15 Aralık 2017 Cuma 22:42:48
» BUGÜNKÜ VATAN SAVUNMAMIZDA ATATÜRK

BUGÜNKÜ VATAN SAVUNMAMIZDA ATATÜRK

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
BUGÜNKÜ VATAN SAVUNMAMIZDA ATATÜRK
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Türkiye - 29 Kasım 2017, Çarşamba 17:53:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

Emperyalizmin sınırsız sömürü hedefini gerçekleştirmesinin en önemli engeli milli devletlerdir. Türkiye ve bölgemiz piyonları PKK, PYD, IŞİD üzerinden ABD emperyalizmiyle savaşarak milli devletini koruyor. Hükümet 2. Kurtuluş Savaşı'ndan bahsetse de savaşın gereği olarak milleti birleştiremiyor. Gayrimilli, kadının özgürlüğüne, insanlık onuruna aykırı, Atatürk'e "darbeci" imasında bulunan müfredat ve uygulamalar emperyalizme karşı milleti birleştiremez.

 

Atatürk ve ilkelerini çıkarmaktan vazgeçin

 

4. sınıftan 12. Sınıfa kadar okutulan Din Kültür ve Ahlak Bilgisi ders programında "önemli günlerimiz ve bayramlarımız" başlığından milli bayramlarımız yoktur. Atatürk'e 1 kere bile yer verilmemiştir. Atatürk'ün ilkeleri, Atatürkçülük, Atatürk'ün dinsel uygulamalarıyla ile ilgili üniteler "Sosyal Bilgiler" ve "TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük", "Din Kültür ve Ahlak Bilgisi" derslerinde azaltıldı, hatta çıkarıldı. Bu durum Atatürk'e derin sevgisi, saygısı olan milletimizin çoğunluğunu vatan savunmasına kazanamaz. Atatürk ilkeleri, Atatürk'ün olduğu için değil milli, laik devletimizi ayakta tutmak için gereklidir. Bu ihtiyacı kavramalıyız. Emperyalizme ve beslediği terörizme karşı mücadele ancak devletimizin kurucusunu öne çıkararak verilebilir. Milleti birleştirecek olan Atatürk'tür.

 

Muhalefetimizi vatan savunması mevzisinde yapmalıyız?

 

Nasıl darbenin asıl amacı AKP hükümetini indirmek değil de ülkemizi Suriye, PKK politikaları noktasında eski yanlış çizgiye getirmekse bugün emperyalizmin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve AKP'ye "diktatör" söyleminde bulunması da ülkemizi teslim almaya yöneliktir. "AKP gitsin de isterse emperyalizm götürsün" söylemi emperyalizmin kullanışlı alternatifini iktidara getirmemize neden olur. Biz AKP'ye hatta, diğer partilere muhalefetimizi vatan savunmasındaki hatası ve tutarsızlığı üzerinden yapmalıyız. Ancak bu koşulda turuncu devrimlerin önüne geçerek milletin iktidarını sağlayabiliriz.

 

Atatürk, İstanbul Hükümeti'ni ve padişahı emperyalizmin planlarına karşı uyararak, tedbirler önermiştir. Yani onları vatan savunması mevzisinde uyarmış, hatalı tutumlarını eleştirmiştir. Amasya Genelgesi'nde "Vatanın bütünlüğü, milletin istiklâli tehlikededir" yazılıdır. Genelge'nin diğer bir maddesi ise "milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır."

 

Kurtuluş'un yöntemi, yolu milletin azim ve kararına dayalı milli bir varlıkta aranmaktadır. Bu cümleler hükümeti vatanın bağımsızlığı ve bütünlüğü noktasında doğru hatta tutmaya ve millete yaslanarak iktidar olmaya yöneliktir.

 

Atatürk, esasen laiklik değil bağımsızlık için önemli

 

Laik Cumhuriyet'ten yana kimi kurumlar hükümete laiklik noktasından muhalefet yürütmeye çalışıyor.  Keza müfredat konusunda da. Laiklik noktasından hareket edince Atatürk, Cumhuriyet karşıtlarıyla aynı safta buluşulduğu ortamlar ortaya çıkıyor. 17 Eylül tarihinde Kartal'da yapılan miting buna örnektir. Mitingte "faşist, Kemalist diktatörlük" dövizinin taşınmasına izin verilmiştir. Mesele münferit görülemez. Buna neden izin verildiğini sorguladığımızda Atatürk'e mesafeli bakışı görürüz. Laikliği gören ama Atatürk'ü görmeyen, hatta Atatürk'e soğuk bakan kesimlerle buluşmak "2019'u kazanmak adına" dense de, 2019'u kaybettirir. Hükümetin söylemlerinde Atatürk'ü daha fazla kullanmasından ders çıkarmalıyız. Hükümet Atatürk'ü vatan savunmasında birleştirici bir unsur olarak öne çıkarmaya başlamışken kimi laik kesimin, Atatürk'ü "faşist" görenlerle yan yana olması, milleti de 2019'u da kaybettirir.

 

Önceden Atatürk'e soğuk duran yurttaşlarımız Atatürk'ün dinsel anlayışlar arasında tercih yapmayarak herkese hukuku eşit uygulamasına, kadın haklarındaki geri gidişe, eğitimdeki yobaz anlayışa bakarak Atatürk'ün önemini anlamaya başlamıştır. Atatürk birleştirmektedir.

 

Atatürk "mevzubahis vatansa gerisi teferruattır" derken en başa laikliği değil vatanın savunmasını, milletin birliğini yazmamız gerektiğini söylemeye çalışmıştır. Kaldı ki milli birliğin, milli devletin savunulması laikliğin de savunulmasıdır. Milli birlik ancak, din ve etnik köken ayrımından uzak, hukuk önünde eşit bireylerden oluşan devlet yani milli devletle mümkündür. Laikliğin önemi de laikliğe mesafeli yurttaşlarımız açısından vatan savunmasının gereği olarak Atatürk ilkelerinin, milli birliğin önemini dile getirdiğimizde aha fazla anlaşılacaktır.

 

Tarihçi-yazar

 

Mustafa SOLAK

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir