17 Haziran 2019 Pazartesi 12:43:16
» UĞUR MUMCU'DAN EMPERYALİZM VE LAİKLİK DERSİ

UĞUR MUMCU'DAN EMPERYALİZM VE LAİKLİK DERSİ

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
UĞUR MUMCU'DAN EMPERYALİZM VE LAİKLİK DERSİ
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 25 Ocak 2018, Perşembe 10:37:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Uğur Mumcu 5 Aralık 1989'da diyordu ki:

 


          "ABD için sorun, İran, Irak ve Türkiye'nin birer bölümünü kapsayacak bir Kürt devleti üzerinde şimdiden egemen olmak ve olası petrol yataklarını bu Kürt devleti aracılığı ile elinde tutmaktır.

 

           Kürtler üzerinde "Amerikan mandacılığı" hazırlığına kimse "Sosyalizm", "Marksistlik" ya da "Devrimcilik" etiketi yapıştırmamalıdır.

 

           ABD emperyalizmi, gerçekten "emperyalizm" ise Kürt sorunun bu kadar canlı tutulmasında da bu emperyalist siyasetin güttüğü amaç niçin göz ardı ediliyor?"

 

            Bugün Kürtlerin statü (bağımsız devlet, özerklik, vb) elde etmesi uğruna ABD emperyalizminin YPD'ye silah vermesine itiraz ediyor görünseler de "işbirlikçi" bulup iletişimini kesmeyen solcularımız ordumuzun Afrin'e girmesine "savaş karşıtlığı" ile karşı çıkıyor. Oysaki Mumcu onlara haklı olarak soruyor:

 

           "ABD emperyalizmi, gerçekten "emperyalizm" ise Kürt sorunun bu kadar canlı tutulmasında da bu emperyalist siyasetin güttüğü amaç niçin göz ardı ediliyor?"

 

            Emperyalizmi görmeyip en sonunda "ABD de bölgemizde olmasın, PYD emperyalizmle bir olmasın ama dediğimiz olmuyor. Ne yapalım ki Kürtler emperyalizme dayanarak da olsa statü elde ediyorsa bunu bölge hatta dünya özgürlüğüne karşıtlık olarak damgalamayız" tavrına gelenler aslında emperyalizme karşı olmuyorlar. Savaş karşıtı olmak güzel ama savaşı dayatıyorlarsa da vatanı savunmaktan kaçmak olmaz. Onun için savaş karşıtlığı ülkemizi savunmasız bırakıyor. Çünkü ABD PYD'ye 5 bin tır silahı IŞİD için vermedi. IŞİD yok bölgemizde. Ülkemizin de içinde yer aldığı bölge ülkelerini silahla susturmak için verdi, veriyor.            

 

             "AKP, Başkanlığı garantilemek için Suriye'ye giriyor" gerekçesiyle harekata karşı çıkmak ABD'nin bölgemize yerleşmesini, daha onbinlerce silahı terör örgütlerine vermesini izlemektir. Diplomasiyle ABD'nin, terör örgütlerinin durdurulmayacağı ortada. AKP ile mücadele vatan savunmasına halel getirmemelidir. Daha AKP iktidarda değilken Körfez savaşıyla ABD bölgemize geldi, planını yaptı.

 

Emperyalizmi geriletmeden özgürlük olmaz. ABD'nin bölge niyetlerini görmezsek belki PYD statü elde eder ama bölgenin ve dünyanın nefreti üzerinde olacağından emperyalizme olan bağımlılıkları artar ve bölge hatta dünya savaşına neden olabilirler. Böyle bir ortamda Kürtler özgür olamaz. Dahası bölge ülkeleri de. Yaşanan sıkıntılara rağmen ABD'nin güttüğü amaç göz önünde tutularak KÜRT, ARAP, FARS geleceğini birlikte kurmalıdır.

 

               Uğur Mumcu, "laikliğin tehlikede olduğunu düşünüyor musunuz" sorusuna "Türkiye'de özellikle son on yıldır tarikat, siyaset ve ticaret üçgeni var. İslamcı ideoloji veya tarikatlar yasaları aşan bir ayrıcalık sahibi oluyor. Bu nedenle devlet eliyle laiklik yok ediliyor" yanıtını vermiş ve "tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar" diye uyarmıştı. Ve başımıza FETÖ darbesi geldi.

 

           Sosyalistlerimiz, Kemalistlerimiz FETÖ için "Türk dilini yayıyor" diye kutlamıştı. Hatta AKP'yi yıkmak için FETÖ'ye sessiz klanları da vardı. Ne de olsa AKP'yi çatırdatıyordu. AKP, emperyalist araçlara yaslanarak indirilebilir ama AKP anlayışı indirilemez. Hatta bir bakmışsınız bunu deneyenlerin kendisi kullanışlı alet haline gelmiş.

 

           Unutmayalım;

 

           Dinciler bizim "halkın dini değerlerine karşı görünmeyelim" ürkekliğimizden, hatta "aman oy gelmez, büyüyemeyiz" çıkarcılığımızdan güç alarak toplumda ve devlette örgütlendiler.

 

           Emperyalizmi ve laikliği önemseyelim.

 

 

Mustafa SOLAK

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir