10 Aralık 2018 Pazartesi 21:46:55
» ​Belediye başkanları için yeni teklif..

​Belediye başkanları için yeni teklif..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
​Belediye başkanları için yeni teklif..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 24 Şubat 2018, Cumartesi 13:24:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

... 

Yarkadaş: "Belediye başkanının halktan kopmasını önlemenin yolu ön seçimden geçer. Başkanı genel merkezdeki üç kişi değil halk seçmelidir."
 
 
İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "CHP ortaya koyacağı yeni tüzükte, Türkiye'yi nasıl bir demokrasiyle yöneteceğini göstermelidir. Tüzüğümüz partimizin 
'demokrasi aynası' olmalıdır" dedi.
 
 
CHP'nin tüzüğüne ilişkin yapılan toplantılar Türkiye'nin dört bir yanında sürüyor. CHP Kadıköy ve Kartal ilçe örgütlerinin düzenlediği tüzük gündemli toplantılara da yaklaşık 600 kişi katıldı. Kadıköy ve Kartal ilçe örgütlerinin toplantısında partililere seslenen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, genel merkezdeki komisyona on maddelik bir öneri taslağı sunduğunu açıkladı. 
 
 
"BELEDİYE BAŞKANLARI DA ÖN SEÇİME GİRSİN"
 
 
Yarkadaş, on maddelik öneri paketinin ilk maddesinin "Milletvekili, il, ilçe başkanı, belediye başkanı,  belediye meclis üyesi, Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu üyelerini ve genel başkan adayları tüm üyelerin katılımıyla yapılacak olan ön seçimle belirlenmelidir" şeklinde olduğunu söyledi.
 
 
KANUN TEKLİFİ DE VERDİ
 
 
Bu öneriye ilişkin kanun teklifini TBMM'ye sunduğunu da belirten Yarkadaş, "Belediye başkanlarının görev süresinin üç yıla düşürülmesine ilişkin bir teklif üzerine çalıştığını" da açıkladı. CHP'li vekil, belediye başkanlarının görev süresinin kısaltılması için pazartesi günü kanun teklifi vereceğini belirtti.
 
 
Yarkadaş, "Genel merkezin atadığı başkan, koltukta beş yıl oturacağını düşünüyor ve halktan kopuyor. Kendisine oy verenleri unutuyor. Bunu önlemenin yolu ön seçimden ve hizmet süresini kısaltmaktan geçiyor" dedi. 
 
 
KONTENJAN SINIRI
 
 
Yarkadaş, "Genel başkanın milletvekili  ve belediye başkanı adayı belirleme yetkisi yüzde üçle sınırlandırılmalıdır" ifadesini de kullandı.
 
 
Belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin mutlaka ön seçimle belirlenmesi gerektiğini belirten Yarkadaş, "Artvin Hopa'da görev yapacak meclis üyesinin kim olacağına Ankara'dan karar vermek doğru değil. Hopa'nın tercihini Hopalıya bırakmak gerekir" ifadesini kullandı. 
 
 
"TÜZÜKLER PARTİLERİN ANAYASASIDIR
 
 
"Yeni tüzüğümüz, üyelerin oy hakkını sınırlandırmak yerine, üyeyi tek belirleyici hale getirmelidir" diyen Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
"Tüzükler partilerin anayasasıdır. Öyle bir anayasa yapmalıyız ki; bu anayasa, ülkeyi nasıl yöneteceğimizin işareti olmalıdır. Parti tabanımız, ön seçimlerin sınırlarının daha da genişletilmesini ve merkezi atama sisteminin olabildiğince daraltılmasını istiyor."
 
 
"GENEL BAŞKANI DA ÜYELER SEÇSİN"
 
 
Yarkadaş sözlerine  milletvekili adayı olduğu dönemde dile getirdiği bir vaadi hatırlatarak devam etti:
 
 
"2015 yılında ön seçimlere girerken, partililerimize iki şey söylemiştim: Partinin enerjisini emen ve herkesi birbirine küstüren delegelik sistemi kaldırılmalı ve tüm yöneticileri üyeler seçmelidir. Buna CHP genel başkanı seçimi de dahildir. CHP genel başkanını da ülkenin her yerine kurulacak olan sandıklarda parti üyeleri seçmelidir. Bugün yine aynı düşüncedeyim. Genel başkan da dahil olmak üzere, tüm yöneticileri üyeler seçmelidir."
 
 
PARTİ YÖNETİMİNE "DANIŞMAN" UYARISI
 
 
Yeni tüzüğe ilişkin medyada yapılan spekülasyonlara inanmak istemediğini belirten Yarkadaş, "Umarım seçilmemiş kişilerden, yani danışmanlardan yeni parti organı  oluşturma fikri doğru değildir. Bunun adı 'Paralel MYK' olur. O halde seçimlere ve organlara yönetici seçmeye ne gerek var? Partiyi danışmanlarla idare edin" tepkisini gösterdi.
 
 
"SEÇİMLER AYNI GÜN YAPILMALI"
 
 
Yeni tüzükte, genel başkan ve Parti Meclisi  seçimine ilişkin düzenleme yapılması gerektiğini de belirten Yarkadaş, "Genel başkan ile PM aynı gün seçilmelidir. Genel başkanı seçecek olan parti üyesi, Parti Meclisi üyelerini de aynı gün seçmelidir.  Blok liste, tüzüğe konulacak bir madde ile yasaklanmalıdır. Tüm seçimler çarşaf liste ile yapılmalıdır. Herkesi üyeler seçmelidir" önerisini getirdi. 
 
 
BAŞKANLIK DEĞİL ORTAK YÖNETİM
 
 
CHP tüzüğünün diğer partilere de örnek olması gerektiğini belirten Yarkadaş, şöyle konuştu: 
 
 
"Biz başkanlık sistemine karşı çıkarken, yeni bir başkanlık sistemi ihdas edecek hiçbir madde tüzükte yer almamalıdır. Genel başkanın organlara atama yapma yetkisi sınırlandırılmalıdır. Görevden alınan ilçe başkanının yerine gelecek kişinin otuz gün içinde kongre ile belirleneceği hükmü mutlakta korunmalıdır. Bir il ya da ilçe başkanı görevden alındıysa ya da istifa ettiyse, yeni yönetim kongre ile gelmelidir. Bunun kaldırılmak ve yerine anti - demokratik bir madde konulmak istendiğini duyuyoruz. Umarım böyle bir hata yapılmaz. CHP Kurultay Delegeleri, bu maddelerin hiç birini kabul etmez. Çünkü; bu maddeler, seçimleri ve kongre iradesini tamamen ortadan kaldırır. Bu anlayış, partiyi bürokratik bir mekanizmaya dönüştürür."
 
 
"DÖNEM SINIRI" ÖNERİSİ
 
 
Öte yandan, ilçe başkanlıklarında yapılan toplantılarda edindiği izlenimleri genel merkezle paylaşacağını da belirten Yarkadaş, "Üyelerimizle yapılan toplantılar ufuk açıcı oluyor. Çok ilginç 'doğrudan demokrasi' önerileri geliyor" dedi. CHP'li vekil, "Umut ediyorum ki; genel merkez, ortaya çıkacak önerileri titizlikle ele alıp çağdaş, sosyal demokrat bir tüzük örneği çıkaracaktır" diye konuştu. 
 
 
Yarkadaş, "PM ve MYK üyelerinin belediye başkanlığına aday olmasının önü de tüzüğe konulacak bir madde ile kesilmeli, milletvekilliği ve belediye başkanlığı için de dönem sınırı getirilmelidir" dedi. 
 
 
BERBEROĞLU'NU DA ZİYARET ETTİ
 
 
CHP'li vekil, partisinin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nu da Maltepe L Tipi Cezaevi'nde ziyaret etti. 
 
 

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir