17 Temmuz 2019 Çarşamba 08:35:19
» Ektikleri biçen Fransa'dan 18 Suudi vatandaşa seyahat yasağı getirilmiş.

Ektikleri biçen Fransa'dan 18 Suudi vatandaşa seyahat yasağı getirilmiş.

Fransa, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili 18 Suudi vatandaşa seyahat yasağı koydu. bu arada: Danimarka, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki tutumu sebebiyle Suudi Arabistan'a silah ve askeri ekipman ihracatını durdurma kararı aldı. Diğer yandan DW'ni verdiği habere göre Arap medyası Kaşıkçı krizini finansörüne göre işlemiş...Buna göre ise Kaşıkçı krizi Arap medyasında işlenen en sıcak konulardan biri. Ancak Arap medya organları bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Ayrımda belirleyici olan ise idelojiden ziyade finansörlerin çıkarı. imiş... Bir başka yönden ise Riyad yönetimi bir kez daha Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens'in sorumlu tutulmasına karşı uyardı. Dışişleri Bakanı el Cubeyr, "Çok net şekilde izah ettik. Soruşturmalar sürüyor, sorumlular cezalandırılacak" dedi. Evet, bizimkiler ise kulis haberlerine göre Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bu arda ölür veya öldürülürse kaç günlük yas ilan edeceklerini tartışıyorlarmış... Hayatın geçekleri; Bir kişinin bildiği sır iki kişinin bildiği medyadır...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Ektikleri biçen Fransa'dan 18 Suudi vatandaşa seyahat yasağı getirilmiş.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Dünya - 22 Kasım 2018, Perşembe 19:08:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle bağlantılı 18 Suudi vatandaşı hakkında seyahat yasakları da dahil olmak üzere yaptırımlar uyguladığını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanlığı, devam etmekte olan araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak yaptırımların devam edebileceğin yönünde de uyarıda bulundu.

 

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi aşırı derece vahim bir suç olmasına ek olarak basın özgürlüğü ve en temel haklara karşı işlenmiş de bir suçtur. Suudi yetkililerden cinayete dair şeffaf ve kapsamlı bir cevap bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

Bu arada; Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Suudi Arabistan'a silah ve askeri ekipman ihracatını durdurma kararı aldıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada kararın, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Arabistan'ın Yemen'deki tutumu sebebiyle alındığı belirtildi.
 

 

Diğer yandan DW'ni verdiği habere göre; Batı savaş kolu liderliğini yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın Kaşıkçı krizi nedeniyle Washington-Riyad ilişkilerine dair salı günü yaptığı açıklama, ertesi gün Suudi gazetesi El Vatan tarafından okuyuculara şöyle duyuruldu:

 

"ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan'a desteğini kararlılıkla sürdürecek."

 

Gazetenin okuyucularına aktardığı bu iyi haberdeki ifadelerde bir yanlışlık yoktu. Trump gerçekten de Suudi Krallığı'nın ABD'nin önemli bir müttefiki olarak kalmaya devam edeceğini söylemişti. Kaşıkçı cinayetine de değinen ABD Başkanı, bu konuda tüm gerçekleri öğrenmenin ise zor olduğunu belirtmişti.

 

Suudi gazetesi El Vatan, Trump'ın bu sözlerini aktararak asli vazifesini yerine getirmişti. Ama aktaracağı sözleri belirlerken seçici davranmıştı. Çünkü Trump ayrıca, Kaşıkçı için yapılan plandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın haberdar olup olmadığını bilmediğini de söylemişti. El Vatan, "Belki haberi vardı, belki yoktu" diyen Trump'ın bu ihtiyatlı açıklamalarını yayımlamamayı tercih etmişti.

 

Okurlar, diğer medya organlarına bakmadıkları sürece, Kaşıkçı cinayetinin ABD Başkanı ile Suudi krallığındaki üst düzey isimler arasındaki ilişkiyi aslında çok da etkilemediği izlenimine kapılacaklardı.

 

Nitekim Suudi haber kanalı El Arabiya'nın internet sitesi de Trump'ın Veliaht Prens hakkındaki sözleri konusunda kulağının üzerine yattı. Haberin yayımlanan kısmı, Riyad'da kabul gören nitelikteydi. Bu nedenle sadece o bölümleri okuyuculara aktardılar.


El Cezire'nin Kudüs'teki İsrail bürosu

 

Finansörler belirleyici oluyor

 

Ancak Katar televizyonu El Cezire (Al Jazeraa), Trump'ın açıklamalarını farklı bir açıdan görüyordu. Kanal, söz konusu ifadeleri, ABD ve Suudi Arabistan arasındaki stratejik ilişkilerin Riyad ya da Washington'daki bireylerin siyaseten hayatta kalmalarına bağlı olmadığına dair açık bir işaret" olarak tanımlıyordu. El Cezire'nin bu yorumla, Suudi Arabistan'ın Katar'a yaklaşık bir 1,5 yıl önce boykot uygulamasına öncülük eden Muhammed bin Selman'ı hedef aldığını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

 

El Cezire'ye göre, Veliaht Prens'in siyasi ağırlığı olsa da nihayetinde ABD-Suudi Arabistan ilişkilerinde sadece bir yan rol sahibiydi. Devletlerin var olma nedeninin, ülkelerin temsilcilerinden her zaman daha önemli olduğunu savunan kanal, Muhammed bin Selman'ın da bu kapsamdaki çok sayıda siyasetçiden biri olduğunu ve son tahlilde yeri doldurulabilecek bir kişi olduğunu belirtiyordu.

 

Katar merkezli bir şirket tarafından finanse edilen El Arabi el Cedid de Kaşıkçı krizinde Riyad'ı eleştirdi.

 

"Suudi hükümeti, ABD ve diğer Batılı ülkeleri, Muhammed bin Selman liderliğindeki krallığı desteklemeye ikna etme konusunda başarısız oldu" yorumunda bulunan gazete, Kaşıkçı cinayetinin "Suudi siyasetinin askerileşmesine, uzlaşmacı üslup eksikliğine ve muhaliflere karşı harekete geçme biçimine mükemmel uyan" bir örnek olduğunu belirtti. Gazete, Riyad'ın hem iç hem de dış politikadaki manevra kabiliyetinin giderek azaldığına dikkat çekti.


El Arabiya kanalının Beyrut'taki ofisi

 

Suudi basınındaki komplo teorileri

 

Doha merkezli kanalla aynı ismi taşıyan Suudi gazetesi El Cezire (Al Jazirah) ise Kaşıkçı krizinde gelinen noktadan Türkiye ve Katar gibi "düşman ülkelerin medyasını" sorumlu tutuyor. Hayal mahsülü haberlerle Riyad'a saldırmakla suçladığı bu medya organlarının Suudi Arabistan Krallığı'nın "gücü ve kararlığı karşısında" başarısızlığa uğrayacağını savunuyor.

 

Suudi gazetesi Okaz'da görüşlerini dile getiren Hussein Shobokshi de suçu dış mihraklara atıyor. "Cevabının bulunması gereken en önemli soru, güvenlik açıklarının büyüklüğünün hangi ölçüde olduğu ve Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki gibi diplomatik temsilciliklerinin aleyhine çalışan yabancı casusların ne derece sızdıkları" ifadesini kullanan Shobokshi, Kaşıkçı cinayetinde yabancı istihbarat servislerinin faaliyetlerinin sorgulanması gerektiğini öne sürüyor.

 

Kaşıkçı krizinde yapılan bu farklı yorumlar, Arap medyasındaki derin ayrımı da gözler önüne seriyor. Ancak bu ayrım, ideolojik bir nedene dayanmıyor. Daha çok ekonomik ve siyasi bir gerekçesi var: Arap medya organları mali destekçilerinin ve siyasi otoritelerin isteklerine riayet ederek yayın yapıyor. Ucu finansörlerine ya da siyasi liderlere dokunmayacak konularda nispeten özgürler. Ancak büyük konularda, yukarıdan gelen talimatları izliyorlar.

 

Mainz Üniversitesi'ndeki Arap Dünyası Araştırma Merkezi'nin başındaki Ortadoğu uzmanı Günter Meyer, "Arap dünyasında basın özgürlüğü yok" diyor. Meyer, "Ölçüsü değişse de öyle ya da böyle bir şekilde otoriter rejimlerle uğraşıyoruz. İktidardakine karşı çıkan ya da davranışını eleştiren medya organları artık yok" diye ekliyor.

 

Bir başka yönden ise Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın sorumlu tutulmasına karşı bir kez daha uyarıda bulundu. Bakan, bunun Suudi Arabistan için "kırmızı çizginin" aşılması anlamına geldiğini tekrarladı.

 

Çarşamba günü BBC'ye konuşan Bakan el Cubeyr, Veliaht Prens ve Kral'ın tek tek her bir Suudi vatandaşını temsil ettiğini vurguladı. Bakan, "Ve biz her hangi bir tartışmayı ya da Kral ile veliaht Prens'in adını kötüye çıkaracak hiçbir şeye müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.

 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el Cubeyr açıklamasında Riyad yönetiminin cinayetin aydınlatılmasına yönelik adımlarına da dikkat çekerek, "Çok net şekilde izah ettik. Şu anda devam eden soruşturmalarımız var ve sorumluları cezalandıracağız" diye konuştu.

 

Türkiye'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın cinayetiyle ilgili Riyad'ın yürüttüğü soruşturmada 21 Suudi vatandaşı tutuklu bulunuyor. Savcılık söz konusu kişilerin beşi hakkında ölüm cezası talep ediyor.

 

Suudi Bakan hafta başında Suudi Eş-Şark El-Avsat gazetesine verdiği röportajda CIA'in bulgularından yola çıkarak Amerikan basınında yer alan iddiaları değerlendirmişti.

 

El Cubeyr, Kaşıkçı'nın ölüm emrini Veliaht Prens'in verdiğine dair iddianın dayanaksız olduğunu vurgulamıştı. Bakan, Riyad yönetiminin Veliaht Prens’e yönelik iddiaları sineye çekmeyeceğini ifade etmiş, "Kral ile Veliaht Prens'in temsil ettiği Suudi Arabistan yönetiminin kırmızı çizgimiz olduğunu vurgulamak istiyorum" diye konuşmuştu.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Siyasi Cinayetler Ve Sonrasındaki Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir