19 Mayıs 2019 Pazar 12:47:50
» TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Gürsel TEKİN: Ülkemizde özellikle son bir yılda, başta İstanbul olmak üzere sanayi merkezi özelliği taşıyan illerimizde çıkan fabrika yangınları dikkat çekici boyutlara erişmiştir. Her biri milli bir servet olan fabrikalarımızın yanarak yok olmasını kabullenmemiz mümkün değildir. Son dönemde artan fabrika yangınlarının hangi sebeplerden kaynaklandığı doğru olarak tespit etmek konusunda Ticaret Bakanı Sn. RUHSAR PEKCAN 'A fabrika yangınları neden önlenemiyor? Eksiklikler nedir? Ne yapılmalıdır? Ve son bir yılda gerçekleşen yangınlar sonucunda kapanan fabrikaların ekonomiye etkisi, başta işsizlik olmak üzere ne gibi sonuçları olacaktır? Tüm bu soruların yanıtı almak için Meclis Başkanlığı'na vermiş olduğum soru önergemi gündeminize alarak değerlendirmeniz rica ederim. Saygılarımla
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 25 Temmuz 2018, Çarşamba 11:49:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

25.07.2018

            Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

 

      

                                                                                                     Gürsel TEKİN

                                                                                                  İstanbul Milletvekili

 

Ülkemizde özellikle son bir yılda, başta İstanbul olmak üzere sanayi merkezi özelliği taşıyan illerimizde çıkan fabrika yangınları dikkat çekici boyutlara erişmiştir.

 

İstanbul İtfaiyesi'nin istatistiklerine göre 2018 yılının Ocak ve Haziran ayları arasında 78 fabrika yangını yaşandı. Son 5 yılın verilerine göre bu sayı, 2017'den sonra görülmüş en yüksek sayı oldu. Bu yangınların bazılarında facianın eşiğinden dönüldü, çok sayıda işçi yanarak ya da dumandan etkilenerek yaralandı. Gerçekleşen yangınlar neticesinde birçok fabrika da kullanılamaz hale geldi.

 

Her biri milli bir servet olan fabrikalarımızın yanarak yok olmasını kabullenmemiz mümkün değildir. Son dönemde artan fabrika yangınlarının hangi sebeplerden kaynaklandığı doğru olarak tespit etmeniz gerekmektedir. Resmi İstatistiklere göre; haziran ayında kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 33 oranında azalma meydana geldi. Kapanan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 16.47, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 22.06 gerçekleşti. Kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.36 azaldı.

 

Bu bağlamda;

 

1-    2017 yılından günümüze kadar geçen sürede, toplamda kaç fabrikada yangın ve patlama gerçekleşmiş, bu yangınlarında kaç yurttaşımız yaralanmış ve hayatını kaybetmiş?

 

2-    İşçi sağlığı ve güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturan fabrika yangınları neden önlenemiyor? Eksiklikler nedir? Ne yapılmalıdır?

 

3-    Son zamanlarda gerçekleşen fabrika yangınlarının kaçında; Yangından Korunma Yönetmeliği’ne uygun davranılmadığı tespit edilmiştir?

 

4-    Yaşanan yangınlar sonucunda; sigorta şirketleriyle ne tür itilaflar yaşanmaktadır? 2017 yılından günümüze kadar geçen sürede, sigorta şirketleri tarafından karşılan zararın toplam tutarı nedir?

 

5-    Kentsel dönüşüm sürecinde, sanayi sektörünün plansızca kent çeperlerine doğru sürüklenmesi sonucunda, sanayiinin yarattığı risklerden kaynaklı olarak gerçekleşen yangın sayısında, ne yönde bir artış gözlenmektedir?

 

6-    Olası fabrika yangınlarına karşı il ve bölge bazında, tehlikeli kimyasal maddeler içeren fabrikaların envanteri çıkarılmış mıdır? Bu yangınlara yönelik ne gibi acil durum planlarınız bulunmaktadır?

 

7-    Son bir yılda gerçekleşen yangınlar sonucunda kapanan fabrikaların ekonomiye etkisi, başta işsizlik olmak üzere ne gibi sonuçları olacaktır?

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir