19 Temmuz 2019 Cuma 12:07:25
» Susmuyoruz; Darbeci AKP-MHP-YSK...

Susmuyoruz; Darbeci AKP-MHP-YSK...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz; Darbeci AKP-MHP-YSK...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 07 Mayıs 2019, Salı 17:48:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sefa Yürükel: Demokrasi Düşmanı ve Hukuksuz Tayyip (AKP) ve Bahçeli (MHP), YSK Eli’yle Türkiye’deki Seçimlere, Tehditlerle Faşizan Bir Darbe Yaptı. Şimdi Söz Milletindir!

 

T.C. siyasi ve seçim tarihinde 6 Mayıs 2019 seçimlerinde yapılan  darbe, seçimler tarihinde bir ilk değildir. 16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Genel Seçimlerde ki  ve ondan önceki 17 yıldır’da Türkiyede yapılan tüm seçimlerde yapılanların devamıdır. Bu hukuksuzluk, T.C. devlet ve milletinin Tayyip ve MHP’nin tehditle esir aldığı YSK eli ile,  seçmenin ve demokrasi kurallarının kenara itilmesidir. 

 

Bu mevcut durumda, sandık sonuçlarının değiştirilmesi,  İtalyan ve İspanyol faşist ve Alman Nazi rejimlerinin kuruluş dönemlerinde ki seçimleri andırmaktadır. Bu durum 21. Yüzyılda Türkiye ‘ye yakışmamaktadır.

 

Burada sorun,  siyasal islamcı (İslamcı-faşist) ve darbeci bir rejim ve sistem sorunudur. Burada biz seçimle geldik ama seçimle gitmeyeceğiz denmektedir. Bunun temsilcisi ise, Tayyip-Bahçeli ikilisinin bugün temsil ettiği misyon ve pratiktir.

 

Bu hukuksuzluğu  halk,  6 Mayıs 2017 tarihinde Tayyip-Bahçeli- YSK seçim darbesine karşı, aynı akşam İstanbul’da değişik protesto eylemleri ile karşılamıştır. Vicdanlar ve düşünenler bu duruma karşı, artık sokakta yürüyerek, pencere’de, balkon’da ve kapı’da  tencere tava çalarak, arabalardan korna çalarak darbeye karşı net olarak  ses vermeye başlamıştır. Seçmen aşağılanmayı ve darbeyi red etmektedir. Cin şişeden çıkmıştır. Halk alana inmiştir. Bu nettir. Bu durumu halk 23 Hazirana kadarda devam ettirmelidir. Artık değişkenliğe göre, yeni ve her türlü durumlara karşıda,  yaratıcı ve uyarıcı mücadeleci eylemlerde koordineli olarak geliştirilmelidir.  Burada, halkın vicdan muhasebesini ve mücadele istemini  muhalif partiler iyi değerlendirmelidir. Çünkü bu eylemler, meşrudur ve AKP-MHP faşizmine ve darbeye karşı demokratiktir. Halk kararını vermiştir. Bu yeni durum mutlaka seçimlere girecek siyasi partiler tarafından ivedilikle iyi değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdırki, darbeye karşı halkın  tepkisi bu anlamda,  sadece iktidara değil, herkesede bir uyarıdır. 

 

Şimdi İstanbulda seçime darbe yapılarak seçim iptal edilmiş, seçilen Istanbul Belediye Başkanı İmamoğlunun mazbatası iptal edilmiştir. Bu net olarak hukuksuz ve kanunsuzdur. 

İstanbul’da ki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin, 23 Haziran 2019’ da tekrarlanacağı kararı, YSK’nın AKP ve MHP talimatı ile darbe kararı olarak muhaliflerce dünden itibarende ilan edilmiştir.

 

Peki bu darbeye karşı ne yapılması gerekmektedir? Şimdi seçmen ve siyasi partiler tercih ve sorumluluk dönemindedir. Çünkü alınacak sorumluluk ve yapılması gerekenler, Türkiye ‘nin geleceği ile doğrudan ilgilidir. 

 

Seçim darbesinden sonra, siyasi partiler ve seçimleri kazanan ve tekrar aday olacak olan,  Ekrem İmamoğlu, seçimlere darbe yapıldığını ve YSK’nın Tayyip-Bahçeli ikilisinin emrinde karar aldığını belirtmişler ve 24 Haziran ve 16 Nisan seçimlerininde doğal olarak ve  hukuken emsal teşkil edilmesinide belirterek,  alınan hukuksuz kararın bu anlamda gayri meşruluğunu ilan etmişlerdir.  Ve mücadele ile, demokrasiyi tekrar Türkiyeye yerleştireceklerini ilan etmişlerdir. Seçimlere bir önceki seçimde aday olan, parti ve adaylardan bazıları, tekrar edilecek seçimlere darbe ile mazbatası elinden alınan ve muhtemel aday Ekrem İmamoğlu lehine seçimlere girmeyeceklerini belirtmişlerdir. 

 

Mevcut siyasi durum, önümüzdeki dönemde Türkiye siyasi hayatının tekrar, demokrasi ve darbeci cephe olarak şekilleneceğini, siyasi mücadelenin sonucunda, siyasi partiler ve seçmenler nezdinde de hangi rejim ve sistemde yaşamın süreceğinide gösterecektir. 

 

Önümüzde Istanbul’da ki ve “ileride yapılacak olan Seçimlerede”bu darbeci - hukuksuz YSK yapısıyla girilmesi belliki sakıncalıdır. Buna bir alternatif yaratılması veya YSK’nın terbiye edilmesi gerekmektedir. Bunuda siyasi ve demokratik eylemler esas olarak belirliyecektir.

 

Burada yapılacak olan, seçmenlerin sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiyede tepkilerini, koordineli olarak ve  iyi bir önderlikle protesto eylemlerini gerçekleştirmesidir. Artık, bu mücadelede siyasi partiler, iş adamları, aydınlar, medya, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütleri vb gibiler bu protestolara mutlaka katılmalıdır. Gün tepkiyi açıktan ve seri olarak gösterme ve demokratik seferberlik zamanıdır. 

 

Bunun yanında, AKP-MHP darbecileri hariç, siyasi partilerin sağlam bir ittifak yapıp, tek ve  ortak aday çıkararak ve seçmeni azami bilgi ve eylemle seferber ederek, siyasi partiler ve demokratik ittifakı ile paralel bir mücadele kararı almaları gerekmektedir.

 

Burada seçime katılma, darbeci AKP-MHP-YSK’nın önümüzdeki dönemde seçimlere ve halka karşı tekrar darbe ve her türlü kötülük yapmasına karşıda, caydırıcı, hukuki  ve demokrasiye uyum sağlayıcı bir “ demokrasi ittifakına” ihtiyaç vardır. Demokrasi ittifakı olarak adlandırılabilecek bu ittifak,  mücadelede zaten var ve hazır olan sokağıda sinerjik olarak harekete geçirerek ve kontrol ederek, demokratik seçmen ve siyasi partiler ittifakı şeklinde seçimlere gidilmesi, en doğru yöntem olacaktır.

Mücadele, kısa, orta, uzun vadeli olarak, seçmenle et- kemik sıcaklığında hareket edilip, seçmen ve demokratik siyasi partiler mücadele sırasında mücadele yöntemlerini de  güncelleştirerek hareket etmelidir. Türkiye için zafere giden yolun aşılması ve AKP-MHP Faşizminin ve rejiminin , yaptıkları ve  yapacakları her türlü kirli ve kanunsuz hareketleri de göz önününde bulundurarak ve tedbirli olarak hareket edilip, bu darbeci faşist ittifakın  yenilmesinin sağlanması  gerekmektedir.

Çünkü bu sadece İstanbul seçimi değil,  Türkiye ve rejim seçimidir. Bu böyle ele alınırsa siyaset, mücadele de ona göre şekillenecek ve başarıda ona göre hedefe oturacaktır.

 

 

Sefa Yürükel 

Sosyal Antropolog ve Etnograf

Soykırımlar ve Terörizm Araştırmacısına


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir