15 Aralık 2018 Cumartesi 15:51:58
» Yeni Yıl Kutlamaları!..

Yeni Yıl Kutlamaları!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Yeni Yıl Kutlamaları!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Sizden Gelenler - 26 Aralık 2017, Salı 21:31:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

Yeni bir yılın gelişini olumlu beklentilere işaret olabilecek heyecanla kutlamak hemen her uygarlık döneminde önemsenmiştir.   Kısa süre önceye kadar yeni yıl kutlamalarını Hıristiyan dünyasının Noel Bayramı ile koşut düşünerek gösterilen tepkiler, çok şükür geride kalmış görünüyor.   Bu olumlu değişikliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçmişte yapmış olduğu yanlış ve hatta kışkırtıcı söylemlerinden sıyrılması olarak görmekteyim.

 

Yeni yıla giriş şenlikleri aslında Orta Asya kökenlidir ve özellikle Türk boyları tarafından uygulanan bir törenler grubudur.  Bu kutlamalar 21 ile 22 Aralık günleri yapılırdı.   Zira bilindiği üzere bu gün ve gece, en uzun geceden sıyrılmak ve günlerin uzaması kabul edilen ekinoks günüdür.   Nardugan Günü ( Güneşin Yeni Doğum Günü olarak algılanabilir) olarak kabul edilen bu kutlamalar, bir bayramdan öteye insanoğlunun doğa ile uyumluluğunu vurgulamak üzere düzenlenirdi.   Bu kutlama gününün efsane kişisi olarak ‘Ayaz Ata’ isimli aksakallı bir yaşlı bilgenin varlığını tarihten öğreniyoruz.  Ki, bu bilgileri de değerli hocamız Sayın Muazzez İlmiye Çığ Hanımefendi’ye borçluyuz.

 

Noel kutlaması (veya bayramı) ise, Hıristiyan dünyasının Nardugan Günü kutlamalarından bir tür etkilenişidir diye biliyoruz.  Zaten Noel Baba kimliğinin ise Orta Asya’nın Ayaz Ata kişiliği ile örtüştüğü kabul edilmektedir.

 

Noel kutlamaları konusunda size aşağıda sunacağım yazıyı, değerli hemşerim, dostum ve Antakyalı komşum Sevgili Abdullah Sert yazmıştır.  Bu yazısını sizlerle paylaşabilmem inceliğini gösterdiği için kendisine şükranlarımı sunuyorum.   Bir Antakyalı olarak, ata-kentimin inançlar arası hoşgörüsünü birlikte yaşayabilmek keyfini, ülkemizde “bizimkiler ve ötekiler” şeklinde oluşturulan toplumsal ayrımcılığa bir özel tepki olarak sizlerin de duyumsaması umudu ile bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

 

Sevgili Abdullah Sert şöyle kaleme almış yazısını (25.12.2017 / Antakya);

 

“Antakya da Noel Kutlaması Bir Başkadır!

 

Antakya’ ya gelen hemen hemen her yabancı biraz zaman geçirsin Antakyalılarla bir araya gelsin, izlenimlerini anlatması istenince “Antakya bir başka imiş” der.

 

Biz Antakyalılar çoğu zaman bunun farkına varmayız, bize her şey normal gelir. Bence bu, binlerce yılı bulan çok kültürlü, çok yönlü ortak değerler ve yaşanmışlıkları Antakyalılar olarak içimize sindirmiş ve bilgisayar deyimi ile “çakılı” hale getirmiş olmamızdan kaynaklanır.

 

Son yıllarını genelde Antakya dışında geçiren ama Antakya ile hiç bağlarını koparmamaya çalışan bir hemşeri olarak özellikle dini bayramları elimden geldiğimce orada kutlamaya giderim.

 

Bu yıl da 24 Aralık akşamı Antakya Ortodoks Kilisesindeki Noel ayinine katılma fırsatını buldum. Yine her zamanki gibi ayin her şeyi ile çok güzeldi.

 

Ayine katılanların zarafeti, ayini düzenleyen cemiyet temsilcileri ve pederlerin özeni, Kilise avlusunun yağan yağmura rağmen kokteyl için hazırlanışındaki çaba, rengârenk ışıklı süslemeler ve kilise ile beraber çan kulesinin muhteşem aydınlatması övgüye değerdi.

 

Valilik ve kaymakamlığın, Noel ayini için gelen yerli ve yabancıların güvenliğini korumak için ta caddeden başlayan ve kapıya kadar hissedilen güvenlik önlemleri için yaptığı düzenlemelerde görev alan polis ve korumaların nezaketi dikkate değerdi.   Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Payas Belediyesi’nin ayine katılanların tümüne yetecek kadar Noel’e özgü şirin hediye paketleri dağıtımlarındaki duyarlılık, kutlama pankartları da dikkatimi çeken başka güzelliklerdi.

 

Ayin devam ederken avluda yağan yağmura aldırmadan genç bir hanımın kızı ile avluda oynayan tüm çocuklara birer bisküvi paketi vermeleri dikkatimi çekti. Bayana sorduğumda Samandağı taraflarında yaşayan bir Romanyalı ailenin kızı olduğunu ve yakınlarda ölmüş olan annesinin ruhuna bisküvi dağıtımı için gelmiş olduğunu söyleyince teşekkür etmek ihtiyacını hissettim.

 

Ayin sonrası kilise avlusunda yapılan havai fişek gösterisinde küçük büyük herkesin coşkusu,  kokteyl masalarında itiş kakış olmadan insanların ikramlar eşliğinde birbirlerini kutlamalarındaki içtenlik - ama en çok ta çocukların gözlerindeki sevinç - beni çok duygulandırdı.

 

Cemaat üyelerinin ve sivil toplum kuruluşları ile resmi kuruluşların bu önemli etkinliğe sahip çıkmaları ne kadar değerli diye düşünmeden edemedim.

 

Ayinden sonra ben de bir hemşeri olarak, bu güzelliklerin farkında olmamız gerektiğini ve bu nedenle ayine katılan katılmayan herkese “Antakya bir başka, Antakyalı olmak bir başka” diye haykırmak geldi içimden.

 

Bu Noel, binlerce yıldır var olan ortak bir gelenek ve kültürden gelen bu güzellik ve özelliklerimizi gözümüz gibi korumamız gerektiğini bir daha hatırlattı bizlere.

 

Kardeşlik, sevgi, barış ve huzurun her zaman var olması dileklerimle bu özel ayin ve kutlamasında yer alan herkesin Noel’ini kutlayarak fotoğraflarım eşliğinde teşekkür ediyorum. İyi ki Antakya var iyi ki duyarlı insanlar olarak sizler varsınız.”

 

***

 

Bu vesile ile ben de (AK-ŞAKA Köşesi olarak), tüm okurlarımın, dost ve hemşerilerimin yeni yılını kutluyor, 2018 yılının “laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye’ye” mutluluk ve kardeşlik ve de barış getirmesini içtenlikle diliyorum!..

 

                                                                                                Erdal Akalın (26.12.2017)

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir