21 Şubat 2018 Çarşamba 06:30:12
» ‘20 Şubat Günü’ Gene Güme Gitmesin !..

‘20 Şubat Günü’ Gene Güme Gitmesin !..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
‘20 Şubat Günü’ Gene Güme Gitmesin !..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 20 Şubat 2018, Salı 00:24:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

 

BM tarafından yılın birçok günü değerlendirilmeye çalışılmaktadır.  Yılın hemen her günü ve bazen haftaları, insanlık adına önemli günlerin anılması ve yeni fikirlerin serpilmesi için özel gün olarak seçilmektedir.  26 Kasım 2007 tarihinde de, BM tarafından 20 Şubat Günü özel bir kavramı anmak üzere karar altına alınmıştır; “Dünya Sosyal Adalet Günü”.

 

Dünya Sosyal Adalet Günü, ilk kez 2009 yılında kutlanmıştır.  Bu günün anılması, dünya ülkelerini bilemem ama bizim ülkemizdeki kutlama, daima yazımın spot başlığı gibi olmuştur.  Kaldı ki, bu yılın Davos Toplantıları dünya insanlarının üzerindeki ağır baskıyı, yani adaletsiz gelir dağılımını ele almıştı.  Ek olarak kadın/erkek çalışanlarının ücret eşitsizliğini de özellikle öne çıkarmıştı.

 

Adalet, hakkın gözetilmesi ve hakkın yerine getirilmesi ilkesidir.  Temeli itibari ile hukuk kurallarının tam olarak uygulanması ile sağlanır.  Adalet kavramı;

 

-   Dağıtımda adalet;

-   Denkleştirmede adalet;

-   Hakkaniyet ilkesi;

-   Sosyal adalet ilkelerinin bütünü ile sağlanır.

 

Sosyal adalet; milli gelirin en uygun şekilde taksimini sağlayan adalet unsurudur.  Emeğin istismarını ve insanları sömürmeyi ortadan kaldırır.  Herkese kendi emeği ölçüsünde yaşam hakkı tanır.  Sermayenin azınlık bir grubun elinde kalmasını önler.  Böylece, tüm insanlık adına sınıfsal ve zümreler arası düşmanlık ve de husumet duygusu oluşmasını önlemeye çalışır.  Sonunda da, toplumun tüm fertleri mevcut durumları ve gelecekleri için kendilerini yaşam güvenliği içerisinde sayar, hayatın anlamını paylaşmak şansını kullanırlar.

 

Dünya Sosyal Adalet Günü, yoksulluğun kökünü kurutmak ve insanca çalışmayı geliştirmek, cinsiyetler arası eşitliği sağlamak ve herkesin sosyal adalet ilkesinden yararlanarak yaşamlarını güvence altında hissetmeleri için düzenlenmiştir.  Ki, BM, bu özel günü anımsatmak üzere geç kalmış bile sayılmalıdır.  Zira 1919 yılında kotarılan İLO Anayasası ilk tümcesi ile sosyal adalet ilkesine atıfta bulunmakta idi; “Evrensel ve kalıcı bir barışın ancak sosyal adalet temeline dayalı olarak kurulabileceği…”.

 

Bugün aynı düşünce açık olarak kabul edilmektedir.  Eğer sosyal adalete dayalı sosyal barış sağlanamaz ise, dünya bütününde ve hemen her ülkede siyasal barışta tesis edilemez!

 

Bu yılın Dünya Bankası’nın gelir dağılımı tablosuna bakılırsa, dünyanın en varsıl % 1’lik özel grubu tüm dünya hasılatının nerede ise yarısını toplamaktadır.  Akıl dışıdır ama gerçektir! 

 

Türkiye de, TÜİK tarafından da açıklandığı üzere, gelir dağılımı çok çarpıktır.  Geçmişe dönüp bakarsak, 2005 yılının en çok kazanan grubu milli gelirden % 44.4 pay alırken, 2009 yılında bu kesimin aldığı pay % 47.6’ya yükselmiştir.  Şimdiler ise daha da kötüdür.   Aynı istatistiğe göre; en az kazanabilen grup, 2005 yılında milli gelirden % 6.1 pay alırken, aynı grubun 2009 yılında alabildiği pay % 5.5’ya düşmüştür.  Yeni tablo sanırım daha vahimdir!

 

Özetle; son yıllar içerisinde zengin daha çok zenginleşirken, fakir daha fazla fakirleşmiş bulunmaktadır.  Bu sayılama, ülkemizin sosyal adalet ilkesinin iyi olmadığı bir ülke olduğuna işaret sayılmaktadır.  Bu da, sosyal adaletin olmadığı yerde sosyal barışın olamayacağını, üstelik siyasal barışında Kaf Dağı arkasında kaldığını göstermektedir.  Emekçiler, örgütlü olarak sosyal adalet ve sosyal eşitlik konusunda yöneticilere seslerini bir şekilde duyurmadan, sorun çözümlenemeyecek anlamına gelmektedir.

 

Bu kavrama, bir de kadın / erkek arası sosyal adalet ve sosyal eşitlik konusundaki eksiklerimizi eklemek gerekir.  Bu sorunu da AKP İktidarının idrak alanına sokabilmek galiba olanaklı değildir!

 

Umarım, gelmekte olan 20 Şubat Dünya Sosyal Adalet Günü’nü birlikte ve gereği gibi kutlarız!..

 

Kıssadan hisse: “Zenginler, fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar!”

(Nietszche)

 

Erdal Akalın  (04.02.2018)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir