25 Kasım 2017 Cumartesi 10:27:39
» Süleyman Çelik: RAKAMLARLA AKP’NİN BÜYÜME MASALI VE ATATÜRK DÖNEMİ

Süleyman Çelik: RAKAMLARLA AKP’NİN BÜYÜME MASALI VE ATATÜRK DÖNEMİ

Yazıya kaynak olan aşağıdaki tablo ve grafik, Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli’nin “EKONOMİMİZİN SAYISAL GÖRÜNÜMÜ- 1923’den günümüze” adlı kitabından (Milliyet Yayınları, 3.Baskı,1995) alınmıştır.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Süleyman Çelik: RAKAMLARLA AKP’NİN BÜYÜME MASALI VE ATATÜRK DÖNEMİ
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Ekonomi - 17 Ekim 2017, Salı 10:16:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekrem Pakdemirli Atatürkçü değildi. Muhafazakar sağcı bir akademisyen ve politikacı olup Turgut Özal’ın başta gelen kurmayları arasındaydı. Özal, önce Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı, ardından Bakan yapmış, Mesut Yılmaz zamanında Başbakan Yardımcısı olmuştur.

 

Kitap 1995 baskılı olduğu için 1923- 1994 yılları arası ekonomik büyümeleri değerlendirilmiştir. Ekonomik değerlendirmelerde kullanılan GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla), bir ülke vatandaşlarının verilen bir yıl (burada dönem ortalamalı yazılmıştır) için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır.

 

Değerlendirme, 1923-94 arası 6 döneme ayrılarak yapılmış, sonuna da bu yılların toplam ortalaması alınmış ve “Cumhuriyet Dönemi” olarak ayrı bir sütunda gösterilmiştir. Dönemler; Atatürk (1923-38), İnönü (1938-50), Menderes (1950-60), Ara (1960-65), Demirel (1965-83) ve ANAP (1983-1994) olarak adlandırılmıştır. Kişi başına düşen GSMH yüzdelerini gösteren grafikte ise daha ayrıntılı bir inceleme yapılmış ve 10 dönem altında değerlendirme yapılmıştır.

 

Tabloda görüldüğü gibi, büyüme ile ilgili göstergelerin hepsinde (büyüme hızının göstergesi olan GSMH büyüme yüzdesi, sanayide büyüme yüzdesi, tarımda büyüme yüzdesi ve kişi başına düşen GSMH artış yüzdesi) Atatürk dönemi, tüm dönemlerden açık ara öndedir. Ayrıca bu dönemde cari açık değil, tersine fazlalık oluşmuş (bütçe 5 milyon dolar fazla vermiş); devalüasyon olmamış, yani paramız değer kaybetmemiş, tersine değer kazanmış (% 1.8); enflasyon yaşanmamış, yani hayat pahalılığı oluşmamış, tersine ucuzluk var; toptan eşya fiyatları % 2 düşmüştür.

 

Atatürk döneminde paramızın değer kazanması ve piyasaların ucuzlamasına karşılık, Atatürk’ten sonra paramızın sürekli değer kaybetmeye başladığı ve hayatın gittikçe pahalandığı görülmektedir.

 

Bu kitapta olmayan AKP dönemindeki rakamlara internetten erişilebilmektedir.  Örneğin, (tp://ilhankesici.org/makale_detay.asp?bid=111).

 

AKP’ninilk 13 yılında, 2003-2016 yılları arasında büyüme hızı, ortalama %4.6 olmuştur. 2007- 2016 yılları arası rakamlara bakıldığında büyüme hızının % 3.3’e düştüğü görülmektedir ki bu ülke ekonomisinin kötüye gidişinin göstergesidir.

 

Atatürk’ten sonra bütçelerin cari açık vermeye başladığı görülmektedir. Gittikçe artan bu açık, AKP döneminde rekor düzeye erişmiştir. 1923- 1994 arasında 515 milyon dolar ve AKP’niniktidara geldiği 2002’de 20 milyar dolar olan cari açık, 2015 yılı itibariyle, 468 milyar dolar gibi, kapatılması olanaksız bir düzeye çıkmıştır.

 

Atatürk döneminde hiç borç alınmamıştır. Tersine, Osmanlı’nın borçları ödenmiştir. Atatürk’ten sonra başlayan borçlanma AKP iktidarı ile birlikte rekora koşmaya başlamıştır. 2002’de 201 milyar dolar olan toplam borç, 2016 yılında 733 milyar dolara çıkmıştır. Dahası, “Yap- İşlet- Devret” denilen soygun yöntemi ile yandaş yüklenicilere yaptırılan ve çoğu sürekli zarar eden tesislere, 25-49 yıl arasında kar garantisi verilmiş olduğu için geleceğimizi de borçlandırmışlardır. Böylece henüz doğmamış bebeklerin çocukları bile borç altına sokulmuştur. Rakamlar Osmanlı’nın iflas bayrağını çektiği ve yabancıların gelip ülke maliyesine el koyduğu Düyunu umumiye’ye gidişi göstermektedir.

 

Atatürk döneminde üretim ekonomisi uygulanıyordu. Osmanlı’dan un değirmeninden başka fabrikası olmayan, harap ve yanmış- yıkılmış bir ülke devir alınmıştı. Bu ülkenin üzerinde, Cumhuriyet’ten kısa süre sonra fabrika bacaları tütmeye başladı. Hem de dünyada “Atatürk Modeli Sosyal Fabrika” denilen ve yapıldığı yere uygarlık götüren fabrikalar yapıldı. Yani okulu, işçi lojmanı, sinema/ tiyatro/ konferans salonları, yüzme havuzu, spor alanları vs. ile her türlü sosyal tesisleri olan fabrikalar yapıldı.

 

AKP ise bu fabrikaları özelleştirme adı altında yandaşlarına peşkeş çekti. Arsa fiyatlarından ucuza kapılan bu fabrikaların yerine alışveriş merkezleri yapıldı. Böylece üretim ekonomisinin yerini tüketim ekonomisi aldı.

 

Onuncu Yıl Marşı’ndan rahatsız olan birileri, “ne ördünüz?” diyerek geçmişi inkar ediyordu ya! İşte neler örüldüğünü rakamlar gösteriyor. Bu rakamlar, TUİK’in kıvırtarak enflasyonu düşük gösterdiği rakamlar gibi değil, yalan söylemeyen, gerçek rakamlar. Yazan da yaşamış olsaydı AKP’de politikaya devam etmesi olası muhafazakar bir akademisyen. Hatta belki çocukları AKP’de olabilir.

 

AKP döneminin “ülkeyi uçurduk” dediği büyüme rakamları, görüldüğü gibi, Atatürk dönemi rakamlarının yarısından da düşük. Üstelik Atatürk döneminde, üretime yönelik ve istihdam sağlayan yatırımlarla büyüme sağlandı. AKP iktidarı ise yandaş yüklenicileri zengin etmeye yönelik, çoğu gereksiz, istihdam sağlamayan yık-yap benzeri yatırımlar yaptı ve alınan borçlar GSMH’da artışa neden oldu. Mesele, hesabını bilmez bir ailenin ödeyemeyeceği kadar borçlanarak evini yeni eşyalar ile donatıp, “zengin olduk” demesine benziyor.

 

Atatürk dönemi ile AKP döneminin karşılaştıran en güzel gösterge, Atatürk Orman Çiftliği’dir. Atatürk bir bataklığı aldı, tarıma elverişli duruma getirdi, ağaçlandırdı; hayvancılık, meyvecilik ve diğer tüm tarımsal ürünlerin üretildiği, içinde mandırası ve fabrikası olan; Ankara’nın akciğeri işlevi gören, halkın özgürce piknik yapıp temiz hava alabildiği, bozkırın ortasında bir yeşil ova ve örnek bir çiftlik yarattı. Bu çiftlik Ankaralılara yıllarca sağlıklı ürünler sunduğu gibi Ankara dışındaki illere de satış yaptığı oluyordu. AKP geldi, ağaçları kesti, fabrikayı, mandırayı kapattı; içini saraylar, lojmanlar, parti binaları, alışveriş merkezleri vs. ile doldurarak yeşil ovayı betonlaştırdı.

 

Fabrikalar kapatılıp yerlerine alışveriş merkezleri yapılmasının yanında, Türk çiftçilerini değil, Amerikan çiftçilerini kollayan yanlış tarım politikası sonucu tarım ve hayvancılık çöktü. 2000’den önce kendi kendine yeten bir ülke iken şimdi saman dahil tüm tarım ürünleri ile et ithal eden bir ülke olduk…

 

Süleyman Çelik


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir