19 Eylül 2019 Perşembe 12:17:25
» Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP belediye başkan adaylarını açıklıyormuş....

Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP belediye başkan adaylarını açıklıyormuş....

Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP, yerel seçimler için 105 belde ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirledi. 35'in üzerinde belediye başkanı yeniden aday olacakmış. Bakalım hasıl olacakmış. Zaman ileri gidecek yoksa zaman duracak mı? Veya da zaman geriye gidip hiç ilerleme olmayacak mı? Veyalar devam edecekte ders alındı mı alınmadı mı soruları yerel seçimlerden sonra yine bu ortamda sorulacak mı? İşte siyaset bu işler olurken Bekaroğlu’ndan FİKKO eleştirisi de: damat olan Berat Albayrak'ın yaptığına bakar mısınız? Diye bugün manşet oldu... Asıl konumuz bu gün tabii ki yerel seçimler... İşte öyle bir şey; Evet, Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP PM'de yapılan oylamaya göre CHP'nin Karaman Belediye Başkan adayı Emin Ege, Kırşehir Belediye Başkan adayı ise Selahattin Ekicioğlu oldu. CHP'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı mevcut Başkan Yılmaz Büyükerşen. Şimdi haberlere bir göz atalım... Atatürk'ün ilk lideri daha sonra İsmet İnönü ve Mustafa Bülent Ecevit'in ve Deniz Baykal'ın ve bu dönem Kemal Kılıçlaroğlu'nun liderliğini yaptığı bu partinin Ders alıp almadığını bizler sorgulayamayız, çünkü bizler dışarıda kalan ve siyasetin iç yüzün ancak dışarıdan gözleyen vatandaşlarımızın düşüncelerini yansıtırız buna göre geçen seçimlerde yedek tekerler değimiz MHP den türemiş İYİ Parti ile ittifak görüşmelerinde masada olanlar dâhil üç büyük ilin adayları da Aralık sonunu bekleyecek diye haberlerde verildi...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP belediye başkan adaylarını açıklıyormuş....
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Siyaset - 31 Aralık 2018, Pazartesi 18:27:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP belediye başkan adaylarını açıklıyormuş....

 

 

Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP'de bugün yapılan MYK ve Parti Meclisi toplantılarının ardından 100'den fazla ilçe ve beldenin belediye başkan adayları belli oldu. ​105 adayın ağırlıklı olarak İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinden, tek adayın öne çıktığı illerde ve örgütün üzerinde uzlaştığı isimler olduğu belirtildi.

 

MYK sonrasında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 35 mevcut belediye başkanın yeniden aday olacağını söylemiş. Torun'un konuşmasından satır başları şöyle:

 

— Sandıkta ittifak yani halkın ittifakını savunuyoruz. Evimizin huzuru ülkenin huzurudur. Evimizin huzuru sokağımızın huzurudur. Buradan çıkarak ülkede huzur sağlamalıyız. Huzur olmayan yerde bereket olmaz

 

— Bundan sonra eğilim yoklaması, anketler ve heyetler aracılığı ile adaylarımızı belirlemeye devam edeceğiz. Ayrıca ön seçim de yöntem olarak masada.

 

— 35'in üzerinde belediye başkanı yeniden aday olacak.

 

— Belirlediğimiz adayların çoğu bölgeden çıkan tek aday ve görüş birliği yakaladığımız adaylar. Bu nedenle bir sıkıntı yaratmaz.

 

Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan CHP'nin aday olarak belirlediği 105 isim şöyle imş:

 

Bunun yanında; yine  Bu ortamda Milli mücadeleden sonra kurulan ve de Atatürk'ün ilk lideri daha sonra İsmet İnönü ve Mustafa Bülent Ecevit'in ve Deniz Baykal'ın, bu dönem Kemal Kılıçlaroğlu'nun liderliğini yaptığı  CHP Parti Meclisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yerel seçim gündemiyle toplanmış. şimdiki zaman diliminde CHP MYK'dan geçen liste Parti Meclisi'nin onayına sunulmuş...

 

 

CHP'nin Karaman Belediye Başkan adayı Emin Ege, Kırşehir Belediye Başkan adayı ise Selahattin Ekicioğlu olmuş.

 

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, CHP'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı mevcut Başkan Yılmaz Büyükerşen, Çanakkale Belediye Başkan adayı da mevcut Başkan Ülgür Gökhan olmuş.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz'ün yaptığı açıklamaya göre, isimleri netleşen adayları şöyle imiş:

 

— Ardahan: Faruk Demir

 

— Aydın: Özlem Çerçioğlu

 

— Bilecik: Semih Şahin

 

— Çanakkale: Gökhan Ülger

 

— Edirne: Recep Gürkan

 

— Eskişehir: Yılmaz Büyükerşen

 

— Hatay: Lütfi Savaş

 

— Karaman: Emin Ege

 

— Kırşehir: Selahattin Ekicioğlu

 

— Konya-Ereğli: Bülent Ecevit Tatlıdil

 

— Mardin: Süleyman Sarı

 

— Muğla: Osman Gürün

 

— Sinop: Barış Ayhan

 

— Tekirdağ: Kadir Albayrak

 

— Tunceli: Yusuf Kenan Aydın

 

Evet, 

 

Atatürk'ün ilk lideri daha sonra İsmet İnönü ve Mustafa Bülent Ecevit'in ve Deniz Baykal'ın ve bu dönem Kemal Kılıçlaroğlu'nun liderliğini yaptığı bu partinin Ders alıp almadığını bizler sorgulayamayız...

 

Çünkü bizler dışarıda kalan ve siyasetin iç yüzün ancak dışarıdan gözleyen vatandaşlarımızın düşüncelerini yansıtırız...

 

Buna göre geçen seçimlerde yedek tekerler değimiz MHP den türemiş yine İYİ Parti ile ittifak görüşmelerinde masada olanlar dahil üç büyük ilin adayları da Aralık sonunu bekleyecek diye haberlerde verildi... 

 

Bu haberlerden biri BirGün sitesinde UĞUR KOÇ imzası ile şöyle verildi...

 

CHP, bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısında yerel seçimlerde aday göstereceği isimleri belirlemeye devam edecek ve bazı isimleri açıklayacak. Şimdiye kadar içlerinde biri büyükşehir, 10’u il olmak üzere toplam 265 belediye başkan adayını açıklayan partinin en az 200 belediye başkan adayını daha duyurması bekleniyor. Ancak açıklanacak adaylar arasında Türkiye’nin üç büyük kenti ve İYİ Parti ile görüşmelere konu olan iller yer almayacak.

 

CHP’de bugün, yerel seçimler için kritik olan bir PM toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantı sonucunda parti, bir kısım belediye başkan adayının daha belirleyerek kamuoyuna ilan edecek. Genel Merkez yöneticileri daha önce 300 civarında ismin açıklanabileceği söylense de rakamın 200’ün biraz üzerinde olması bekleniyor.

 

ÜÇ BÜYÜK KENT YOK

 

Parti kulislerine göre kamuoyuna duyurulacak isimler arasında CHP’nin yönetimde olduğu Hatay, Eskişehir ve Aydın büyükşehir belediyeleri yer alacak. Bu belediyelerde CHP, mevcut başkanlarla yoluna devam edecek.

 

Duyurulacak isimler arasında İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri ile bu illerin ilçe belediyelerinin başkan adaylarının olması beklenmiyor.

 

Özellikle İstanbul ve İzmir adaylarını İYİ Parti ile yapılan görüşmelere dâhil etmediği belirtilen CHP, Ankara konusunda Akşener yönetimiyle görüşmeyi sürdürüyor. CHP yönetiminin ‘adaylarımız parti rozeti takacak’ açıklamasında sosyal medyadan paylaştığı Türk bayraklı rozetle yanıt veren Mansur Yavaş’ın ismi hala görüşmelerin gündeminde. İki parti, Yavaş’ın adaylığı konusunda ortak nokta bulmaya çalışıyor.

 

İzmir adayında Aziz Kocaoğlu faktörü ve parti içi dengeler nedeniyle henüz netlik sağlayamayan partide, İstanbul adayı olarak ise Beylikdüzü’nün mevcut Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ismi öne çıkıyor.

 

Öte yandan CHP’nin bir önceki seçimde AKP’ye kaptırdığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adayı da bugün açıklamayacak. Parti, geri kalan tüm bu belediyeler için çalışmalarına devam edecek. İstanbul’un ilçe belediye başkan adalarının da 1 aylık takvime yayılarak, peyderpey açıklanması bekleniyor.

 

İYİ PARTİ GÖRÜŞMELERİ

 

İYİ Parti ile görüşmelerin diğer önemli başlıklarını da Mersin ve Adana oluşturuyor. Mersin’in mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın resmen İYİ Parti’ye geçmesi ve adaylığını açıklaması bu kentte ibrenin İYİ Parti’den yana olduğunu gösteriyor. Adana’da ise isim konusunda henüz netleşilmese de iki parti ittifak kurmaktan henüz vazgeçmiş değil.

 

İYİ Parti’nin önceki gün aday isimlerini açıkladığı Isparta, Niğde, Elazığ ve Afyon’da da CHP’nin aday çıkarmaması veya etkisiz adaylarla yarışa girmesi gündemde.

 

Bu olgular olur iken Türk siyasetinde bakın gündeme ne düştü...

 

Mehmet Bekaroğlu, Hazine ve Maliyeye kayın pederi için el koyan ve onuçıkarları doğrultusunda Bakan damat Berat Albayrak'ın TBMM'nin henüz kanunla kurmadığı FİKKO'nun toplandığını duyurmasını eleştirdi. Bekaroğlu, "Berat Albayrak'ın yaptığına bakar mısınız? Daha kanunla kurulmayan bir komitenin ikinci toplantısını yapmış ve kararlar almış" dedi. işte ayrıntılar...

 

Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında TBMM Plan ve Bütçe Komisyon'unda görüşülen ekonomi alanında düzenlemeler içeren teklife ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

 

Teklifteki, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi'nin (FİKKO) yeniden kurulmasına ilişkin maddenin problemli olduğunu savunan Bekaroğlu, bununla Cumhurbaşkanı'na 'Finansal olağanüstü hal yetkisi'  verileceğini söyledi.

 

Anayasa'da, Cumhurbaşkanı'nın OHAL ilan etme hallerinin neler olduğunun, bu yetkisini ne zaman ve nasıl kullanacağının çok açık bir şekilde yazıldığını belirten Bekaroğlu, "Cumhurbaşkanının çıkaracağı OHAL kararnameleri, TBMM denetimine tabidir. Burada ise bu denetimden kaçılıyor" diye konuştu.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın Twitter hesabından FİKKO'ya ilişkin paylaştığı mesajı da okuyan Bekaroğlu, "Berat Albayrak'ın yaptığına bakar mısınız? Böyle bir komitenin kurulması için Plan ve Bütçe Komisyonu görüşüyor, o ise daha kanunla kurulmayan bir komitenin ikinci toplantısını yapmış ve kararlar almış" ifadesini kullandı.

 

'ALBAYRAK'IN YAPTIĞI İŞ TBMM'YE HAKARET DEĞİL SALDIRI'

 

 

Konuyu, teklifi getiren milletvekiline ve komisyon başkanına da sorduklarını anlatan Bekaroğlu, "Komitenin kurulacağını biliyordu, bunun için ön toplantılar yaptı" yanıtı aldıklarını söyledi.

 

Bekaroğlu, "Sayın Albayrak'ın yaptığı bu iş, TBMM'ye hakaret falan değil, saldırıdır. Bu bir darbe girişimidir. Sen kimsin? TBMM'nin daha çıkarmadığı, kurmadığı kuruluşun toplantısını yapıyorsun. Nereden alıyorsun bu yetkiyi?" sorusunu yöneltti.

 

Hukuka bağlı olmayan yönetimlerin meşru olmayacağını ifade eden Bekaroğlu, "Bu bakan, meşru değildir. Buna bunu yaptıran seçilmiş her kimse, bizim nazarımızda meşru değildir. Bunlar, 'darbe marbe' falan diyorlar ya her an her dakika darbe yapıyorlar. Bunlar, demokrasiyi darbeliyorlar" görüşünü savundu.

 

İşte ufak bir Türkiye Manzarası...


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir