19 Ağustos 2019 Pazartesi 18:10:19
» YAN YANA 2 ASLI ERDOĞAN SERGİSİ

YAN YANA 2 ASLI ERDOĞAN SERGİSİ

Kitapları 17 dile çevrilmiş, pek çok önemli ulusal ve uluslar arası edebiyat ödülü kazanmış, günümüz Türkçe edebiyatının en önemli isimlerinden Aslı Erdoğan, hiçbir hukuki mesnedi olmadığı halde 16 Ağustos'tan beri hapis.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
YAN YANA 2 ASLI ERDOĞAN SERGİSİ
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Kültür-Sanat - 10 Aralık 2016, Cumartesi 12:20:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kitapları 17 dile çevrilmiş, pek çok önemli ulusal ve uluslar arası edebiyat ödülü kazanmış, günümüz Türkçe edebiyatının en önemli isimlerinden Aslı Erdoğan, hiçbir hukuki mesnedi olmadığı halde 16 Ağustos'tan beri hapis.
 
 
Daha önce Aslı Erdoğan'la iki ayrı çağdaş sanat çalışması yapmış olan Beral Madra ve Feyyaz Yaman, özelde Aslı Erdoğan'a yapılan haksızlığa, genelde ifade özgürlüğünün gaspına karşı bağımsız sanat mekanı Karşı Sanat'ta yan yana iki Aslı Erdoğan sergisiyle  ("Kendi Portresi" ve "Eksik Olan") sanatçıya destek veriyor.
 
  • Madra ve Yaman'ın açıklamalarını altta bulabilirsiniz

afiş Saba Genç
 
 
Basın Açıklaması ve açılış
 
 
10 ARALIK 2016 CUMARTESİ
 
 
SAAT 17.00
 
 
YER KARŞI SANAT Çalışmaları
 
 
Karşı Sanat'ta düzenlenecek etkinlik, Aslı Erdoğan'ın çağdaş sanat alanında yaptığı üretimlere odaklanıyor. Aslı Erdoğan'ın, Aralık 2002- şubat 2003'de Borusan Sanat Galeri'sinde Beral Madra küratörlüğünde gerçekleştirilen "Kendi Portresi" sergisinde yer alan işini ve 19 Eylül – 18 Ekim 2003 tarihleri arasında Karşı Sanat'ta düzenlenen "Eksik Olan" sergisinde yer alan çalışmasını bir araya getiriyor.
 
 
Serginin açılışında (10 ARALIK 2016 CUMARTESİ)
 
 
SAAT 17.00'da sanatçı dostları Aslı Erdoğan'ın özgürlük mücadelesini desteklediklerini kamuoyuna duyurmak için bir basın açıklaması yapacaklar.
 
 
ASLI ERDOĞAN için yeniden "Kendi Portresi"  ve "Eksik Olan"  sergileri 10-16 Aralık 2016 tarihleri arasında Karşı Sanat'ta görülebilir.
 
 
Gazeteci Erol Dernek Sokak No:11/4 Hanif Han
 
 
Beyoğlu/İstanbul
 
 
Ziyaret saatleri: 11.00-18.00
 
 
Kendi Portresi
 
 
"Kendi Portresi sergisi sanatçının kendini doğrudan doğruya yapıtın öznesi olarak sunduğu işler üstüne yoğunlaşıyordu. Bu tür yapıtlarda sanatçı izleyici ile aracısız bir ilişki kurar. Keşfetmeye, yorumlamaya ya da eleştirmeye çalıştığı alanlara kendini yerleştirerek, dolaysız anlatım, kişisel deneyim ve içten katılım gibi ilkeleri öne çıkarır.
 
 
Aslı Erdoğan serginin içeriğine yazın alanından katkıda bulundu.
 
 
Aslı Erdoğan'ın 13 bölümden oluşan ve adeta şiirsel bir günlük gibi sergilenen metninde kendisine ilişkin gerçeği ayrıntılı bir çözümlemeyle arıyor. Sergi, kimliğini siyasal yönlendirmeler, yapay tüketim ve elektronik imajlarda arayan ve bulduğunu sanan topluma, gerçek kimliğini bulması için çekinmeden kendi yüzüne bakmasını ve bir sanatçı gibi yüreklilikle imgelemindeki bütün kimliklere kendi kimliğini yerleştirip kendini sınamasını da öneriyordu. Aslı Erdoğan'ın metni tam da bu sınamaya denk düşen bir anlatım sunuyor. Kendini sınama yaşadığımız coğrafyada günümüz siyasal-toplumsal-kültürel durumu kavramak ve değerlendirmek için kestirme bir yoldur; Erdoğan'ın bu metni bizim için bu yolu gösteren bir belgedir."
 
 
Beral Madra - 2016
 
 
 
Eksik Olan
 
 
 
"Aslı Erdoğan, 2003 yılında 19 Eylül – 18 Ekim tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmalarında düzenlenen "EKSİK OLAN" sergisinin katılımcı sanatçısıydı. Bir metin ve Papirus çalışmasıyla sergiye katılmıştı.
 
 
Aynı tarihlerde İstanbul Bienali'nin Dan Cameron tarafından düzenlenen "şiirsel adalet" başlıklı sergisine cevaben hazırlanmış bu sergide yer almıştı.
 
 
Serginin işaret ettiği, Mezopotamya'da yaşanan ilk büyük savaşın (2003 Irak) evrensel egemen şiddetin uygarlık ve özgürlük adına işlenen vahşetin şiirsellikle ele alınmasının "oximoron" luk olduğuna yönelik bir uyarıydı.
 
 
O tarihten bu yana, giderek artan bir dozda, bir dünya felaketine doğru savruluyoruz. Her geçen gün, yargıçların terazisi daha hilebaz, daha iki yüzlü ve çıkarcı, bir umursamazlıkla yargının kılıcını savurup, kesip biçiyor.
 
 
Ve egemenin şiddeti karşısında Aslı'nın yüreği, mağdurun çığlığı, vicdanı olarak haykırıyor.
 
 
Ama bilinmelidir ki, tek yürek olmuş binlerce yüreği kefesine koyarak terazinin, halkın adaletini, anayasallaştıracağı günler gelecektir.
 
 
Mazlum halkların yüreğini yargılayacak bir inanç, bir din, bir hukuk yoktur.
 
 
Sanatın yüreği susturulamaz."
 
 
Feyyaz YAMAN - 2016
 
 
-- 
 
---
 
Mehmet Atak
mehmet@atak1mehmet.com
 
 
+ 90 212 225 54 41
 
 
+ 90 212 343 50 04
 
 

Aslının Okurları
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir