10 Aralık 2018 Pazartesi 21:46:19
» 'Güvenli oy pusulası'

'Güvenli oy pusulası'

..
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
 'Güvenli oy pusulası'
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 01 Mart 2018, Perşembe 10:50:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
...
 
"Seçimlerin güvenli yapılabilmesi için, her pusulaya bir numara verelim. Pusulanın hangi il ya da ilçeye ait olduğu belli olsun."
 
 
İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Seçimlere düşecek en küçük  bir gölge bile, ülkeyi kaosa sürükler. Seçimin güvenliğini almak en başta iktidar partisinin görevidir. Sunduğum teklifin uygulanması halinde, tartışmasız ve şaibesiz bir seçim yaşarız" dedi. 
 
 
Seçimlerin güvenli yapılabilmesine ilişkin tartışmalar sürerken, yeni bir teklif geldi.
 
 
İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, oy pusulalarının üstüne o seçim çevresini gösteren bir kod basılmasını teklif etti.
 
 
Yarkadaş, "Oy pusulasının üzerine, tanımlanmış ve ilan edilmiş bir kod koyar ya da sıralı numara basarsak, pusulanın kopyası yapılamaz. Pusulayı bir kimlik kartı gibi düşünün, kimse kimsenin yerine oy da kullanamaz" dedi. 
 
 
298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu'nda değişiklik teklifi vediğini belirten Yarkadaş, seçim sandıkları ve oy pusulalarının daha güvenli hale getirilmesini istedi. 
 
 
OY PUSULALARINA İL- İLÇE KODLARI
 
 
Seçimlerin şaibesiz bir şekilde yapılması için parlamentodaki diğer partilerden destek isteyen  Yarkadaş, teklifini şöyle özetledi: 
 
 
"Teklifimiz milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye meclisi üyeliği ve belediye başkanlığı seçimlerinde, oy pusulalarının sağ üst köşesine, oyun kullanıldığı il ve ilçenin kodu ile oy pusulasının hangi sandığa ait olduğunun rahatlıkla tespit edilmesi amacıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından numara basılmasını öngörüyor. Bu yapıldığı takdirde, tartışmalar da sona erecektir."
 
 
"ŞAİBE OLMASIN..."
 
 
Teklifin gerekçesinde, Türkiye'nin son üç yılda beşinci kez sandık başına gittiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:
 
 
"30 Mart 2014'te yerel seçimlerle başlayan seçim maratonu bir cumhurbaşkanlığı ve iki genel seçim ile devam etmiştir. "Cumhurbaşkanlığı sistemi" için yapılan referandumda sandık güvenliği ile ilgili tartışmalar ise doruğa çıkmıştır. Bundan birkaç yıl önce daha sık bir şekilde konuşulmaya başlanan sandık güvenliği kaygıları giderek artmaktadır. 
 
 
2014 yerel seçimlerinde yaşanan elektrik kesintileri ve 1 Kasım seçimlerinde oy kullanılan okulların önlerinde ve bahçelerinde beliren plakasız araçlar ile Cumhurbaşkanlığı sistemi için yapılan referandumdaki mühürsüz oy pusulası vakası demokrasiye büyük darbe vurmuş, seçimlere gölge düşürmüştür.
 
 
YSK, bilindiği üzere seçimlerle ilgili kararlarının Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere hiçbir kurum tarafından temyize götürülemediği, kıdemli hakimlerden oluşan üst düzeyde yetkili bir kurumdur. Ancak YSK'nın uygulamadaki hataları önümüzdeki seçimlere de şüphe ile bakılmasına neden olmaktadır. Her seçim sonrası çöplüklerden çok sayıda kullanılmış ve kullanılmamış pusulalar çıkmakta ve ilgili seçim bölgesinde seçimlere şaibe düşmektedir. 
 
 
 
Kanun teklifimizle YSK tarafından oy pusulalarının üzerine il, ilçe kodu ve sandık numaralarının basılması öngörülmektedir. Bu sayede pusulaların çalınması, değiştirilmesi gibi seçim güvenliğini tartışmalı hale getiren sorunların minimuma indirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede çalınan ve değiştirilen oy pusulaların hangi sandığa ait olduğunun tespiti rahatlıkla yapılabilecektir."
 
 
TARİHİ HATIRLATMA
 
 
Seçim güvenliğinin sadece muhalefetin değil, iktidarın da sorunu olduğunu hatırlatan Yarkadaş, "herkesin içine sinen bir sonuç için işbirliği şart" dedi. Yarkadaş, "Tek partili sistemden çok partili sisteme geçerken, İsmet İnönü'nün ortaya koyduğu Seçim Kanunu ve Seçimin Güvenliği'nin Esasları'na ilişkin çalışmaya, dönemin muhalefet partisi Demokrat Parti de açık destek vermişti. DP'nin de onayıyla seçimlerin nasıl yapılacağı belirlenmiş ve iktidar değişikliği yaşanmıştı. AKP de o dönemin,  özgüvenini göstermek zorundadır" diye konuştu. 
 
 

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir