19 Mayıs 2019 Pazar 12:41:01
» Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi Kim vurduya" mı gidecek?...

Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi Kim vurduya" mı gidecek?...

Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a, "37 milyara kiralanan makam aracı kime ait? Soru önergesinden sonra, "Millet uzun bayram tatiline çıkmışken, millete ait olan işsizlik fonu parasına el koymayı etik buluyor musunuz" ? Diye sordu.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi Kim vurduya
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Ekonomi - 26 Ağustos 2018, Pazar 10:23:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Tekin önergesinde, yasaya göre "Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz" hükmüne rağmen bu kararname hangi gerekçelerle çıkarılmıştır? Diyerek şöyle devam etti:

 

"Türkiye'de İşsizlik Fonu, Mart 2002'den beri var. Fon bugüne kadar yalnızca 17 milyar lira işsizlik ödeneği kullanmış durumda. Soma Maden Ocağında 301 işçinin ölümünden sorumlu şirkete borç para verilmişti. O para da henüz tahsil edilmedi. İşsizlik Fonundan GAP'a verilen 11,5 milyar lira borç, 2012 yılından bu yana tahsil edilmeyi bekliyor. Sayıştay raporunda, fon bütçesine eksik yatan 553 milyon liranın hesabı dahi verilmemişken, fonun, tek hesaba aktarılarak yok edilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir." diyerek bakana şu soruları yöneltti,

 

Yasaya göre "Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz" hükmüne rağmen bu kararname hangi gerekçelerle çıkarılmıştır?

 

İşçi ve işverenden toplanan paralar nasıl havuza devredilebilir?

 

Bütçe açık verdiğinde, İşsizlik Fonu'ndan "avans" diyerek para çekilecek olması suç değil midir?

 

Hesabın Sayıştay denetiminden muaf olduğu dikkate alındığında, işsizlik fonunda bulunan emekçinin parasının hesabını kim verecek?

 

Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi "kim vurduya" mı gidecek?

 

Millet uzun bayram tatiline çıkmışken, millete ait olan bir parayı bakanlığınızın kullanımına aktarmayı etik buluyor musunuz?

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

   Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 26.08.2018

 

 Saygılarımla.

 

 

                                                                                                            Gürsel Tekin

                                                                                                      İstanbul Milletvekili

 

 

9 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanının imzaladığı bir kararnameyle, kamu kurumlarının bütün hesapları tek hesaba indirilmiş, “Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmüne rağmen işsizlik Fonu’nda biriken paralar da bu hesaba devredilmişti.

 

Türkiye’de kamu ya da özel hiçbir kuruluş elinde bu büyüklükte bir fon bulunmuyor.  2018 yılı itibariyle fon büyüklüğü 125 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Malum, sigortalı çalışanlar aylık brüt kazançları üzerinden bu sisteme prim ödüyorlar. Fonu oluşturan kaynak, tamamen yıllardır yapılan bu kesintilerden oluşuyor.

 

Türkiye’de İşsizlik Fonu, Mart 2002’den beri var. Fon bugüne kadar yalnızca 17 milyar lira işsizlik ödeneği kullanmış durumda. Soma Maden Ocağı’nda 301 işçinin ölümünden sorumlu şirkete borç para verilmişti. O para da henüz tahsil edilmedi. İşsizlik Fonu’ndan GAP’a verilen 11,5 milyar lira borç, 2012 yılından bu yana tahsil edilmeyi bekliyor. Sayıştay raporunda, fon bütçesine eksik yatan 553 milyon liranın hesabı dahi verilmemişken, fonun, tek hesaba aktarılarak yok edilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir.

 

Bu bağlamda;

 

1-    Yasaya göre “Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmüne rağmen bu kararname hangi gerekçelerle çıkarılmıştır?

 

2-    İşçi ve işverenden toplanan paralar nasıl havuza devredilebilir?

 

3-    Bütçe açık verdiğinde, İşsizlik Fonu’ndan “avans” diyerek para çekilecek olması suç değil midir?

 

4-    Hesabın Sayıştay denetiminden muaf olduğu dikkate alındığında, işsizlik fonunda bulunan emekçinin parasının hesabını kim verecek?

 

5-    Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi “kim vurduya” mı gidecek?

 

6-    Millet uzun bayram tatiline çıkmışken, millete ait olan bir parayı bakanlığınızın kullanımına aktarmayı etik buluyor musunuz?

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir