29 Mayıs 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
YAYCI OLAYININ ARKA PLANI
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
32
Hayır
907
Çekimser
7
Fikrim yok
6

Toplam Oy:952

SON YORUMLAR
» Vatandaş Bülent ESİNOĞLU: Sert Para ve Yumuşak Para…???

Vatandaş Bülent ESİNOĞLU: Sert Para ve Yumuşak Para…???

Paylas
Vatandaş Bülent ESİNOĞLU: Sert Para ve Yumuşak Para…???
Sağlık - 14 Mayıs 2020, Perşembe 12:58:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sert Para ve Yumuşak Para…

 

“Sert para ve yumuşak para da nereden çıktı? Paranın serti yumuşağı mı olur?  Para paradır”.  Demeyin, bu iş, yeni çıkmadı, vardı da şimdilerde, Küresel İflaslar söz konusu olunca, daha bi çok konuşulur oldu.

Çünkü her şey gelip bu yumuşak paranın kötüye kullanılmasına dayanıyor. İmtiyazlı zümrelerin geniş halk yığınlarına karşı kullandığı para oyunları, bu para üzerinden yürütülüyor.

Finans kapitalde başımıza ne geliyorsa parayı iyi tanımadığımızdan ileri geliyor.

Yumuşak Paranın Amerikancadaki adı; Fiat Money. Parasalcılık yani Monetarizm sözcüğü de buralardan çıkıyor. Soft Money de diyorlar. Yani imtiyazlı ticari bankaların dijital olarak bastığı paralar.

Sorf Money ya da kredi parası; borca dayalı olarak üretilen, banka parasıdır.

Peki sert para nedir? O da merkez bankalarının bastığı banknotlar. İngilizcesi Hard Currensy

Kapitalizmin, parasalcılık kısmına da finans kapital deniliyor.

Negatif Faiz uygulaması esas itibariyle banka parasını korumaya yöneliktir. Yani ticari bankaların borca dayalı para üretme düzeninin sürmesine yöneliktir. Nakitte sıkıştığı zaman negatif faizle merkez bankalarından nakit tedarikini sağlama işlemidir.

Lakin negatif faiz önce Japonya’yı batırdı. Sonra da AB Merkez Bankasını batırdı. Alman Yüksek Mahkemesi “istediğin kadar para basamazsın” Dedi. Sıra FED’e geldi.

Bankalar arası repo düzeni, yani üretmeden kağıtlar alış-verişi ile servet yapma işi kapitalizmi lanetli bir hale getirdi.

Finans kapitalin getirdiği haksız servet edinme ve bu düzenin ortaya koyduğu işsizlik zülüm haline gelince, finans kapitalin düşünürleri Küresel Sosyalizm diye bir kavramı dolaşıma soktular. Küresel iflaslar küresel sosyalizm, borç düzeninin getirdiği zulmü hafifletmek, sosyalizme sarılmış gibi yapıp, yola devam diye düşünüyorlar.

Helikopter parası ile herkesi kurtarıyormuş gibi gösterip, buna da küresel sosyalizm adını vermeyi planlıyorlar. Sosyalizmde üretmeden yaşamak diye bir şey yok. Bunu da bilmiyorlar.

Altında başka hileler de var. Bir zamanlar bir aydınımızın* söylediği gibi;

Kominizim lazımsa onu da biz getiririz demişti.

Finans kapitalin ideologları ve sahipleri diyor ki, kapitalizme, sosyalizm eklemek gerekirse onu da biz yaparız.

Kapitalizmin çok sık krizlere girdiği dönemlerde, sosyalizm sözcüğünün yeniden gündeme gelmesi tabi ki sadece finans kapitalin sahiplerinden gelmiyor. Çaresiz kalan halkların da ifade ettiği bir husus oluyor.

Kapitalizme sosyalizm eklenir mi eklenmez mi orası oldukça bilinmezlik içeriyor.

Sürdürülemez bir sistemin içindeyiz. Bu düzeni servet sınıfının çıkarları için sürdürmeye çalıştıkça, bir yerlerden bir patlak ortaya çıkıyor.

Son krizin gittikçe derinleşmesi, kapitalizmin içinde sakladığı çözülmemiş sorunların çokluğundandır.

Yeni bir dünya düzeni kurulacaksa, önce PARAYI DOĞRU TANIMLAMAK gerekir. Para, öncelikle imtiyazlı zümrelerin aracı olmaktan çıkarılmalıdır. Paranın özelleştirilmesi değil, paranın toplumsallaşması önceliklidir.

*Nevzat Tandoğan

Bülent ESİNOĞLU


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok: Türk Vatandaşları soruyor...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.