YUKLENIYOR
22 Mayıs 2022
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Prof. Dr. Güler Gürsu: Doktor olmak!!!
Russec İlarimed Usrüg idridlib: Nınavilhep Rığa İlle Ruol   Meselyös im, Mesmelyös im? Sah mireves ines ssan
Bu bir satranç oyunu ise hamleler için her iki tarafta düşünüyor buna göre geçek düzlemde neler olacak!  Lavrov: ABD ile saygıya dayalı ilişki istiyoruz
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
88
Hayır
1024
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1131

» Hesaba bakirem hac lazım olmuş cüzdana bakirem zekâta muhtaç

Hesaba bakirem hac lazım olmuş cüzdana bakirem zekâta muhtaç

Erzurumlu bir esnaf “hesabı kitabı denkleştireyim, bir hacca gideyim” diye niyetlenir. Önce mali durumunun hac masraflarını karşılamaya yetip yetmeyeceğini öğrenmek için muhasebecisine hesapları gözden geçirmesini söyler. Muhasebeci hesaplarını yapar, esnafın “mali durumunun gayet iyi olduğunu, hac masraflarının kendisine fazla bir yük oluşturmayacağını” kendisine anlatır. Fakat adam bir de kendi cebine, cüzdanına, yani elinde mevcut olan harcanabilir maddi varlıklarına bakar. Ve kendi kendine şöyle söylenir:
Paylas
Hesaba bakirem hac lazım olmuş cüzdana bakirem zekâta muhtaç
Sizden Gelenler - 06 Nisan 2022, Çarşamba 15:04:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erzurumlu bir esnaf “hesabı kitabı denkleştireyim, bir hacca gideyim” diye niyetlenir. Önce mali durumunun hac masraflarını karşılamaya yetip yetmeyeceğini öğrenmek için muhasebecisine hesapları gözden geçirmesini söyler. Muhasebeci hesaplarını yapar, esnafın “mali durumunun gayet iyi olduğunu, hac masraflarının kendisine fazla bir yük oluşturmayacağını” kendisine anlatır.

Fakat adam bir de kendi cebine, cüzdanına, yani elinde mevcut olan harcanabilir maddi varlıklarına bakar. Ve kendi kendine şöyle söylenir:

“Hesaba bakirem hac lazım olmuş, cüzdana bakirem zekâta muhtaç.”

İşte günümüz iktidar borazanlarında da durum tam da böyle. İktidara bakarsanız her şeyimiz var hamdolsun. Ülkemiz insanının bir elinde Lor dolması ötekinde kadayıf dolması yaşıyor. Karnımız tok sırtımız pek yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda.
Her şeyimiz var çok şükür, ancak satın alma gücümüzün ne durumda olduğunu bilen, soran yok.
Bu ücretlerle bu ürünlerin nasıl satın alınabileceğini de açıklaması lazım İktidarın.

Ancak gerçek rakamlar bazı sorular akla getiriyor


Zaman geçmiyor ki hükümetten bir yetkili televizyon ekranına çıkıp şu üründe şu üretim alanında anlamında birinciyiz falan diyor. Özellikle tarımsal üretim konusunda dünyanın çeşitli ülkeleri arasında üst sıralarında yer aldığımızı söylüyor. 
(Yalakalıkta, Adaletsizlikte, Liyakatsizlikte) İhracatta da öyle, turizm gelirlerinde de öyle,  
Ülke olarak büyümede de başı çekiyoruz. Kalkınmada da öyle! 
Dünyanın en varlıklı ülkesiyiz baştakilere sorarsanız.
Herkesin cebinde cep telefonu, kapıcıların bile arabası var. 
En lüks evler, son model arabalar bile kapış kapış gidiyor.
Bundan daha büyük varlık mı olur?
Ancak gerçek rakamlar bazı sorular akla getiriyor. Mademki bizler  her alanda bu kadar varlıklıyız, neden fiyatlar bu kadar yüksek? 
Madem hayvancılıkta bu kadar varlık içindeyiz, et neden pahalı? Kuyruklar oluşmasın diye mi?
Bu kadar buğday varlığımıza rağmen ekmek neden bu kadar pahalı? Pasta yemek için mi?
Su akar Türk bakar artık kimse diyemeyecek kelimeleri
eşliğinde Her dereye övünerek bir HES yaptık, elektrik neden bu kadar pahalı?
Karadeniz'de doğalgaz, Akdeniz'de petrol bulduysak doğalgaz ve akaryakıt fiyatları neden bu kadar yüksek?
Ekonomide değişmez bir kuralı vardır; ürün bolsa fiyatlar düşer, ürün kıtsa fiyatlar yükselir. Güzelim ülkemde  hem bolluk var ve hem de fiyatlar çok yüksek.
Bu sadece bizim ülkemize has bir ekonomik model olmalı. O meşhur yeni yazılan bir ekonomi kitabı var ya, bir tek o kitapta var böyle bir ekonomi yönetimi.
Her şeyimiz var ancak fiyatlarımız aşırı yüksek
Ülkede üretim konusunda sıkıntı yok ancak enflasyon çok yüksek!
Dünya bizi kıskanıyor diyorlar ya hayır; dünya hayretle ile bakıyor.
Bir konunun reklamı başka gerçeği başkadır. Biz varlığın sadece reklamını yapıyoruz. Reklam dünyasında bir düşler ülkesinde yaşıyoruz. 
Bu varlığa rağmen bu kadar pahalılığın iki ana nedeni olabilir.
Nedenlerin birincisi böyle bir üretim ve varlığa sahip değiliz ülke olarak. Ama yönetim devlet adına halkına böyle söylemek zorunda… Toplumsal bir kaosu ve paniği önleme adına böyle konuşmak zorunda ülkeyi yönetenler. 
İkincisi ise gerçekten üretimde ve varlıkta bir sorun olmamasına rağmen iyi bir şekilde gözlerine bakılmayan, yönetilemeyen bir ekonomi sonucu ahaliye her şey pahalı satılıyor. Hatta bu pahalık bilinçli ve kontrollü bir şekilde yönetiliyor. Çokca olmasına rağmen malların fiyatları suni olarak yükseltiliyor.
Ki bu doğruysa, gerçekten böyle yapılıyorsa ve ülkeyi yönetenler bilerek veya bilmeyerek bunu önleyemiyorsa gelecek günler bugünden daha sıkıntılı olacaktır.
Bize sorarsanız ikinci şık daha ağır basıyor ve gelecekte bugünleri arayacağımızın işaretlerini görüyoruz diyebiliriz.
Ekonomi yönetiminde tam bir kargaşa yaşanıyor. Yaşadığımız bu ekonomik krizin başladığı günden bugüne alındığı söylenen hiçbir tedbir piyasaları krizin başladığı güne döndüremedi. Ekonomik yaşam fiyat artışlarıyla devam ediyor. 
Bu yönetim fiyat artışlarını önleyemiyor. 
Alınan kararlar piyasanın ateşini düşürmüyor.
Ya gerçekten bir reklam edebiyatıyla yönetiliyoruz ya da çukur gittikçe derinleşiyor.
Her şeyimiz var ama satın alabilirsen! Yersen
Var yemez amcaya döndük her birimiz. Varlık içine yokluk yaşıyoruz sanki.

Hakan Dikmen


Hakan Dikmen
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.