14 Aralık 2018 Cuma 23:49:27
» Anketler Hızlanırken !..

Anketler Hızlanırken !..

....
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Anketler   Hızlanırken !..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 22 Şubat 2018, Perşembe 12:42:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Seçimler yaklaşırken, ister genel olsun isterse yerel, medya sayfalarının başköşelerini anketler adı verilen seçmen tercihleri doldurur.  Bu anketleri yapan şirketler de seçim sonuçları ortaya çıkınca, kendi tahminlerine yakın olan sonuçlarla değerlendirilir.  Hatta bir kısmına nerede ise müneccim muamelesi bile yapılır.

 

Kuşkusuz seçim anketleri yapmak sıradan işler değildir.  Yani, sadece soru ve cevap pratiği ile olguyu basitleştirmek sosyoloji ve istatistik bilimlerine haksızlık olur. 

 

Medya organları seçimlerin kaygan zeminine yaklaştıkça bizlere kendi verilerini birer kılavuz olarak göstermek heyecanı ile tahmin yayınlarını iyice sıklaştırırlar.  Anket tekniği ile seçim sonuçlarını tahmin edebilmek konusunda artık üstat sayılan saygın şirket sahipleri de ekranlarımızı sahiplenir ve bizleri kullanacağımız tercihler üzerinde bazen genel, bazen de özel alanlara doğru yönlendirirler.

 

Bu tür yönlendirme manevralarını da genellikle anket şirketlerine para ödeyen medya kuruluşları ve de özellikle siyasi partiler yaptırırlar. 

 

Medya gruplarının anketleri kendi çizgilerine çekmek veya anketi ısmarlayan siyasi partilerin yönlendirme arzularına rağmen, bazı şirketlerin oldukça objektif davranmak reflekslerini de geçmiş yıllardan biliyoruz.  Bu gibi siyasi tahminciler belirli bir ilgi ve saygı ile dinleniyorlar.

 

Yerel ve genel seçimlere nerede ise bir yıllık bir süre kalmışken, bugüne kadar dikkatimizi çeken iki anket sonucu yayınlandı. 

 

İlk tahminler, AKP tarafından ısmarlanmış ve kendi çizgisine yakın bir şirkete yaptırılmış  seçim tahminlerini içeriyordu.  Bu grubun tahminine bakılırsa, iktidar partisi olan AKP ve MHP ortaklığı genel seçimler sonrası % 55 gibi bir zaferle sandıktan çıkmış olacaktır.

 

İkinci anket çalışmasını yapan şirket, eski deneyimlerimizle daha gerçek sonuçları verebilen, bu nedenle de güvenilirlik katsayısı yüksek bir gruptur.  Ancak sonuçlarının henüz olgunlaşmamış olduğunu söylemekte ve bulgularını kısmen gevelemekle yetinmektedir.

 

Görülmektedir ki, Türk Seçmeni, nispeten küçük partilere vereceği oylarla bir etkin sonuca varamayacaktır.  Seçimler adına henüz kesin yargılar için vakit erken sayılsa da, bu ilk bulgular bize bir fikir verebilmektedir.   Bu nedenle de siyasi partilerin açık veya temenni düzeyinde ittifak aradıkları anlaşılmaktadır.   Böyle düşünen MHP ve BBP liderleri kendilerini AKP’nin siperine atarak baraj altında kalmak riski nedeni ile sütre gerisinde bir ittifak yapmanın çalışmalarını hızlandırmışlardır.   Hatta Sayın Devlet Bahçeli’nin önerisi ile bu birlikteliğe “Cumhur İttifakı” adı bile konmuştur.   Anlaşıldığı kadarı ise Sayın Tayyip Erdoğan, bu ittifaka Saadet Partisini de katabilmek arzusundadır.   Ancak Sayın Temel Karamollaoğlu’nun OHAL düzeni ile seçime girilmesine karşı çıkması ve erkler ayrılığı kuralının bozulmasına itirazı ile konu şimdilik rafa kaldırılmış görünmektedir.

 

Olağan kurultayını henüz tamamlamış olan CHP ise, yeni yönetici kadrolarını atayarak kendisini gelmekte olan ve belki de sürpriz bir seçime karşı hazırlamaya başlamıştır.  Ki, şu dönemin AKP karşısına alternatif olabilecek tek muhalefet partisi olmanın sorumluluğunu idrak ettiklerini tahmin ediyorum.   Hazırlıklarını tamamlamak üzere oldukları tüzük kurultayı ile partinin iç düzeninin güçlenmesini ve daha demokratik işleyişe kavuşmasını düşünmektedirler.  Umarım bu çalışmaları seçim hazırlıklarını aksatmamış olur.

 

Bu arada artık tabela partisi kıvamına indirgenmiş diğer küçük partilerin değerli yöneticileri eğer CHP çatısını düşünmemekte direnirlerse, sadece kendileri yok olmakla kalmayacaklar, inandırdıkları demokrasiyi arzulayan seçmenin de oyunun heba olmasına neden olacaklardır.  Unutulmamalıdır ki, siyasete soyunmak bir kişisel hobi değil, toplumsal sorumluluk taşımayı zorunlu kılar.   Örneğin; AKP kurucularından olmakla birlikte partisinin yürümekte olduğu yolu benimsemeyerek ayrılan Sayın Abdüllatif Şener, kurduğu parti yürümese bile tercihi kullanmış ve sorumluluk alarak demokrasi bileşenleri arasında yerini alan özel bir örnek olmuştur.

 

Bugün için Türkiye siyasetinin geldiği nokta, on altı yıldır iktidarı elinde tutan AKP’nin, devlet içi organizasyonlarını tamamlamak üzere olduğunun alarmını vermektedir.  2019 genel seçimlerinde de iktidarını tek başına yürütebilmek şansını kullanmak için, seçim ekonomisi ve seçmeni etkileyecek tüm incelikleri kotarabilecek yola girmiş bulunmaktadır.  Hatta Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekâtın primini dahi hanesine yazabilmek çabasında olduklarını görebilmekteyiz.  Bu genel seçim zaferi sonrası, bindikleri tramvayın istedikleri durağa geldiği ve kendi yaşam tarzlarına yönelik kesin adımları atacakları kuşku götürmeyecek kadar açığa çıkmıştır. 

 

Sayın Tayyib Erdoğan’ın son söylemleri de ülkenin kişisel otoriterliğin ötesine taşınabilecek bir yönetim şekline doğru sürüklendiğine işaret olsa gerektir.  Ülkenin yönetim sisteminin hızlı bir ivme ile otoriter ve faşizan kavşağa doğru gittiğini söyleyenleri de haksız çıkarmayan izlenimleri ben de paylaşmaktayım.   Bu nedenle, bu genel ve yerel seçim sonuçlarının Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini çizecek bir sandık buluşması olduğuna inanıyor, kendimce de tüm insanlarımızı akl-ı selim ile düşünmeye davet etmek istiyorum!

 

Bence; Türk Seçmeni, 2018 ve 2019 yerel ve genel seçimleri ile çocuklarımızın, torunlarımızın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini yönlendirmekten sorumlu olacaktır!..

 

Kıssadan hisse : “Kendisini idare edemeyen, başkasının emri altında yaşamaya mahkûmdur!”.              ( Victor Hugo ).

 

 

                                                                                 Erdal Akalın  (22.02.2018)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir