20 Eylül 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞININ ANLAMI
Ülkede yaşanan sorunlara dair artık susmadılar.... Ve de
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
44
Hayır
943
Çekimser
8
Fikrim yok
7

Toplam Oy:1002

» TÜRKİYE PANDEMİ DÖNEMİNİ UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM ETTİRMELİDİR!

TÜRKİYE PANDEMİ DÖNEMİNİ UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM ETTİRMELİDİR!

Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Sinan Satış bugün başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılı öğretmenlerin mesleki çalışma ve seminer programlarının yüz yüze yapılmasını doğru bulmadığını, bunun hem 1 milyon öğretmenin hem de dolaylı olarak 18 milyon öğrencinin hayatını riske atmak anlamına gelebileceğini söyledi.
Paylas
TÜRKİYE PANDEMİ DÖNEMİNİ UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM ETTİRMELİDİR!
Özel Haber - 06 Eylül 2020, Pazar 19:28:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

TÜRKİYE PANDEMİ DÖNEMİNİ UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM ETTİRMELİDİR!

 

Eğer Bila-kayd-ü şart yüz yüze eğitim yapılacaksa gerekli önlemlerin ciddiyetle alınarak seminer ve derslerin olabildiğince geniş sınıflarda ve daha az kişi ve daha az süreler ile gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Ecz. Sinan Satış, “Pandemi nedeniyle geçen eğitim yılının son aylarında okullar kapanmış, seminerler ve eğitim online - uzaktan yapılmıştı. Bu eğitim yılında da okulların açılması 21 Eylüle ertelendi. Ancak bugün başlayan seminerlerden sonra 21 Eylülde 1 milyon öğretmen derse girecek. Böylece hem öğretmenler hem öğrenciler ve ilişkili olarak anne-babalar ve tüm ev halkı ile birlikte ülke nüfusunun yarıya yakını için bu durum büyük bir risk oluşturabilir. Okullarımızda yapılacak seminerlerde onlarca öğretmen saatlerce bir araya gelecek. Sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortamlarda bir araya gelmek bence çok uygun değil” dedi.

 

RİSK ÇOK YÜKSEK!

Pandemi sürecinde okullar, öğrenciler ve eğitimle ilgili alınan kararları başarılı ve doğru bulduğunu; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bilim Kurulu üyelerinin eş güdümlü olarak eğitim adına çok iyi bir iş çıkardığını kaydeden Sinan Satış şunları kaydetti;  Okulların durumunu düşündüğümüzde pek çok okulumuzda onlarca öğretmen saatlerce bir araya gelecek. Okullarımızın yüzde 99’un da, pencere dışında aktif bir havalandırma sistemi yok. Bu kadar kişinin sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortamlarda bir araya gelmeleri çok uygun değil. Eğer illa da yapılması şartsa toplantılar küçük gruplar halinde düzenlenmeli. Aslında onlarca kişinin bir araya geleceği bir toplantının çevrimiçi düzenlenmesi daha verimli ve sağlıklı olur. Sadece öğretmenlerin birbirine hastalığı bulaştırması değil, akabinde öğrencilere ve ilişkili olarak öğrencilerin ve öğretmenlerin kendi ailesinden başlayarak çevresine de bulaştırması riski çok yüksek.

 

UZAKTAN EĞİTİMİN SOSYAL BOYUTLARI GÖZARDI EDİLMEMELİDİR!

Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulumuz okulların açılması kararını sosyal boyutlarıyla da değerlendirmelidir. Öğretmen ve öğrenci gruplarının bir araya gelmesi, onlardan aile bireylerine ve toplumsal bileşenlere hastalık bulaşması riski var. Öte yandan eğer okullar açılmaz ise çalışan anne ve babaların çocuklarını nereye bırakacağı gibi ciddi bir milli meselemiz bulunuyor. Bakıcı bulmak bir yana ve dahi ücretini ödemekte zorlanan milyonlarca anne-babanın son çare olarak başvurduğu büyükanne ve büyükbabalara da çocuklarından hastalık bulaşma riski var ki ebeveynler bu durumu hesaba katarak tereddüt yaşıyor. Bu nedenlerle işini bırakan yahut bırakmayı düşünen milyonlarca çalışan anneden bahsediyorum. Bu durum dolayısıyla hane gelirinde ve kadın istihdamında ciddi bir düşüş öngörmekteyim. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Milli Eğitim Bakanımızdan ve Bilim Kurulumuzun kıymetli üyelerinden sayıları 40 milyona varan tüm eğitim bileşenleri ve hassaten anne babalar adına bir istirhamda bulunuyor ve mümkün olduğunca uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma ya da esnek çalışma modellerini ivedilikle gündeme getirmelerini ve hayata geçirmelerini bekliyorum.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HIZLI HAREKET ETMELİDİR!

Bugün başlayacak olan öğretmen seminer toplantılarının ana gündem maddeleri pandemi ile ilgili alınacak olan önlemlerden oluşuyor. Ancak toplantının konusu ile toplantının varlığı büyük bir çelişkiyi içinde barındırıyor. Hâlbuki Türkiye olarak, pandemi sonrası hızlanan dijital çağda eğitim alanında yaşanan gelişmelere odaklanarak bu alandaki olanakları, fırsatları ve pratikleri biran önce hayata geçirmeliyiz. Milli Eğitim Bakanlığımız başat iş olarak dünyadaki eğitimde dijital nitelikli uygulamaları mercek altına almalı, ilgili çıktı ve sonuçları ivedilikle analiz etmeli ve özgün bir kapsam ve içerik sunmak adına elini çabuk tutması gerekmektedir.

 

YAPISAL SORUNLARLA BOĞUŞAN EĞİTİM SİSTEMİMİZ İÇİN TARİHİ FIRSAT!

Bütün dünyada eğitimde dijital devrim olarak adlandırılabilecek çok yönlü ve devasa nitelikte derinlemesine bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Dijital çağın eğitimi, ciddi yapısal sorunları bulunan Türk eğitim sistemi için daha önce hiç var olmayan yığınla olanak ve fırsat sunmaktadır. Bakanlığımız bu düşünsel arka plandan yola çıkarak bir bilimsel çalışma başlatmalı ve bu pandemi ortamında yapılandırılacak en muasır, en bilimsel, en demokratik, en eşitlikçi ve adaletçi, en özgün ve en iyi eğitim uygulamalarını sistematik bir bütünlük kazandırmak suretiyle yeni Türkiye’ye yakışır bir Türk eğitim sistemi üzerinden inşa ve ihya etmeyi başarmalıdır. Lakin eğitimde teknoloji kullanımı giderek daha popüler hale gelmiştir ve gelmeye de devam edecektir. Bu konu ülke geleceğimiz açısından çok kritik bir konudur ve gecikme kabul etmez, hata da kabul etmez ve dahi kabul etmemeyi dahi hiç kabul etmez. Özellikle pandemi sürecinde yapılacak en ufak bir hatanın düzeltilmesi yıllar ve çok canlar alacaktır. Bunun için, pandemi sürecindeki her öğrenme-öğretme karar ve faaliyeti, büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır.

 


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Eğitim Düzeni Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.