12 Aralık 2019 Perşembe 11:33:46
» BİLİMSEL TUTUM VE DEVRİMCİ OLMAK ...

BİLİMSEL TUTUM VE DEVRİMCİ OLMAK ...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
BİLİMSEL TUTUM VE DEVRİMCİ  OLMAK ...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 30 Mart 2019, Cumartesi 19:39:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsanlar örgütlenme yolu ile  büyük bir amaç duygusunu paylaştıklarında ortak bir gelecek etrafında birleşirler.Başka hiçbir yolla kazanamayacakları bir süreklilik ve kimlik duygusu kazanırlar.Yaşam gerçeği olarak savuna geldiğimiz yasalar hakkında ne kadar çok şey söylendiğine bakmayın.Hepsinin temelinde sürece teslim olma vardır.Bu süreç evrensel mücadeleyi kazanan alışkanlıkların, içgüdüsel ağını parçalayan ,tarihin durağan yapılarını harekete geçiren,gençleştiren insanı tanımaz.

Bu devrimci insan yapısını ortaya çıkarmada beş öğrenme disiplini etkili olmaktadır.

1-Sistem düşüncesi disiplini

2-Kişisel ustalık disiplini

3-Zihinsel modeller disiplini

4-Ortak  gelecek öngörüsü

5-Ekip halinde öğrenme disiplini

 

1-SİSTEM DÜŞÜNCESİ DİSİPLİNİ

Bize olaylar örgüsünü daha açık seçik görme olanağı veren bunları  etkili şekilde nasıl değiştirebileceğimizi görmekte yardımcı olan bu disiplin 1950 lerden bu yana geliştirilmiştir.

Bu disiplin bireylerin kendilerini ve dünyalarını yeni bir kavrama yoludur.Bu disiplin ile  problemlerimizi dışarıdan bir başkasının veya başka bir şeyin yol açtığını görmekten vazgeçer kendi eylemlerimizin yaşadığımız sorunları  nasıl yarattığını görmeye başlarız.Yani sorunlarımızın kontrolümüz dışındaki güçlerden değil de kendi politika-stratejilerimizden

Yani “bizden” kaynaklandığını öğrenmeye başlarız.

Sistem düşüncesini uygulama ,  karmaşık çatışmalı konuları sorgulama yeteneğine sahip olgun takımları gerektirir.

Karmaşıklıkla baş etmek için paylaşılması gereken dil “sistem dilidir.Sistem dili kullanılmaya başladığında  çözüm üretme doğrultusuna girilmiş olur.

 

2-KİŞİ SEL USTALIK DİSİPLİNİ

Kişisel görme ufkumuza sürekli olarak açıklık kazandırma ve onu derinleştirme,enerjilerimizi odaklaştırma ,sabrımızı geliştirme ve gerçekliği nesnel olarak görme disiplinidir.

Kişisel ustalık disiplini bizim için gerçekten önemli şeyleri açıklığa kavuşturmakla başlar

.

3-ZİHİNSEL(DÜŞÜNSEL) MODELLER DİSİPLİNİ

Zihnimizde iyice yer etmiş,kökleşmiş varsayımlar,genellemeler ve hatta resim ve imgeler vardır ve bunlar dünyayı  anlayışımızı ve eylemlerimizi etkiler.Çoğu kez zihin modellerimizin ve bunların davranışlarımız üzerindeki etkilerinin farkında olmayız.İşte bu disiplin aynayı içimize çevirmekle başlar,içsel resimlerimizi ortaya çıkarmayı ve sıkı bir incelemeden geçirmeyi öğreniriz.Bu noktada sorgulama ve savunmayı dengeleyen ,öğrenme ağırlıklı konuşmalar önem kazanır.

 

4-ORTAK GELECEK ÖNGÖRÜSÜ  DİSİPLİNİ

Kurumun tümü içinde derinden paylaşılan amaç,değer ve görev duyguları olmadan belli bir büyüklük ölçüsü korunamaz.Gerçek bir hedef varsa insanlar öyle söylendiği için değil,kendileri öyle istediği için kendilerini aşar ve öğrenirler.Paylaşılan ortak görüşler,ilkeler ve rehber uygulamalara ihtiyaç gösterir.Hedefin yarattığı heyecana rağmen hedefe ulaşma süreci zordur.

Deneyimler,insanların hayallerini ifade edebilme özgürlüğü,hissettikleri ve birbirlerinin hayallerini  dinlemeyi öğrendikleri sürekli söyleşilere ihtiyaç duyduklarını göstermiştir.

 

Çoğu kez dinlemek,konuşmaktan zordur.Özellikle neyin gerekli olduğu konusunda kesin fikirleri bulunan güçlü iradeye sahip yöneticiler için farklı fikirleri algılayabilmek için olağanüstü açıklık ve isteklilik gerekir.

Bu kendi görüşümüzden vazgeçmemiz anlamına gelmez.Yapmamız gereken daha çok çeşitli görüşlerin bir arada olmasına izin vermek ve hepimizi birleştiren doğru eylem doğrultusunu bulmaktır.

Paylaşılan hedefin yol açtığı yaratıcı gerilim düzeyleri insanların  rahatını kaçırabilir.”Yaratıcı gerilim” endişe değildir.Bu gerilim öngörüye sahip olmak ve mevcut gerçeklik hakkında doğruyu söyleyebilmekle yaratılır.Gerçekliğin özelliklerini fark ettikçe kollektif olarak etki edebileceğimiz de ortaya çıkar.

Genelde insanların çoğu uysal takipçilerdir,kendilerinden bekleneni yapar,desdekler ama gerçek anlamda  bağlanmış değildir.Bağlanmış insan işe bir tutku,coşku katar,oyundan kendini sorumlu tutar.

Ortak bir hedefe bağlanmış BİR GURUP İNSAN KORKU VERİCİ BİR GÜÇTÜR,İMKANSIZ GÖRÜNENİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİR.

Bağlanma ruhu kırılgandır,birbirimizin görüşlerine ve birbirimize saygımızı yitirdiğimiz zaman parçalanırız,bu da hevesleri kırar.Diğer bir tehlike değişik görüşte insanların kutuplaşmasıdır.Bunu önleyecek olan düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirmektir.

 

 5-EKİP HALİNDE ÖĞRENME DİSİPLİNİ

Bu disiplin karşılıklı konuşma ile başlar.Bu bir takımdaki bireylerin varsayımlarını askıya alıp”birlikte düşünme eylemi”ne girme  tutumudur.Yetenekli ekipler yetenekli bireylerden oluşmakla  birlikte yeterli değildir.

Üç önemli boyutu daha dikkate almak gerekir.Ekipler daha zeki olma potansiyelinden nasıl yararlanacaklarını öğrenmelidir.İkinci olarak eşgüdümlü eylemlere ihtiyaç vardır.

Üçüncüsü ekip mensuplarının diğer ekiplere örnek olma durumudur.

Karşılıklı konuşmalarda insanlar kendi düşüncelerinin gözlemcisi olurlar,böylece kolektif düşünce giderek daha tutarlı hale gelir   ,sorgulama ve düşünme becerileri gelişmemiş ekiplerde TARTIŞMALAR YIKICI     olur.

Bu disiplinin tuzağı kendinden emin olma uğruna farklı görüşlere kendimizi kapatmamızdır.

Farklı fikirlerin özgürce söylenmesi yaratıcı düşünce için hiçbir bireyin tek başına ulaşamayacağı  çözümleri keşfetmek için çok önemlidir..

Hakikate ve bilgiye duyulan sevgi kendi düşüncelerimizi devamlı gözden geçirmemizi sağlar.

KADERİMİZİN KENDİ ELİMİZDE OLDUĞUNU BİLİRSEK ÖĞRENME ÖNEM KAZANIR

Umutsuzluk,içinde yaşadığımız koşulları etkileyemeyeceğimiz inancı,öğrenme hevesini baltalar.

GERÇEKTE İSTEDİĞİMİZ SONUÇLARI YARATMAK İÇİN ÖĞRENMEMİZ GEREKEN HER ŞEYİ BİRLİKTE ÖĞRENEBİLİRİZ.

 

Kaynak;Beşinci Disiplin-Peter Senge-YKB yayınları ilk baskı1994     16. baskı. 2015


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Eğitim Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir