24 Şubat 2020
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
12
Hayır
844
Çekimser
5
Fikrim yok
2

Toplam Oy:863

» AİHM’nin yeni Türk yargıcı Saadet Yüksel

AİHM’nin yeni Türk yargıcı Saadet Yüksel

Ankara'nın gösterdiği adayların ehil bulunmaması nedeniyle AİHM'de 2017'den beri devam eden Türk yargıç seçim süreci sona erdi. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Saadet Yüksel AİHM'in yeni Türk yargıcı olacak.
Paylas
AİHM’nin yeni Türk yargıcı Saadet Yüksel
Sağlık - 09 Nisan 2019, Salı 22:04:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) Işıl Karakaş’tan boşalacak yargıç koltuğuna İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doçent Dr. Saadet Yüksel oturacak. Yüksel, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından Salı günü Strasbourg’da yapılan oylamada AİHM’e yargıç seçildi. Yüksel, AKPM genel kurulundaki oylamanın ilk turunda oyların mutlak çoğunluğunu elde etti. Diğer adaylar, Prof. Dr Necati Polat ve Prof. Dr Esra Gül Dardağan Kibar ise seçimi kazanmak veya ikinci tura kalabilmek için yeterli oy alamadı.

1983 İstanbul doğumlu olan Saadet Yüksel, AİHM tarihinin en genç yargıçlarından biri olarak gösteriliyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Üniversitesi mezunu olan Yüksel, 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyor.

9 yıl, tek sefer

Yüksel, dokuz yıllığına ve tek seferliğine AİHM yargıcı seçildi. AİHM yargıçları bir devlet tarafından aday gösterilmiş ve o devlet adına seçilmiş olsalar da o devleti temsil etmiyorlar. Tamamen “tarafsız ve bağımsız” olma koşuluyla görev yapıyorlar. AİHM yargıçları, kendilerinin de katıldığı Mahkeme genel kurulunun ilk oturumunda, “Bir yargıç olarak görevlerimi şerefli, bağımsız ve tarafsız biçimde yerine getireceğime ve bütün müzakerelerin gizliliğini koruyacağıma yemin ederim” ifadeleriyle göreve başlıyorlar. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) uyarınca yargıçlar, görevleri süresince herhangi bir siyasi veya idari faaliyette veya bağımsızlıkları ya da tarafsızlıklarıyla veya tam gün çalışma esasının gerekleriyle bağdaşmayan mesleki faaliyette bulunamıyorlar. Her yargıç bütün ek faaliyetlerini AİHM Başkanı'na bildirmekle yükümlü. 

AİHM’de Avrupa Konseyi’ne üye 47 devletin her birinden birer tane olmak üzere toplam 47 yargıç görev yapıyor. Mahkemede bu yargıçlara Avrupa Konseyi devletlerinden gelen yaklaşık 650 hukukçu eşlik ediyor.

AİHM’e Türk yargıç süreci

Saadet Yüksel’in seçilmesiyle Türkiye AİHM ve Avrupa Konseyi cephesinde büyük bir diplomatik ağırlıktan da kurtulmuş oldu. AİHM’ye yeni Türk yargıç seçimi 2017 yılından bu yana, Ankara’nın aday gösterdiği adaylardan kimilerinin yargıçlık için “ehil” bulunmaması nedeniyle yapılamıyordu. Görev süresi normal olarak 30 Nisan 2017 tarihinde sona ermesi gereken Işıl Karakaş yerine Ankara’nın sunduğu ilk aday listesi, yargıçları seçen AKPM tarafından 9 Ekim 2017'de reddedilmişti.

Ankara’nın Mart 2018 ve Eylül 2018’de gönderdiği listeler ise bu listelerdeki adaylardan en az birinin “ehil” bulunmaması üzerine işleme sokulmadı. Ankara'dan ehil bulunmayan adaylar yerine yeni adaylar göstermesi talep edildi. AKPM Ekim 2018’deki genel kurul toplantıları sırasında yeni bir liste sunması için 6 Mart 2019 tarihine kadar Ankara’ya süre verdi. Ankara bu tarihte Strasbourg’a Esra Gül Dardağan Kibar, Necati Polat ve Saadet Yüksel’in içinde bulunduğu bir aday listesi gönderdi. Esra Gül Dardağan Kibar ve Necati Polat’ın adları bir önceki listede de yer alıyordu.

Ankara’nın sunduğu bu son liste 2017’den bu yana ilk defa AKPM’nin AİHM Yargıçlarını Seçme Komisyonu'ndan "geçer” oyu aldı. Komisyon 29 Mart'ta Paris'te üç adayla ayrı ayrı gerçekleştirdiği mülakatlar sonrasında, Saadet Yüksel'i "en ehil aday” olarak not ederek, listeyi nihai seçimi yapacak olan AKPM genel kuruluna havale etti. 

Yüksel'in seçilmesiyle görev süresi sona erecek olan Işıl Karakaş, AİHM yargıçlığına Rıza Türmen’in yerine seçilmiş ve 1 Mayıs 2008’de işbaşı yapmıştı. Karakaş Kasım 2015-Nisan 2017 döneminde AİHM Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmüştü.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazı, fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.