18 Haziran 2018 Pazartesi 14:44:10
» Erdal Akalın: Esir-i Aşkın Olduk Ey Görsel Medya!..

Erdal Akalın: Esir-i Aşkın Olduk Ey Görsel Medya!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Esir-i  Aşkın Olduk Ey Görsel Medya!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 08 Kasım 2017, Çarşamba 17:53:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

..

1960’lı yılların sonunda adını ülkemizde de duymuştuk.   İTÜ tarafından deneme yayınlarına başlanan ve ancak yakın çevrede izlenen ilk televizyon haberleri bizleri heyecanlandırmıştı.  Çok geçmeden ulusal iletişim kurumumuz TRT, kısa süreli olsa da günlük yayınlara başlamıştı.  Siyah beyaz görüntülü olmakla birlikte, başlama saatinde karşısında yerimizi aldığımız ilk yayınlar bizleri büyülemişti adeta.

 

Önceleri yurdun bazı bölgelerine yönelik yapılabilen yayınlar, devreye giren bölge istasyonları ile hızla gelişti.  Özellikle haber bültenleri ağırlıklı bu günlerin televizyon büyüsü, tabii ki kısıtlı yayınla kalamazdı.  Gittikçe yayıldı ve istisna bölgeler dışında tüm vatan sathında izlenebilir oldu.

 

Haber bültenlerini Türkçeye çevrilen yabancı diziler takip ederken, merak büsbütün artmıştı.  Halen anımsıyorum, ünlü ‘Kaçak’ adlı diziyi seyretmek için nerede ise seferberlik ilan etmiş ve bu vesile ile televizyon cihazına sahip olmuş yakınlarımızı ve akrabalarımızı birden özler olmuştuk!

 

Halen kulaklarımızda kalan ünlü replik o dönemler gelişmişti; “Eğer bir maniniz yoksa annemgiller size oturmaya gelecekler!”.    Çok şükür ziyaret edilecek evin bir manisi de çıkmıyordu ama en azından içlerinden homurdandıklarını tahmin etmek zor değildi!

 

Sonunda hepimizin birer siyah beyaz aleti oluverdi.  Artık kimseye müdanamız kalmamıştı.  Hatta bir de ‘PTT’ sloganımız olmuştu; “Pijama, Terlik, Televizyon”.

 

Siyah beyaz kesmedi bizleri beklendiği gibi.  Renkli ekrana saldırı başladı.   Övünmek gibi olmasın, bendeniz kentimize gelen ilk dört renkli televizyondan bir tanesine sahip olabilmiş şanslı kullardan bir tanesi olmuştum.   İyi anımsıyorum, o yıllar bandrol denen peşin TV vergisini ödemek için postaneye gittiğimde, bankonun arkasındaki memurların hasetle bakan gözlerini ve hatta ‘kaça aldınız, ne marka?’ gibi sorularını bal gibi hatırlıyorum.

 

O yıl, Dünya Kupası Futbol Turnuvası başlarken, bendeniz tam olarak ‘PTT’ konumunda olmasa bile ekranın başında idim.

 

Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar ağzını açmış, kurbanlarını bekliyordu ki, ülkemizin özel kanaları peşi sıra kurulmaya başlamıştı.   Nerede ise seyredecek kanal beğenmez olmuş, üstelik rekabetten dolayı arka arkaya yayınlanan yabancı dizilerin saatlerini kollar olmuştuk.  Hatta aile içindeki fertler dahi, kendi dizilerini filan kanalın vereceğini ve oraya geçmek gerektiğini dilerken, evin babası benim gibi maç izlemek istiyorsa, ev içinde küçük tatsızlıklar bile çıkmaya başlamıştı.   Sonra çözüm bulundu; her bireyin odasına birer televizyon cihazı yerleşti böylece.   Kapitalist ekonomi bizleri kucaklamıştı ya bir kere!

 

Artık TV ekranı yeni bir yöntem geliştirmiş ve eğlence ağırlıklı programlar öne çıkmıştı.  Sayın Prof. Tayfun Atay’ın tanımlaması ile MESH devri (Meşhuriyet ve Eğlence) kutuyu esir almıştı.   Ki, bunu en önce çözümleyen Acun Ilıcalı, bayrağı eline almış ve malı götürmüştü.  ABD kökenli ‘sabun köpüğü’ benzeri yapımlar insanların gündemine oturmuştu.   Benim gibi düşünenlerce abuk sabuk sayılan bu programlar, ülkemizin ağırlıklı kesiminin gözdesi haline gelince, benim gibiler, yani TV ekranının toplumlara doğruları söyleyecek ve insanları eğitecek bir olanak olarak görenler yaya kalmıştı!

 

TV denen acımasız mahlûktan ah demişken, meğer daha büyüğü arkadan geliyormuş; ekranlı cep telefonları olarak bilinen korkunç alet piyasayı kapladı.  Adına sosyal medya denen iletişim kanalları anlamsız ve incir çekirdeğini doldurmayacak tevatürlerle sardı insanların dünyasını.  Herkes elinde (dikkat buyurun artık cebinde veya çantasında değil !) bilmem kaç paraya alınmış son marka cep telefonları ile gezen, gözleri ekrana kilitlenmiş ve parmakları ile karga yemler gibi harfleri sıralayan tipler oluverdik sonunda.   Kısaltma yapmak uğruna sözcükleri de doğramıştık sonunda. 

 

Bu alçak aletler, artık birer gelişmiş bilgisayar yeteneğini sergilerken, sanmayın ki, insanoğlu bunu araştırmak veya bilgi edinmek için kullanıyordur.  Oturup karşılıklı çay kahve içerek dostça sohbetler yapmak dururken, sıradan espriler ve anlamsız şakalarla dakikalarını geçirmeyi tercih ediyorlar artık.   Yapılan dedikodu türü mesajlarla ve biri beni gıdıklasa da biraz gülsem zorlaması ile avuç dolusu parayı harcıyoruz, yayıncı kurumlara. 

 

Hatta anladığımız kadarı ile belanın büyüğü heybede imiş korkarım.  Gözlere takılan kocaman gözlük türü ekranlarla artık görüntülü yayınları sinema gibi izleyecekmişiz.   Yani izleyenler var ya, onları kastederek anlatmaya çalışıyorum.   Herhalde insanları cahilleştirmek ve dünyanın acınası gündeminden uzaklaştırmak için bundan iyi bir yöntem bulamazdı elin adamları, yani emperyalist zekâlılar.

 

Seyredin canlarım seyredin, bu han-ı arzu sizin; gözleriniz kızarıncaya kadar, insanlığı göremez hale gelinceye kadar izleyin!   

 

Boşuna mı dedik; esir-i aşkın olduk diye!..

 

                                                                                             Erdal Akalın (08.11.2017)

.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir