17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:53:05
» Son 20 yılın 1 Mayıs afişleri sergileniyor

Son 20 yılın 1 Mayıs afişleri sergileniyor

Divriği Kültür Derneği ‘Türkiye Emek Hareketi 1 Mayıs Afişleri’ni İstanbul’da sergiliyor. Sergi 20 Nisan'dan 15 Mayıs'a kadar açık kalacak. Kaynak: Son 20 yılın 1 Mayıs afişleri sergileniyor...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Son 20 yılın 1 Mayıs afişleri sergileniyor
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 05 Mayıs 2019, Pazar 16:59:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tasarımcı, çizer Fahrettin Engin Erdoğan’ın ‘Türkiye Emek Hareketi 1 Mayıs Afişleri Sergisi’ 20 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’te Divriği Kültür Derneği Mehmet Atay Sergi Salonu’nda açılıyor. Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği sergi son 20 yılın 1 Mayıs afişlerinden oluşuyor. Sergi 15 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Birgün'den Volkan Ateş'in haberine göre, sergide, 2000-2019 yıllarını kapsayan, ağırlıkla DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin bulunduğu sendika, meslek ve kitle örgütleri ve çeşitli emek platformları için, Türkiye’nin önemli siyasi eşiklerinde hazırlanmış toplam 26 afiş yer alıyor.

Divriği Kültür Derneği tarafından yayınlanan sergiyle ilgili açıklamada, “Toplumsal belleğimize önemli bir katkı sağlaması düşüncesiyle, emek hareketinin son 20 yılında yer alan 1 Mayıs afişlerinden yaptığımız bir derlemeden oluşan sergiyle, çalışan tüm emekçi kesimleri selamlıyoruz” denildi. Açıklama şöyle:

“Medyanın, teknolojinin en ileri olanaklarını kullanarak yaygınlaştırdığı günümüzün ‘egemen’ düşünceleri toplumsal yaşamın bütün dokularına yayılıyor.
Bu yeni dönemde, temel insani değerler ve toplumsal çıkarları umursamayan, tektipleşmiş, bireyci, kaderci, rekabetçi ve kısa vadeli çıkarları dışında hiçbir şey düşünmeyen bir insan tipinin bütün toplum düzeyinde bir virüs gibi yayılmaya başladığını söyleyebiliriz. Mevcut düzen bir yandan her gün insanların umutlarını kırarken, diğer yandan da iletişim ve reklam teknolojisiyle yine her gün umutları imaj düzleminde de olsa tazeleyebiliyor. Gerçeğin çarpıtılmış veya tersyüz edilmiş biçimleri olarak çeşitli imgeler, söz yığınları ve görüntüler insanların beyinlerine boca ediliyor, zihinler böylece gerçeklikten koparılarak kof söz yığınlarıyla kuşatılıp körleştiriliyor.

İktidar sahiplerinin şiddeti kutsayan açıklamaları ve uygulamalarıyla korku bir virüs gibi yayılıyor; tarihini, kimliğini, kişiliğini unutan, sinik bir toplum yaratılarak toplumsal hafıza silinmeye çalışılıyor. Emek dünyası da elbette bu anafor içerisinde payına düşeni yaşıyor. Ancak, toplumun sürüklendiği bu kör ve sessiz çukurun karanlığına direnen emek örgütlerinin çabalarının da görülmesi gerekiyor.

İşte bu noktada, demokratik kitle örgütleri olarak toplumsal görev ve sorumlulukların bilincinde olmak, mücadele ve dayanışma eğilimlerini güçlendirmek yaşamsal bir öneme sahip.

Demokrasi ve özgürlükler mücadelesine yıllarını vermiş bir kültür derneği olarak, işçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ın yaklaştığı bu süreçte, emekçilerin yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Toplumsal belleğimize önemli bir katkı sağlaması düşüncesiyle, emek hareketinin son 20 yılında yer alan 1 Mayıs afişlerinden yaptığımız bir derlemeden oluşan sergiyle, çalışan tüm emekçi kesimleri selamlıyoruz.

Bu sergi, Türkiye’de siyasi iktidar ve rejim değişikliklerinin yaşandığı, insanca yaşam isteğinin, demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış taleplerinin, anayasa ve sistem değişikliklerinin, asgari ücretin, ekonomik kriz, darbeler, savaş, işsizlik, yoksulluk ve sendikal yasakların ve emeğe yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönemin içinde üretilen 1 Mayıs afişlerinden oluşuyor.”

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Halk Tv'den alınan Ham haberler ve Rogg & Nok tarafından yapılan yorumsal haberler....

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir