11 Aralık 2017 Pazartesi 12:09:08
» Erdal Akalın: Liberal Feminizm!..

Erdal Akalın: Liberal Feminizm!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: Liberal Feminizm!..
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Türkiye - 27 Kasım 2017, Pazartesi 11:31:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Bir önce ki AK-ŞAKA köşesinin yazısı, “Kadının Adı Yok Diyenlere!” başlığını uygun gördüğüm bir makale olmuştu.   Bu yazı ile ‘Kadın’ kimliğini biraz kara mizah duygularla anlatan yetenekli bir internet dostunun kalemine küçük eklemeler yapmış ve okurlarımla paylaşmıştım.   İlginçtir ki, bu yazının yayınlanmasının ertesi günü ilginç bir rastlantı ile “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Günü” etkinlikleri vardı.

 

Bugün ise bu etkinliğe içtenlikle katıldığımı ifade ederken, kadınlara özgü kısa geçmişi olan ana etkinliğe değinmek istiyorum.

 

Kadınların ikinci bir kimlik olarak belleklerimize yerleştirilmesinin uzun geçmişinde sanırım ‘Din-Tarım Toplumu’ olduğumuz dönemin imzası vardır.  Kadının öncelikle iş gücü üreten kişi olarak düşünülmeye başladığı bu dönemler, maalesef ‘Endüstri Devrimi’ sonrasında da etkinliği sürdürmüştür.   Yaşadığımız çağda da aynı sancıları özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler içeriğinde yaşamaya devam ediyoruz.   Tabii ki ülkemizin de bu konu ile halen çözümlenemeyen ve AKP İktidarı ile tırmanan sıkıntıları vardır.

 

Haksızlık etmeyelim, birçok batı ülkesi de bu yoldan geçmiştir.   Örneğin; ünlü Fransız aydını olan Simone de Beauvoir, yazdığı bir kitapla bunu hem kendi ülkesinin ve hem de dünya insanlarının yüzüne haykırmıştı.  “Kadın, İkinci Seks (Le Deuxieme Sexe)” adlı bu ünlü yapıt, yıllar önce ülkemizde de yayınlanmış ve oldukça ilgi çekmişti.   Simone de Beauvoir, bu eseri ile ‘Beyni İle Düşünen ve Kalbi İle Yaşayan’ bir kadın imajını vurgulamıştı.

 

Rahmetle anmadan geçemeyeceğim, merhume Duygu Asena da “Kadının Adı Yok!” adını verdiği kitabı ile bizleri kadının gerçek kimliği ile buluşturmuştu (tabii okuyanlara!).

 

Yazıma başlığını koyduğum ve dünya ölçeğin de  “Liberal Feminizm” olgusu olarak kabul gören ana akım, ABD’li yazar Betty Friedan (1921-2006) ile başlar.  Musevi ve varsıl bir ailenin kızı olan Betty, sosyoloji, psikoloji ve felsefe eğitimi almıştır.  Makul bir evlilik sonrası New York’a yerleşmiş ve bir dergide çalışmaya başlamıştır.  1947 yılında ikinci çocuğunun doğumunu takiben iznine ayrılmak isteyince işinden çıkarılmıştır.  Bu olay, onu yeni fikir arayışlarına sürüklemiş ve kadın kimliği üzerinde bazı fikirlerini seslendirmeye karar vermiştir.  Yazılarında ve özellikle bir kitabında kadınların yaşamına ilişkin yeni yaklaşımlarını okurları ile buluşturmaya başlamıştır.  Bu ünlü kitabı “Kadınlığın Gizemi (The Feminine Mystique)” adını taşımaktadır (1963).

 

Betty Friedan, kadın için biçilen kendi döneminin kimliğine karşı çıkmıştır.  Çünkü o yıllar, II. Dünya Savaşı sonrası evine dönen erkeklere sadece eş olmak, anne olmak ve ev kadını olmak rollerine sıkıştırılan kadınların dönemidir.  Özellikle beyaz, orta sınıf ve eğitimli kadınların eve hapsedilmelerini içine sindiremez Betty.  Ve “Tüm Kadınlar Birleşin, elektrikli süpürgeden başka kaybedecek bir şeyiniz yoktur!” diyerek kadınların bakış açısını değiştirmiştir.   Kadınların kendi iş kariyerlerinin de olması ve önemsenmesi gerektiğini haykırmıştır.

 

İşi yarıda bırakmaz Betty Friedan, 1966 yılında ‘Ulusal Kadın Örgütü’ adlı cepheyi kurar.  Bunu 1970 yılında gerçekleştirdiği ‘Eşitlik İçin Kadın Boykotu’ etkinliği ile geliştirir.

 

Aktivist, sol eğilimli ve hatta komünizme sempati duyan Betty, günümüzde “Liberal Feminizm” olarak tanımlanan demokratik kadın harekâtının öncüsü sayılmaktadır.

Ülkemiz kadını ise unutanlar olabilir diyerek anımsatmak istiyorum; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde özgür insan olabilmek ve erkeklerin sultasında ikinci kimlik olarak yaşamak utancından çok yıllar önce kurtarılmıştı.   O yıllar da, ne Betty Friedan’ın adı ve ne de “Liberal Feminizm” denen gerçekle yüzleşmemişti batılı kadınlar.   Ama ne yazık ki, kadınlarımız emek ve ter dökmeden kendilerine sunulan bu özgürlük meşalesinin kıymetini takdir edemedi ve akıl almaz bir şekilde ikinci kimlikle yaşamayı içine sindirebildi. 

 

Gelinen noktada son 15 yılda 6.375 kadın şiddete maruz kalmış ve yaşamını yitirmiş olmuştur.   Binlerce ve yüz binlerce kadınımız sokağa taşarak bu anormal durumu protesto etmiş olsa da, korkarım bu sevimsizlik bir süre daha sürecektir!

 

Sevgili kadınlarımız; çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz!..

 

                                                                                                 Erdal Akalın (27.11.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir