19 Temmuz 2019 Cuma 12:06:20
» Susmuyoruz: Belediyelerin kapısına X-Ray cihazı.

Susmuyoruz: Belediyelerin kapısına X-Ray cihazı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi belediyelerine polis tarafından X-Ray cihazları yerleştirildi. Belediyelerde alınan önlemler buralara yeniden kayyım atanacağı endişesine yol açtı.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz: Belediyelerin kapısına X-Ray cihazı.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 08 Mayıs 2019, Çarşamba 17:57:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

31 Mart yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi'nden sonra Şırnak’ın CizreSilopi ve İdil Belediye binalarının girişine de, İçişleri Bakanlığı talimatı ile X-Ray cihazı yerleştirilip, güvenlik önlemleri alındı. Salı akşamı kapısına X-Ray cihazı konulan Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ, yaşananların fiilen bir kayyım uygulaması olduğunu söyledi. Şırnak Valiliği ise, bazı belediyelere terör eylemi yapılabileceğine dair duyumların artması üzerine önlem alındığını açıkladı.

Salı akşam saatlerinde Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçe belediyelerinin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. 3 ilçe belediyesine gelen polisler, belediye önüne bariyer, polis noktası ve bina girişlerine X-Ray cihazı kurdu.

Bariyerlerin yerleştirilmek istenmesi nedeniyle polisler ve belediye yetkilileri arasında tartışmalar yaşandı. Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ, duruma tepki gösterirken, polis yetkilisi güvenlik önlemi almak üzere emir aldıklarını söyledi. Belediye çevresine bariyer kurulduğunu gören çok sayıda Cizreli de, yeniden kayyım atandığını sanıp, toplanmaya başladı. 

"Evet, kanuna aykırı hareket ediyorum"

Başkan Zırığ kendilerine İçişleri Bakanlığı’ndan bir bildirimde bulunulmadığını, uygulamanın kanunsuz olduğunu söyledi. Bunun üzerine Cizre Emniyet Müdürü belediye önüne gelerek, Başkan Zırığ ile görüştü. Başkan Zırığ, yazılı talimat getirilmesini istedi.

Yaşanan tartışmaların ardından, üzerinde ilçe kaymakamının imzası bulunan ve kamu güvenliğine ilişkin önlem alınması kararını içeren bir belge, belediye binasına getirildi. Bunun üzerine belgenin kanuna aykırı olduğunu savunan Belediye Başkanı Zırığ, Cizre Emniyet Müdürü’ne hitaben "Kanuna aykırı mı hareket edeceksiniz?" diye bir soru sordu. İlçe Emniyet Müdürü ise soruya, "Ben buranın güvenliğini alıyorum. Evet, kanuna aykırı hareket ediyorum." yanıtını verdi.

X-Ray cihazı belediye girişine, polis kulübesi ise belediye binası dışına yerleştirildikten sonra belediye binası girişinde bekleyen polisler, gelen vatandaşları kontrol ederek, bazı kişilerin üstünü aramaya başladı. Cizre’nin ardından  Silopi belediyesinin önüne de akşam saatlerinde polis kulübesi konuldu. Gece geç saatlerde de İdil Belediyesi önüne X-Ray cihazı yerleştirildi.

Zırığ: Fiili bir kayyım politikası

Kayyımların belediyeleri işlevsizleştirme politikası yürüttüğünü söyleyen Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ, yaşananların YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal etmesinden bağımsız ele alınmaması gerektiğini söyledi.

Zırığ’a göre, belediyelerin kontrol altına alınması, İstanbul seçiminin iptaliyle birlikte belediyelerin işlevsizleştirilmesi politikası. Yaşananları ‘Fiili bir kayyım politikası’ olarak değerlendiren Zırığ, "Bu, güvenlik politikaları, kayyımın varlığını hissettirmenin adıdır. Fiilen, kayyım yönetimidir. AKP, 31 Mart hezimetinin faturasını Yeni belediyelere ödetmek istiyor. Yasalar açık, belediyenin üst amiri başkandır ve seçimle gelir. Bu uygulama ile belediye başkanının kendi kurumu üzerindeki yetkisi kaldırılmış oluyor. Bu fiili bir kayyım uygulamasıdır. Yasal girişimlerde bulunuyoruz, yargıya taşıyacağız. Ama çok umutlu değiliz. Tüm demokratik yolları kullanacağız." dedi.

Şırnak Valiliği: "Terör öylemi duyumları sıklaştı"

Belediyelerin etrafına bariyer döşenmesi ve güvenlik önlemi alınması, bölge halkında, belediyelere yeniden kayyım atanacağı endişesine yol açtı. Çünkü 2016 yılında belediyelere kayım atanmadan önce belediye binalarının etrafında bariyerlerle güvenlik önlemi alınıp, bina girişleri bloke edilmişti.

Kayyım atanacağı endişesine yol açan sebeplerden biri de  Erdoğan’ın seçimlerden önce, "Gerekirse kayyım atarız" açıklaması olmuştu. Bu nedenle dün belediyelere yeniden kayyım atandığını düşünün Cizreliler, geç saat olmasına rağmen toplanmaya ve protesto sloganları atmaya başladı.

Ancak Şırnak Valiliği, uygulamanın tamamen güvenlik amaçlı olduğunu açıkladı. Valilik, bazı belediyelere yönelik kaos oluşturmak ve huzur ortamını bozmak amacıyla terör eylemi yapılabileceği duyumlarının sıklaştığını belirterek, terör eylemlerini engellemek maksadıyla alınan tedbirler çerçevesinde kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi ve vatandaşların güvenliği için Cizre Belediyesinde gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.

Felat BOZARSLAN/Diyarbakır

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Dw Alınan Ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir