25 Kasım 2017 Cumartesi 14:22:22
» ‘Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi’ diyen Yılmaz: Kerkük özel bir statüde olmalı...

‘Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi’ diyen Yılmaz: Kerkük özel bir statüde olmalı...

Öztürk Yılmaz, Kerkük’ün özel bir statüde olması gerektiğini ifade ederken, özellikle son bir ay içerisinde Kerkük’e kaydırılan PKK unsurlarının kentteki istikrarsızlığı daha da derinleştirecek adımlar atmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
‘Kerkük’teki PKK varlığı çok ciddi’ diyen Yılmaz: Kerkük özel bir statüde olmalı...
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Siyaset - 16 Ekim 2017, Pazartesi 13:52:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Öztürk Yılmaz, TBMM'de Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan krizi ve Kerkük'teki son durumu değerlendirdi.

 

ABD KRİZİNE ORTAK KOMİSYON ÖNERİSİ

 

ABD ile yaşanan vize krizinin bir an önce çözüme kavuşturulmasını arzu ettiklerini kaydeden Yılmaz, iki ülke arasında ortak bir komisyon kurulması, bu komisyonun ayda bir iki defa görüşerek vize ve diğer sorunların çözülmesi için çalışmasını önerdi. Yılmaz, "Aksi taktirde mevcut ilişkiler sistematiği çok sık tekrarlanmayan ziyaretlerden oluşuyor. Bu ise sorun alanlarının çözüme kavuşturulması konusunda yeterince enerji sarf edilmemesine yol açıyor. Biz hem vize konusunun hem Gülen, Zarrab, PYD/YPG, İdlib ve diğer konuların masada olacak şekilde bu heyet tarafından görüşülmesini öneriyoruz" dedi.

 

'BÜTÜN TÜRKLERİ CEZALANDIRACAK BİR NOKTAYA GELDİ'

 

Yılmaz, bir soru üzerine CHP'nin ABD'deki temsilciliği ile tedavileri devam eden hastaların vize sorunun çözümü için bazı girişimlerde bulunulduğunu ifade ederek, "Bu girişimler sonucunda da olumlu neticeler alınacağı yönünde bize ifadede bulunuldu. Umuyoruz sadece bununla yetinmeyiz. Bu vize konusu bir an önce aşılır. Çünkü bu artık tamamen bütün Türkleri cezalandıracak bir noktaya geldi. Vize bireysel bir konudur, müracaat edersiniz, o şartları yerine getirirseniz alırsınız, getiremiyorsanız alamazsınız. Vize bir ülkenin egemenlik konusudur, toptan bir ülkenin bu şekilde vizeden mahrum edilmesi asla kabul edebileceğimiz bir durum değildir" diye konuştu.

 

 

Kerkük'ün yapısı itibariyle Türkmenler, Kürtler, Araplar ve Hıristiyanlardan oluşan bir kent olduğunu vurgulayan  Öztürk Yılmaz, Kerkük'ün bir etnik grubun kontrolü ele alması halinde diğer etnik grupların direnç göstereceği bir kent olduğunu söyledi. "Bu direncin de gösterildiğini görüyoruz" diyen Yılmaz, Kerkük'ün ne IKBY'ye ne Bağdat'ta bağlı olacak şekilde bir yapıya girmemesi gerektiğini belirtti. Kerkük'ün özel bir statüde olması gerektiğini, ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Irak anayasası da özel statülü böyle yapılara özel bölgelere izin vermektedir. Kerkük'ü Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlamak istediğiniz anda bugünkü sorunlar çıkıyor. Alıp Bağdat'a bağladığınız anda da başka sorunlar çıkıyor. O nedenle bu özel bir statü de olmalı, özel bir düzenleme yapılmalı. Oradaki üç etnik grup yani Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin eşit oranda yüzde 32 temsili, Hıristiyanların da yüzde 4 temsiliyle yeni bir düzenlemeye gidip vilayet meclisini ve valiliği ona göre düzenlemek gerekir."

 

'KERKÜK'E KAYDIRILAN PKK UNSURLARI İSTİKRARSIZLIĞI DERİNLEŞTİRİYOR'

 

 

Yılmaz, Kerkük'ün diğer vilayetlere benzemediğini kaydederek, "O nedenle burada özellikle son bir ay içerisinde Kerkük'e kaydırılan PKK terör örgütü unsurlarının kentteki istikrarsızlığı daha da derinleştirecek adımlar atmasını doğru bulmadık. Bu unsurlar kentte olduğu sürece de kentte farklı etnik yapılar arasında iç savaş tetiklenebilir. Görevden alınan Kerkük valisinin sorumsuz yaklaşımı, halkı sokağa çağırması ve kendi devletine karşı ayaklanmaya çağırması da başka bir garabettir. Bu dönemde özellikle önümüzdeki birkaç gün içerisinde Kerkük'teki bu tansiyonun düşürülmesi ve görevden alınan valinin provokasyonlarına son verilmesi ve Kerkük'te yeniden bir nizam, yeniden bir istikrar sağlanabilmesi için adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

 

'DİYALOG YÖNTEMİYLE SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ'

 

Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Bağdat ile yaşadığı sorunları bir şekilde diyalog yöntemiyle çözmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, bu çözümün de asıl parametresinin Irak'ın toprak bütünlüğü olması gerektiğini vurguladı. Başka sihirli bir formülün olmadığını kaydeden Yılmaz, "Eğer bu devam ederse, Irak konusu önce bölgeyi içine alan bir çatışmaya akabinde de Suriyeleşecek bir yöne doğru gidiyor. ABD, Rusya, Türkiye, İran'ın ve diğer bölge ülkelerinin burada yer alması ve bu çatışmanın bir taraf olması halinde ki çok yüksek bir ihtimal bu gidiş onu gösteriyor, bölgede çok kanlı bir savaş olacağını, bunun kazanacağının da olmayacağını belirtmek isteriz" diye konuştu. Yılmaz, önümüzdeki bir iki gün içerisinde Kerkük ile ilgili uluslararası temasların artmasını, oradaki PKK ve diğer unsurların kentten çekilmesini, görevden alınmış Kerkük valisinin buradaki provokasyonlarına son verilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

'KERKÜK'TEKİ PKK VARLIĞI ÇOK CİDDİ, BİNDEN FAZLA MİLİTANI MERKEZDE'

 

Öztürk Yılmaz, bir soru üzerine de Kerkük'teki PKK varlığının çok ciddi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Özellikle görevden alınan Kerkük Valisi'nin PKK ile yakınlığı biliniyor. PKK'yı o kente ilk sokan da görevden alınan valiydi. Şu anda da orada PKK'nın ciddi bir kuvvetinin olduğunu binden fazla militanın Kerkük kent merkezinde olduğunu ve bunların orada bir alan hakimiyetine girmek üzere olduklarını biliyoruz. Peşmerge dün geceden başlayan olaylar silsilesinde bir karşılık vermedi doğrusu çekiliyor am PKK orada varlığını devam ettirmek için direneceğini açıklıyor. Ne kadar yalanlarlarsa yalanlasınlar biz biliyoruz ki PKK şu anda Kerkük'te çok önemli bir şekilde mevcudiyet gösteriyor. Bunun da orada bütün unsurlara başta bölgedeki Kürt kardeşlerimize olmak üzere herkese karşı o bölgeyi bir şantaj olarak kullanmak istediğini biliyoruz.

 

 

'BÖLGEDE ÇOK KRİTİK GELİŞMELER OLACAK'

 

En büyük tehlike şudur; bölge bundan sonra bölünebilir. İran'ın bir hamlesi var, Bağdat'ın bir hamlesi var ve Irak içindeki dengeler var. Barzani kendi meşruiyetini perçinlemek için referandum konusunu gündeme getirmek suretiyle içerideki tartışmaları engellemiştir. Ama şu anda tanınma olmaması, herhangi bir ülkenin bu referandumu meşru olarak görmemesi üzerine sıkıntıya düştü. Ben KYB'nin KDP ile ciddi sorunlar yaşayacağını görüyorum. Hatta KDP'lilerin KYB'nin bir kısmının kendilerini tırnak içinde sattıklarını düşündüklerini biliyoruz. KYB'nin bir unsurunun İran ile hareket ettiğini biliyoruz. Bölgede çok kritik gelişmeler olacak."

 

'GALİBA HARİTALAR KARIŞTI, YÖN KARIŞTI'

 

Türkiye'nin İdlib operasyonunu da değerlendiren Öztürk Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini hatırlattı. Yılmaz, "O, bir gece ansızın gelebilirizi sokaktaki herhangi bir kişiye sorsanız herhalde farklı bir yere gidilebileceğini düşünürdü. Ama galiba haritalar karıştı, yön karıştı İdlib'e doğru bir operasyon başladı. İdlib'e bir gece ansızın gelinir olmadı çünkü İdlib'e bir operasyonun olacağını biliyorduk ve tezkerede biz de buna destek vermiştik" dedi.

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Çıkar İçin Yalancı Siyaseti Türkiye'de Yürütenleri Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir