17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:55:36
» EPDK DENETİMİNDE BAŞKENTGAZ NEREYE KOŞUYOR?

EPDK DENETİMİNDE BAŞKENTGAZ NEREYE KOŞUYOR?

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
EPDK DENETİMİNDE BAŞKENTGAZ NEREYE KOŞUYOR?
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 30 Mart 2019, Cumartesi 15:52:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1-EPDK’nın resmi internet sitesinde yer alan:  “…Doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından 20 yılını dolduran veya 14 yılını doldurmuş onarımı yapılamayan sayaçların abonelerin talebi olmaksızın değiştirilmesine, borcun ödenmemesi, usulsüz/kaçak kullanım halleri dışında sayaç değişikliği nedeniyle gaz akışının kesinlikle durdurulmayacağına… “ ilişkin (çok iddialı) açıklamasına karşın; tüketim olmadığı şeklinde ucu açık gerekçelerle, ağır kış koşulları dahi gözetilmeden ön ödemeli sayaçlar sökülüp götürülmekte,  dolaysıyla gaz akışı kesilebilmektedir.

Örneğin, Ankara’da ikamet eden ve kanser tedavisi nedeniyle 20.09.2018 tarihinde yurt dışına çıkmış emekli bir valinin ön ödemeli sayacı, uzun süredir tüketim olmadığı gerekçesiyle götürülmüş, eşi Şirket yetkililere dahi ulaşamamış, gereken asgari duyarlık gösterilmemiştir. Halen gaz bağlantısı için abonenin yurtdışından dönüşü, yeni sözleşme imzalaması ve 510 TL güvence bedelinin ödenmesi beklenmektedir.

Bu olayın münferit olmadığı, Ankara ilinde yaygın bir uygulama olduğu açıktır. Bu uygulamanın yasal bir dayanağı var mıdır?

Bu tür olaylarda EPDK tarafından dağıtıcı şirkete herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Uygulanması düşünülmekte midir?

2-Aboneler ön ödemeliler yerine mekanik (faturalı)  sayaç kullanmak zorunda mıdır? Sayaç değişikliği sırasında bu tür dayatma yapılabilir mi? Bu uygulamanın yasal dayanağı var mıdır? 

3-Ön ödemeli sayaçların değiştirilmesi konusundaki ısrarlı/dayatmacı yaklaşım faturalı sayaçlar için neden gösterilmemektedir?

Ön ödemeli sayaçlardaki hatalı ölçüm yapıldığı iddiasının dayanakları var mıdır? Yeni sayaçların dağıtıcı Şirket lehine (hatalı) ölçüm yapmayacağı, ona göre programlanmadığının bir garantisi var mıdır?

 Mevsim koşulları dahi dikkate alınmadan abonelerin sayaç değişikliğine zorlanmasında, ön ödemeli sayaç kullananlarda peşin alımlarda sağlanmış fiyat avantajını ortadan kaldıran 29.7.2018 günlü R.G. yayımlanmış Yönetmelik değişikliğinin ( Şirketin işlemlerini kolaylaştırmak bağlamında)  bir etkisi var mıdır?

4-Sayacın mülkiyetinin Başkentgaz’a ait olduğu açıklandığı, EPDK açıklamalarında bu husus özellikle vurgulandığı halde, dağıtıcı firmaların uyguladıkları EPDK tarafından onaylı tarifelerde neden doğal gaz bağlantı ücreti sayaç bedeli dahil olarak belirlenmektedir? ( 2019 yılı için 700,92 TL)

5-Sadece sayaç değişikliği gerekçe gösterilerek eski abonelerle yeniden sözleşme düzenlenmesine neden gerek duyulmaktadır?

Bu bağlamda eski sözleşmede öngörülmüş koşullar, konuya ilişkin ( 6502 sayılı TKHK/4 md. başta olmak üzere) yürürlükte olan mevzuata karşın üstelik abonenin gaz akışının kesildiği dönemde ve abone ile müzakere edilmeden tüketici aleyhine nasıl değiştirilebilmektedir?

6- Başkasının adına doğalgaz aboneliği gibi doğal gazın usulsüz kullanımı vb. gerekçelerle Başkentgaz’ın abonelere idari para cezası niteliğinde yaptırım uygulama yetkisi var mıdır?

İdari para cezası türünde yaptırım uygulama yetkisi sadece kamu idareleri ait bir yetki değil midir?  

                  7- Özelleştirme öncesi eski abonelerden doğal gaz bağlantı ücreti adı altında  ( tutarları açıkça belirtilmemekle birlikte, sayaç bedeli ve güvence bedeli de dahil ) 12 taksit halinde toplam 300 ABD Doları alınmıştır.

                   Bu konulara ilişkin olarak dönemin Büyükşehir Belediye Başkanının açıklamamaları ortada; sayaç bedellerine ilişkin tartışmalar belleklerdedir.

Eski abonelerden yaptıkları yüklü ödemelere karşın hukuki boşlukları, ticari etik kurullarını zorlayarak yeniden güvence bedeli talep edilmesi uygun mudur? 

Kaldı ki eski /halen geçerli olan sözleşmede güvence bedeli öngörülmemiş ve güvense bedeli alınmamış ise, aradan yıllar geçtikten sonra, sayaç değişikliği bahane edilerek, abonelerin aleyhine sözleşme değişikliği yapılması, bu suretle güvence bedeli alınması uygulaması mevzuata aykırı değil midir?  

Güvence bedeli alınmasının dağıtım işi yapan Şirkete ek kaynak yaratacağı;  buna karşılık aboneliğin sona ermesi halinde güncelleme yapılarak geri ödenecek olsa bile oluşacak değer kaybı yüzünden eski abonelerin zarar görecekleri açık değil midir?

 Mahmut ESEN


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir