25 Haziran 2019 Salı 11:34:41
» 2016 yılında sorulmuştu: AKIL TUTULMASINDAN NASIL KURTULURUZ ? Kurtulduk mu?

2016 yılında sorulmuştu: AKIL TUTULMASINDAN NASIL KURTULURUZ ? Kurtulduk mu?

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
2016 yılında sorulmuştu: AKIL TUTULMASINDAN NASIL KURTULURUZ ? Kurtulduk mu?
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 30 Mart 2019, Cumartesi 19:27:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakış açısına ve niyete  göre çözümler değişir.

"Liderin arkasına sorgulamadan gitme" alışkanlığı yerine" aklımızla onaylayarak gitme ve ortak aklı yaratmada üstümüze düşeni yapma" arasında büyük fark vardır.

Yine bireysel  veya millet menfaati açısından bakış da öyle.

Aşağıdaki yazıyı "yerleşik düşüncelerinizden bağımsız gözle okumanız"  ,yeni düşünceler üretebilmek için  bir önermedir.

M.Kemal'in bize mirası olan "bilim ve akıl" dan ne anladığımızı ve nasıl uygulamamız gerektiğini sorgulamalıyı

 

Hepimiz biliyoruz ki ülkemiz ve milletimiz  tarihin zor bir aşamasında..

 

Tarihimizi millet yararına yazan bir örnek var geçmişte, M.Kemal ve yaptıklarını iyi bilmek tam ve doğru anlamak için okumalı ve sindirmeliyiz.

 

M.Kemal,ancak  irfanı,vicdanı,fikri hür nesillerin " Cumhuriyet"imizi koruyabileceğimizi söyler.

 "irfan" bilgi ve zekanın deneyimlenmesi ile ulaşılan fikir olgunluğu.(Dil derneği sözlüğü)

Yani bilgili ve zeki olmak irfan sahibi olmaya yetmiyor.

 Deneyimlenmesi ise nasıl olacak? Bana göre  hangi konuda çalışıyorsak o konuda her yönü ile uygulamalı çalışmak..

 Bizler milli egemenliğin kayıtsız şartsız kendi ellerimizde olduğunun bilinci ile siyasi  partide çalışmalıyız

 

şöyle bir deyim var"duygular birleştirir,bilgi ayrıştırır"

 

(Şu anda Atatürk'te birleştik söylemi bence bu duygu yu yansıtıyor)

 Bu deyimden yola çıkarak duyguda birleştiğimiz ortada ama bilgi ayrıştırıyorsa bizler milletin fertleri olarak birlik ve beraberlik içinde olup sorunlarımıza , çözüm olacak iktidarı nasıl  yaratabileceğiz?

 Dayatmacı olmadan her bir bireyin kendi aklına güvenmesini ama bununda bilgi ve becerilerinin gelişmesini sağlayarak olabileceğini ,her özgür aklın katkısı ile oluşacak geniş uzlaşı alanının hepimizce yaratılarak ortak hedefte çok çalışarak başarılabileceğini gösterebilirsek  başaracağımızı düşünüyorum.

Ülkemizin ve milletimizin bekası için akıl tutulmasından kurtulma seferberliği  ilan etmeliyiz.

 Bu süreçte en önemli konu insan ilişkileri..

 Siyaset  öyle bir alan ki başında insan süreçte insan ve hedeftede ,insan var.

yani kendimizi bir alet gibi düşünüp bu süreci yönetebilecek bilgi ve becerileri edinerek kendi kendimizi devrimci inşa ederek, rotamızı düzeltebiliriz.Devrimci olmak en başta kendi  yanlışlarına meydan okuyabilmektir.

 

 

 

 

Bizler, insanlar doğduğumuz andan bugüne kadar değişik ortamlarda değişik kultur,bilgi,fikir,tutum,deneyim,algıların bileşkesiyiz.

Bu bileşkeyi bir "giysi" olarak düşünürsek , giysiyi çıkardığımızda çıplak insan varlığı oluruz.İşte eşit olan bu çıplak insan varlığıdır.

Bu varlığı sevip üstümüzdeki giysileri eleştirmek ve hedef dogrultusunda o giysiyi düzeltip değiştirmek  , evrensel gelişme için gerekli bir bakış açısı diye düşünüyorum.eleştirel bakış başka giysilere olduğu kadar kendi giysimize de olmalıdır.

 

Aydınlanma ,bilgi tuğlalarını üst üste koyup bina gibi inşa etmek ve içinde kendi kendini hapsetmek olmamalı..(ki şu anda 190 a yakın üniversite tutumları açısından böyle tutsaklığı çağrıştırıyor.)

 Edindiğimiz bilgilerin "işlerliği" ne bakmalı.Partiler ülke ve halk menfaatleri için bilgilerin işlendiği "bilgi işlikleri" olmalı.(Rant-ihale-iş bulma kurumları olmamalı)Bu işliklerde bizler düşünce işçileri olarak çalışmalıyız.

 Kemalistlerin başarı şansı ,bizlerin neyi ne kadar algıladığı,neye  ne kadar inandığı ve neyi ne kadar istediğinin hepimizce belirlenmesi   ile  doğru orantılıdır.(Bilginin de vesayeti vardır. Ahlak içeren bilgiye ulaşmak gayret ve iyiniyet ister)

 Hem "egemenlik kayıtsız,şartsız milletindir" diyeceğiz ,hem de yaşadıklarımıza isyan edeceğiz.

Sizce burda bir terslik yok mu?

Hepimizin egemenliğimizi sorgulamamızın "akıl tutulması" nı   ortadan kaldırmak için önemli bir adım olacağını düşünüyorum.

Müge Gülses şubat 2016...


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir