11 Aralık 2017 Pazartesi 12:06:40
» "HABERTÜRK editörünün saçlarını zorla kestiler"...

"HABERTÜRK editörünün saçlarını zorla kestiler"...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Türkiye - 23 Kasım 2017, Perşembe 12:40:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

 

Gazeteci kökenli Barış Yarkadaş "AKP, 12 Eylül artığı uygulamaları yeniden devreye soktu. Tutukluların saçları zorla kesiliyor, koğuşlara dergi ve gazete verilmiyor."

 

 

 

Gazeteci kökenli İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, cezaevlerindeki hak ihlallerinin arttığını, yargının ise talimatla karar verdiğini dile getirdi. CHP'li vekil, Silivri F Tipi Cezaevi'nde bulunan Habertürk Editörü Oğuz Usluer'in saçlarının zorla kesildiğini de açıkladı.

 

 

 

"TORBA DEĞİL, ÇORBA YASA"

 

 

 

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'Torba Yasa'nın 114. maddesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TCDD'nin işletme açıklarının 2020 yılına kadar hazine tarafından karşılanacak olmasını eleştirdi.  AKP'nin yanlış politikaları yüzünden ulaşım sektörünün sürekli zarar ettiğini belirten Yarkadaş, "Haydarpaşa Garı'nın arazisini yandaşlara peşkeş çekmek için bu tarihî binayı çürümeye terk edenlerin yanlışları sürüyor. Bu yanlışların bedeli de yine yoksul halkımıza ödetilmek isteniyor. Tartışılan maddenin özeti aslında budur" dedi.

 

 

 

Yarkadaş, "Eğer siz Haydarpaşa Garı gibi tarihî binaları çürümeye terk etmemiş olsaydınız, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın finansmanı için, bu tür maddeleri 'torba' adı altında 'çorba' olmuş yasalarla çıkartmaya çalışmazdınız" ifadesini kullandı. 

 

 

 

'TUTUKLUNUN SAÇI ZORLA KESİLDİ'

 

 

 

İktidarın ülkeyi yönetmeye çalışırken sürekli yanlış yaptığını da belirten Yarkadaş,  cezaevlerinden gelen haberlerin bunun kanıtı olduğunu söyledi. "İktidarın yanlışları ne yazık ki sadece 'torba yasa' adı altında 'çorba yasa' çıkarmayla bitmiyor.Yanlışlarınız ne yazık ki bunlarla sınırlı değil" diye konuşan Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

 

"Bugün elimize ulaşan bir habere göre Silivri Cezaevi'nde bulunan Habertürk Editörü Oğuz Usluer'in saçları bir genelgeye dayanılarak zorla kesildi. Elazığ Cezaevi'nde hak gasplarına karşı açlık grevi yapan tutuklular, yirminci güne ulaştı. Bafra T Tipi Cezaevi'nde günlerdir gazete ve dergi verilmiyor. Gelin bu uygulamalardan vazgeçin. Bunlar 12 Eylül artığı uygulamalardır. 12 Eylülle güya hesaplaştığını söyleyenler ne yazık ki bu uygulamalarla Kenan Evren'in sıkı bir takipçisi olduklarını da göstermişlerdir. Sorunlar sadece cezaevleriyle sınırlı değil yargı da aynı durumda."

 

 

 

"UTANÇ DAVASI"

 

 

 

Konuşmasını Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven'in yargılandığı ve ceza aldığı davayı örnek göstererek sürdüren Yarkadaş, "Bu bir utanç davasıdır" dedi. Yarkadaş, şöyle konuştu:  

 

 

 

"Dün hem bir gazeteci hem de bir milletvekili olarak bir utanç davasına tanık oldum. Cumhuriyet Gazetesi'nin internet sitesinin sorumlu Müdürü Oğuz Güven, hiçbir suçu olmadığı hâlde twitterda sadece 52 saniye kalan bir haberden dolayı üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Oğuz Güven tam iki buçuk yıl önce paylaştığı, hakkında herhangi bir soruşturma açılmamış, kovuşturma yürütülmemiş bir röportajı paylaştığı için Türk Ceza Kanunu'nun tüm maddeleri ayaklar altına alınarak üç yıl hapis cezasına çarptırıldı."

 

 

 

"HUKUK ÇÜRÜDÜ"

 

 

 

Yarkadaş, verilen kararı "yargının sefaleti" olarak niteledi ve "Hukuk çürüdü" dedi. CHP'li vekil, şöyle konuştu: 

 

 

 

"Talimatla verilen bu tür kararlar yargının sefaletidir. Hâkimin 52 saniyede okuduğu bu karar aslında adaleti yerle bir etmiş, hukuku çürütmüş ve hukuku biçmiştir. Sırf muhalif oldukları için yandaş medya tarafından hedef gösterilen ve ağır hapis cezalarına çarptırılan gazeteciler, ülkenin tarihine altın harflerle yazılacaktır. O kararları verdirtenler, talimatla karar aldırtanlar, talimatla aldıkları kararları uygulayanlar ise tarihin çöplüğündeki yerini derhâl alacaktır."

 

 

 

'30 MİLYARLIK EVHAM' TARTIŞMASI
 
 
TBMM Genel Kurulu'nda CHP'li Yarkadaş ile Maliye Bakanı Naci Ağbal arasında "30 milyara ne oldu?" tartışması da yaşandı. Yarkadaş, "Suriyelilere harcadığınızı söylediğiniz 30 milyarı, neden kalem kalem açıklamıyorsunuz?" diye sordu. Maliye Bakanı Ağbal, "Örnek bir çalışma yapıyoruz. 30 milyar, 30 milyar deyip evham yaratmayın" cevabını verdi. Yarkadaş, Ağbal'ın sözlerine"Parayı nereye harcadığınızı söyleyemiyorsunuz" tepkisini gösterdi.
 
 
"AKP'Lİ VEKİLLER MECLİSE GELMİYOR"
 
 
CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM Genel Kurulu'nda devam eden görüşmeler sırasında attığı tweetlerle AKP'li milletvekillerini de eleştirdi. Yarkadaş, "AKP karar yeter sayısı için gerekli olan 139 milletvekilini bir araya getiremiyor. Kendi istedikleri kanunlar bile bu yüzden çıkmıyor ve çalışmalara sık sık ara veriliyor. 316 milletvekilleri var ama meclise 139 kişiyi getiremiyorlar. AKP'ye oy veren seçmenler, bunun hesabını partilerinden sormalıdır" dedi.
 
 
TBMM Genel Kurulu, bu eleştirilerin artması üzerine gece saat 01.15 sularında 140 milletvekilini meclise çağırdı ve görüşmeleri tamamladı.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir