15 Eylül 2019 Pazar 21:58:52
» Yılmaz Özdil: İnönü’yle öbürü

Yılmaz Özdil: İnönü’yle öbürü

İnönü genelkurmay başkanıydı, öbürü kantin asteğmeniydi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Yılmaz Özdil: İnönü’yle öbürü
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Güncel - 01 Ekim 2016, Cumartesi 13:20:34
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

 

*

 

İnönü'nün İstiklal Madalyası var, iki kere gazi oldu, öbürünün iki vahabi kralından iki kere madalyası var.

 

*

 

İnönü kuvayi milliyeci olduğu için idama mahkum edildi, öbürü halkı din ve ırk farkı gözeterek, kin ve düşmanlığa tahrik etmekten hapis yattı.

 

*

 

İnönü köy enstitülerini kurdu, öbürü okulları imam hatip yapıyor.

 

*

 

İnönü harika çocuklar yasası çıkardı, Suna Kanlar, İdil Biretler yetişti, öbürünün döneminde harika çocuklardan Fazıl Say'ı hapse atıyorlardı, Bedri Baykam'ı bıçakladılar, ölümden döndü.

 

*

 

İnönü Tübitak'ın temellerini attı, öbürünün döneminde Tübitak'a hayvanat bahçesinden müdür atandı.

 

*

 

İnönü'nün fotoğrafı Türk lirasına basıldı, öbürünün döneminde darphanede feto lirası basıldı!

 

*

 

İnönü döneminde Hatay devleti, vilayet olarak Türkiye'ye katıldı, öbürünün döneminde vatan toprağı terkedildi, Süleyman Şah Türbesi'ndeki boş sandukalar tanka yüklendi, götün götün kaçıldı.

 

*

 

İnönü Lozan'ı imzaladı, 93 senedir tıkır tıkır işliyor, öbürü papa heykelinin önünde AB anlaşması imzaladı, ciddiye alan yok.

 

*

 

İnönü Türkiye-Suriye sınırını çizdi, öbürü Türkiye-Suriye sınırını bozdu.

 

*

 

İnönü Lozan antlaşmasıyla ada mada vermedi, aksine, Bozcaada'yı Gökçeada'yı aldı, öbürünün döneminde 17 adamız Yunan'a verildi, üstüne, Kardak'ı Yunan'a vermeyen subayımız hapse atıldı.

 

*

 

İnönü Lozan'ı imzaladı, öbürü Sevr'in yıldönümünde cumhurbaşkanı seçildi.

 

*

 

İnönü'yü Stalin gibi, Churchill gibi kurtlar kandıramadı, öbürünü ilkokul mezunu imam kandırdı.

 

*

 

İnönü daima sınıf birincisi oldu, öbürünün diploması şaibeli.

 

*

 

İnönü eğitime doymadı, cumhurbaşkanıyken profesörlerden fizik dersi aldı, kimya dersi aldı, Çankaya Köşkü'nün bir odasını laboratuvar haline getirdi, deneyler yaptı, öbürü “neden zorunlu fizik dersi, zorunlu kimya dersi tartışılmıyor da, din dersi tartışılıyor?” dedi.

 

*

 

İnönü'nün sekiz bin kitaplık kütüphanesi vardı, öbürü kitap okumuyor.

 

*

 

İnönü akıcı Fransızca biliyordu, İngilizce biliyordu, genellikle İngilizce kitap okuyordu, öbürü imam hatipteki Arapça dersinden bile on üzerinden üç almış, sınıfta kalmasın diye kanaat notuyla ite kaka beş vermişler.

 

*

 

İnönü eşine düğün hediyesi olarak piyano aldı, ders versin diye müzik öğretmeni tuttu, kızına piyano aldı, kendisi 50 yaşından sonra viyolonsel çalmayı öğrendi, öbürü hak getire.

 

*

 

İnönü her cuma akşamı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı dinlemeye giderdi, 1964'te suikaste uğradığı gece bile aksatmadı, konsere gitti, gerçek manada tiyatroseverdi, öbürünün senfoniyle menfoniyle alakası yok, tiyatroculara gıcık oluyor, baleyi belden aşağı buluyor, popçulara ezan okutuyor.

 

*

 

İnönü çocuklarını devlet okulunda okuttu, öbürü çocuklarını hayırsever işadamının bursuyla ABD'de okuttu.

 

*

 

İnönü yabancı konuklardan hediye olarak sadece kitap kabul ediyordu, öbürüne ne verilirse alıyor.

 

*

 

İnönü eşiyle bezik, arkadaşlarıyla briç, Atatürk'le ve konuk devlet adamlarıyla bilardo oynuyordu, bilardo ustasıydı, satranç tutkunuydu, öbürü zikir çektiriyor.

 

*

 

İnönü her akşam yemeğinde iki tek atıyordu, rakı içerdi, votka severdi, bazen yemekten önce viski yudumlardı, öbürü milli içkimiz ayrandır diyor.

 

*

 

İnönü tenis oynardı, golf kulübüne giderdi, plaja eşiyle birlikte giderdi, askılı mayosuyla, halkla birlikte yüzerdi, öbürünü raket tutarken filan görmedik, yazlığını bile tomalarla savaş gemileri koruyor.

 

*

 

İnönü, 1948 Londra olimpiyatlarındaki güreşçilerimizin başarısı nedeniyle, o güreşçilerin forma giydiği Kasımpaşaspor'a “kulüp armasında Türk Bayrağı taşıma onuru” verdi, öbürü güya Kasımpaşalı ama, milli takımın kırmızı-beyaz formasını bile turkuaz yaptı.

 

*

 

İnönü çok iyi ata binerdi, at yarışlarını seyretmeyi severdi, 1930'da sahibi olduğu Olgo isimli atıyla Gazi koşusunu kazandı, öbürü attan düştü, cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan Gazi koşularını seyretmeye bile gitmiyor.

 

*

 

İnönü ramazanda oruç tutardı, Çankaya Merkez Cami'yi yaptırdı, yatağının başucunda “Allah'ın dediği olur” yazıyordu, din istismarına yolaçmamak için bunların haber yapılmasına asla izin vermedi, öbürü cami kapısında basın toplantısı yapıyor, musalla başında nutuk atıyor.

 

*

 

Uzun lafın kısası…

 

*

 

Öbürü uzun, İnönü kısaydı ama…

 

Öbürünün boyu İnönü'ye yetmez.

 

*

 

İnönü, demokrasi için kendi mutlak iktidarından kendi isteğiyle vazgeçen dünyadaki ilk ve tek liderdir…

 

Biraz ağır işitirdi, ancak, onu eleştirmeye kalkanların kendi ağzından çıkanı kendi kulağının duymasında fayda vardır!

 

Yılmaz Özdil


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Sözcü Gazetesinden Alınan Ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir