18 Ağustos 2019 Pazar 06:49:46
» Susmuyoruz;TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Susmuyoruz;TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz;TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 01 Haziran 2019, Cumartesi 19:25:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

     Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

    Saygılarımla.

                                                                                                                          Gürsel Tekin

                                                                                                                     İstanbul Milletvekili

 

Türkiye’de medya kuruluşlarının iktidara yakınlığı ya da uzaklığı ölçüsünde kamu reklamı alabildiği herkesçe bilinen bir gerçektir. Kamu kurumlarının, internet siteleri, televizyonlar ve gazetelere verdiği reklamları objektif, bilimsel kriterlere göre değil, iktidar politikalarını ve uygulamalarını olumlu ya da olumsuz ele alışlarına göre planladıkları aşikârdır.

Bu ilişki, baskı sayısı ve izlenme oranları dikkate alındığında piyasa ekonomisinin öngördüğü gerçeklerden de uzaklaşmıştır. Reklam veren kamu kurumunun amacının daha fazla insana ulaşmak olduğu düşünüldüğünde, tirajı olmayan yandaş medyayı büyük reklam paralarıyla desteklerken, tirajı olan muhalif gazetelere; Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel, Milli Gazete, Korkusuz gibi gazetelere reklam verilmemektedir. Reklam bütçesini tiraj ve izlenirlik ölçülerine göre eşit dağıtması beklenen kamu kurumları, televizyonlarda da yandaş medyayı kollamaktadır. Adını kimsenin bilmediği, reyting ölçüm listelerine bile giremeyen birçok televizyon, iktidar eliyle beslenmektedir.

Devletle ilişkili olan ve reklam veren kurumların başında; Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TOKİ, THY, Türkcell gibi kuruluşlar gelmektedir. THY'nin uçaklarına Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel, Milli Gazete, Korkusuz gazeteleri giremezken, Kamu Bankaları, Toki, Emlak Konut, gibi kuruluşlar da, Fox Tv, Halk Tv, KRT, Tele 1 gibi kanalları her daim yok saymışlardır.

Bu bağlamda;

 

1-    Kamu kurum ve kuruluşlarının ve kamu payı olan kuruluşların basın yayın organlarına reklam verirken dikkate aldığı hususlar nelerdir? Bu hususlar kimler veya hangi kuruluşlar tarafından belirlenmektedir?

2-    2018 yılında kamu kurumlarının ve kamu payı olan kuruluşların; televizyon, radyo, gazete ve internet medyası için kullandığı toplam bütçe ne kadardır?

3-    Tüm ilan ve reklam harcamaları bütçe içinde ne kadar pay tutmaktadır?

4-    Medya sahiplerinin, medya dışındaki iş kollarındaki faaliyetlerinin, sahibi oldukları medya kurumlarının yayın politikasını etkilediğini düşünüyor musunuz?

5-    Kamu kurumlarının reklamlarının dağılımı noktasında daha adil bir ölçüt kullanılması için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir