25 Kasım 2017 Cumartesi 10:27:21
» BUYRUĞUN GEREĞİ DEĞİL, RASYONEL BİR SİSTEM İSTİYORUZ!!

BUYRUĞUN GEREĞİ DEĞİL, RASYONEL BİR SİSTEM İSTİYORUZ!!

Yoğun tartışmaların ve büyük sorunların yumağında çalınan ders zilinin sesine karışan TEOG’un kaldırılması tartışmalarına, Burdur Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül sert bir açıklama yaparak katıldı. Başkan Putgül, “buyruğun gereği değil, rasyonel bir sistem istiyoruz!” dedi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
BUYRUĞUN GEREĞİ DEĞİL, RASYONEL BİR SİSTEM İSTİYORUZ!!
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Eğitim - 22 Eylül 2017, Cuma 20:18:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Önceki gün gerici müfredat, kış saati uygulamasına geçilmemesi, karanlıkta öğrencilerin sokaklarda olması, öğle saatinin 40 dakikaya indirilmesi, belirli gün ve haftalar listesinden milli bayramların çıkarılması tartışmalarının gölgesinde çalan ders zilinin sesine şimdi de “tek adam”ın “TEOG’un kaldırın!” fermanı eklendi. Bu kapsamda Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, “buyruğun gereği değil, rasyonel bir sistem istiyoruz!” dedi.

 

Yeni eğitim-öğretim döneminin, müfredat, yönetmelik değişikliklerinin tartışmalarının gölgesinde başladığı belirten Putgül, “ben yaptım oldu”cu anlayış diye nitelediği AK Parti Eğitim Bakanlığı’nın “yarattığı bu kaos tablosuna önceki gün bir de TEOG kararı eklenmiştir” dedi. Başkan Putgül, 15 yıllık AK Parti iktidarları boyunca “neredeyse bir kez bile aynı müfredatla bir eğitim döneminin tamamlanmadığı”nı ileri sürerek, Bakanlığın “liseye geçiş sisteminde 15 yıl içinde beşinci değişikliğini yapmaya hazırlanmaktadır” diye yorum yaptı.

 

İşte Putgül’ün açıklaması!

 

VE BÖYLE BUYURDU ERDOĞAN!

 

“Üstelik bilindiği üzere MEB, kendi getirdiği TEOG sistemini başarı ölçümleri, bilimsel veriler ve istatistiklerin değerlendirilmesi sonucunda değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile kaldırma kararı vermiştir.

 

“LGS, OKS, SBS son olarak TEOG’a gelinen süreçte, milyonlarca veli, varını yoğunu dershanelere yatırmış, milyonlarca çocuğumuz bu akıldışı sınav sistemleri dayatıldığı için yarış atı gibi çalıştırılmıştır.

 

Aniden gelen bu TEOG’u kaldırma kararı, yerine ne koyulacağı ve milyonlarca çocuğun bu güne kadarki çalışmasının ne olacağı düşünülmeden alınmıştır. “Ve böyle buyurdu Erdoğan” dercesine bir hızla alınan bu karar, ülkenin geleceği olan yavrularımızın kaderinin, tek adamın iki dudağının arasında olduğunu sananlar tarafından derhal kabul görmüştür. Bilimsel yöntemler ve ölçme teknikleri, bir buyrukla kenara fırlatılmıştır.

 

“Erdoğan’ın  bu garabet sistemi yaratan kendi iktidarı değilmişçesine “Bizim zamanımızda TEOG mu vardı” gibi gayriciddi biçimde açıklamaya çalıştığı bu kararın olası sonuçları şöyle olacaktır:

 

TEOG KARARININ OLASI SONUÇLARI

 

“Bundan sonra her okul kendi sınavını yapacak. Soruları MEB hazırlayacak” açıklamasından anlaşıldığı üzere, daha genel bir sınavı skandalsız yapamayan MEB’in, tüm okullar için ayrı sınavlar düzenleyebileceği hayal edilmiştir. Geçersiz soruların, kritersiz sınavların havada uçuşacağını görmek için alim olmaya gerek yoktur.

 

Neredeyse Türkiye’deki her devlet okulunun yöneticilerinin, yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in listelerinden seçildiği düşünülürse, bu sınavlarda torpil ve kayırmacılık dönmeyeceğini varsaymak akıl dışıdır.

 

“Özel okullarda sınav denetiminin nasıl sağlanacağı da muğlak alanlardan biridir. Hal böyleyken devlet okullarındaki sınavlarda torpil, özel okullardaki sınavların birçoğunda da “para” en belirleyen kriter olacaktır.

 

“Tüm devlet imkanları seferber edilen, mezun olacaklara devlet kadroları vaat edilen, talep olmamasına rağmen durmadan yenileri açılan imam hatipler için de bu hamle Truva atı olacaktır. Başarısız imam hatiplilerin, iyi liselere kolayca geçişinin sağlanması muhtemeldir.

 

ODAKTA SINAV DEĞİL, İNSAN OLMALIDIR

 

“Bu karanlık tablo, Türkiye’ye maalesef bir eğitim-öğretim dönemi kadar yakındır.

 

“Eğitim-İş olarak tekrar vurguluyoruz:

 

“Sınav merkezli bir eğitim sistemi, hele de yaşları küçük çocuklarımız için doğru değildir. Sınavların, ortaokul çağındaki çocuklar için hayat memat  meselesi haline getirilmesi, pedagojik olarak yanlıştır. Üstelik o yaştaki çocukların başarılarını ölçme ve değerlendirmeye dair sınav yapmaktan başka metotlar da vardır.

 

“Merkezine sınavı değil; insanı, çocukları koyan bir eğitim sistemi şarttır. Odağında insan, rotasında bilim olmayan hiçbir metot, bu ülkenin çocuklarına layık görülmemelidir.

 

“Eğitim-İş olarak MEB’e sesleniyoruz:

 

“TEOG’u getirirken de hiçbir ilerici eğitim sendikasından görüş kabul etmemiş ve hatta itirazlara karşı TEOG’u amansızca savunmuştunuz. Kulağınızı kapattığınız bu aralıkta milyonlarca veli ve öğrenci perişan oldu. Ve ne kadar manidardır ki; TEOG’un nasıl bir garabet olduğunu, torunları TEOG’a giren Cumhurbaşkanı kaldırılmasını emrettiğinde aniden anladınız. Oysa oturduğunuz koltuk, bu ülkenin geleceğinin sorumluluğunu taşımaktadır.

 

YA O KOLTUĞUN HAKKINI VERİN YA DA…

 

“Oturduğunuz koltuğun 1934 yılındaki sahibi olan merhum Abidin Özmen, Atatürk kendisine 2 kimsesiz çocuğu devlet parasız yatılıya kaydettirmesi için yolladığında şu cevabı vermiş ve bu devlet adamlığına örnek davranışıyla hem Atatürk’ün hem de milletin gönlünü kazanmıştır:

 

“Muhterem Atatürk, Yaver bey’le göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi biri bulunduğu için; bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğun da emirleriniz gereği Haydarpaşa Lisesi’ne PARALI yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ekte takdim ediyorum…”

 

İşte siz aynı koltuktayken, Cumhurbaşkanı, TEOG için “Bakanlığa söylerim, onlar da hemen halleder” diyebilmektedir. Buranın bir Cumhuriyet olduğunu, bir ülkenin geleceğinin tek bir insanın iki dudağının arasına teslim edilemeyeceğini ve her şeyden önce bu ülkenin çocuklarının sahipsiz olmadığını biliniz.

 

“Bu yanlış tutumunuzdan dönmenizin yolu, TEOG’u kaldırmakla değil, bu ülkenin eğitim sistemi için mücadele eden her örgüte ve uzmana danışmanızdan geçmektedir.

 

“Eğitim-iş olarak çağrımızdır: MEB’i bir koşulsuz itaat makamı olarak görmekten vazgeçin. Ya o koltuğun hakkını verin ya da o koltuğu terkedin.”

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok: KIVILCIM/ Haber Merkezinden alına ham Haberler...

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir