarpıcı iddialar: İki Türk takımı izleniyor, çantayla para gitmiş!

Savcı Bharara'nın yürüttüğü Rıza Sarraf soruşturmasına Türkiye'den 2 futbol kulübünün daha takıldığı iddia edildi. İddiaya göre; kulübe giden para da hükümetin komisyonunun bir kısmı olabilir.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Sarraf soruşturmasında çok çarpıcı iddialar: İki Türk takımı izleniyor, çantayla para gitmiş!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Spor - 25 Mayıs 2016, Çarşamba 20:36:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Savcı Bharara'nın yürüttüğü Sarraf soruşturması Türkiye'deki bazı futbol klüplerine de uzandı. İlhan Tanır'ın Haberdar'da yayınladığı yeni iddialara göre; New York Güney Bölgesi (NYGB) Başsavcısı Preet Bharara’nın Rıza Sarraf ve diğer iki sanık hakkında hazırladıkları soruşturma, Türk spor dünyasında sarsıntı yaratabilir.

İlhan Tanır'ın Haberdar'daki haberi şöyle:

Soruşturmanın iş dünyası, siyaset, bürokrasi gibi ayakları var. Daha önce haber verildiği gibi siyaset dünyasından Egemen Bağış, Zafer Çağlayan'ın yanısıra spor dünyasından da Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın isminin soruşturmada yer aldığını, öğrenilen ciddi iddialara dayanarak yazmıştık.

En az 3 Türk takımı Bharara’nın radarında

Yeni iddialar, Bharara’nın Sarraf dosyasında Türk spor dünyasından sadece Fikret Orman'ın olmadığını gösteriyor. Yansıtılanlara göre; Beşiktaş dışında en az iki Süper Lig takımı daha Bharara’nın soruşturma dosyasında bulunuyor.

Yine bu iddialar, şimdiye kadar ismi zikredilmemiş bu iki Süper Lig takımından özellikle birinin tamamen Rıza Sarraf'ın para çarkına battığını gösteriyor.

Bu kulübün sadece başkanının değil, bizzat kulübün kendisinin de Sarraf’ın para aklama çarkına dönüştüğü, soruşturma sonrasında ortaya çıkan bilgiler arasında yer aldığı belirtiliyor.

Soruşturmanın içeriğinden haberdar olan kaynaklar, bu futbol kulüplerinden birinin içinde, kulüp içerisinde önde gelen ve etkili pozisyondaki birçok kişinin Sarraf çarkında bizzat rol oynadığını düşünüyor. Kaynaklar, kanıtların da bu yönde olduğunun altını çiziyor. 

Beşiktaş’ın, kulüp olarak Bharara’nın radarında bulunmadığını söyleyen kaynaklar, Türkiye’nin bu diğer önemli takımı için riskin daha yüksek olduğunu vurguluyor.
 

‘Gece kulübü’ gibi spor kulübü yönetilmiş

Hatta Bharara’nın ofisinde Türkiye Süper Lig’inde çok bilinen bu takımımız ‘gece kulübü mü yoksa futbol kulübü mü’ diye espri konusu dahi olmuş.

Bu kulübe yöneltilen başka suçlamalar da var ancak şimdilik bu konuya değinmeyeceğiz.  Türkiye’nin bu etkili kulübüne Sarraf tarafından ‘’ciddi para akışı olmuş ve bu paralar da çantalarla gönderilmiş.’’

"SİYASİ İRADENİN BİLGİSİ DAHİLİNCE"

İşte durum bundan sonra daha karmaşık bir hal alıyor.

New York kaynaklarına göre; bu para akışının ‘aklama değil de komisyon adı altında’ ve siyasi iradenin bilgisi dahilinde gerçekleştiği düşünülüyor.

Suçlamalar buradan sonra daha detaylı hale geliyor ancak o detaylara girilmesi halince soruşturma sürecininin etkileneceği gerekçesiyle kaynağım daha ileri gitmiyor.

PARA TRAFİĞİ TAPELER HALİNCE BHARARA'NIN OFİSİNDE

Şimdi sıkı durun; soruşturma konusunda bilgisi olan kaynaklar, bu bahsedilen para trafiğinin kanıtlarının tapeler şeklinde Bharara’nın ofisinde olduğunu ifade ediyor.

"KULÜBE GİDEN PARA HÜKÜMETİN KOMİSYONUNUN BİR KISMI OLABİLİR"

Kaynağım şunu da ekliyor; ‘’Zaten kuşkuları şu, bu kulübe giden para hükümetin komisyonunun bir kısmı olabilir.’’

Buradan sonra kaynağıma somut bir örnek vermesi konusunda ısrar ediyorum. Bunun üzerine şu örneği veriyor; ‘’Mesela tek seferde 2000 üyenin aidatı olan milyon dolarlar (tam rakam bilgimiz dahilinde) çanta ile yollanıp kulübe resmi ödeme yapılmış. Bu da elden üye aidatı adı altında olmuş.’’

Bu para trafiğinin de, diğerlerinde olduğu gibi tapesinin olduğu sanılıyor.

Bu parayı yollayan kişinin bizzat Rıza Sarraf olduğunu, kaynağım iddialar ışığında doğruluyor.

Bharara’nın dosyası derin

İsimler önemli.

Sektörler ise deprem yaratıcı cinsten.

Fikret Orman

Fikret Orman’ın da soruşturma kapsamında olduğu yönündeki güçlü iddiaları daha önce yazmıştık. Spor dünyasını iyi bilen Fatih Altaylı’nın da Habertürk’de 23 Mayıs'ta yazdığı bir yazıda, ‘‘Fikret Orman Reza Zarrab iddiası boş değil’’ demesi ve bunu yazının başlığı olarak kullanması (daha sonra yazının başlığı değiştirildi) bence de tesadüf değil.

Güvenilir kaynakların bildirdiğine göre; Fikret Orman ciddi suçlamalara muhatap olsa da, Beşiktaş'ın bana aktarılanlar ışığında, kulüp olarak bu soruşturmanın içinde olmadığı anlaşılıyor. Hatta Beşiktaş’ın şampiyon olduğunu bilen Bharara’nın ofisinde, ‘’Şampiyonluk kulübün başarısı, bizim odağımızda değil’’ düşüncesi hakim.

 

NYGB’ye yakın kaynaklara göre, "Beşiktaş'ta sadece başkan olaya karışmış, kulüp yöneticileri, müdürü ve finansman departmanı ise temiz."

Altaylı yazısında ayrıca ‘Sarraf iddiaları boş değil’ ama Orman çıkıp ‘’Beşiktaş için yaptım’’ der ve kurtulur diyor.

Sarraf ile yolsuzluk çarkının içine girmiş bir başkanlarının olduğu, eğer ciddi kanıtlarla ortaya konursa Beşiktaş taraftarı o zaman ne der, onu ben bilmem. Çarşı’nın, Süleyman Seba’ların ve Gezi protestolarının baş aktörü olan bir takım, New York’da yolsuzluk suçlamalarına muhatap kalmış bir kişiyi halen başkan olarak görmek ister mi, onu da ilerleyen süreçte göreceğiz.

Bürokrasi Ayağı

Öte yandan Türkiye’nin önemli bir devlet kurumu da Bharara’nın soruşturmasına takılmış ve bürokratlar da bu ağın içinde. Bu konuda bazı bilgilerin yakında basına yansıyabileceği de konuşuluyor.

Bharara ve ofisi 2010 yılından beri bu soruşturmayı yürütüyor.
 

Açıkcası iğne ile kuyu kazmışlar.

 

Saygılar…    

 

Özgür Bağımsız Gazeteciler…

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Spor Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir