25 Haziran 2019 Salı 14:03:33
» Kılıçdaroğlu'ndan Almanya'ya 'soykırım oylamasını durdurun' çağrısı

Kılıçdaroğlu'ndan Almanya'ya 'soykırım oylamasını durdurun' çağrısı

Bu gün hafta sonu size bir fıkra ile habere başlayacağız; Bir gemi kazası olur. Dört tane kazazede Akdeniz'de ufak bir çorak adaya çıkarlar. Biri İngiliz, Biri Fransız, biri Alman, Biride Karadenizli bir Türk... Adada önlerine bir dev çıkar. Dev derki "ben siz burada yiyeceğim fakat benim yapamayacağım bir şeyi söylerseniz o kişiyi yemeyeceğim hatta onu ailesinin yanına göndereceğim" demiş. Bizimkiler arlarında kura çekerek isteklerini deve söylemişler. İngiliz "Buckingham Sarayi buraya getir de görelim demiş" şimşekler çakmış ve Buckingham Sarayı adada belirmiş. İngilizli dev afiyetle yemiş ertesi gün sıra Fransız'a gelmiş korkarak Eyfel Kulesi getirde görelim demiş. Yine şimşekler çakmış Eyfel Kulesi adaya gelmiş. Tabii olarak Fransız'da dev yemiş. Ertesi gün Alman büyük bir özveri ile gülerek devin yanına gelmiş ve Bavyera eyaletindeki kömür madenlerini getir de görelim demiş, şimşekler çakmış kömür madenleri adaya gelmiş. Alman'da afiyetle dev yemiş. Sıra bizim Türk'e gelmiş. Bizimki deve " bak beni her halükarda yiyeceksin senden ölmeden bir isteğim olacak ondan sonra sana isteğimi söyleyeceğim ne dersin " demiş. Dev, "tama söyle bakalım" demiş. bizimki "büyük bir tencere "kuru fasulyeye ve pilav" istemiş bunu afiyetle yedikten sonra dev sormuş "hadi sor bakalım" demiş. Bizimki gerilmiş yürümüş ve devin yanına gelmiş "Soruyorum" diyerek Doğal olarak donunu çıkarıp gaz çıkarmaya başlamış bir yandan bu gazı boyada görelim" demiş dev tabii olarak gazı boyamaya uğraşsa da yapamamış. kısadan hisseyi siz çıkarın işte haberimiz; CHP lider Kılıçdaroğlu, Almanya Federal Meclisi'nde yapılması planlanan 'Ermeni Soykırımı' oylaması öncesinde Almanya Başbakanı Merkel, Almanya Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Gabriel, Hristiyan Sosyal Birliği Başkanı Bavyera Başbakanı Seehofer ile Yeşiller Partisi Eş Başkanlarına bir mektup göndererek, girişimin durdurulması çağrısı yaptı.
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Kılıçdaroğlu'ndan Almanya'ya 'soykırım oylamasını durdurun' çağrısı
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Güncel - 28 Mayıs 2016, Cumartesi 13:01:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mektubunda, 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak nitelendiren karar tasarısının 2 Haziran'da Alman Federal Parlamentosu'nda oylanmasını 'provokatif girişim' olarak niteledi ve 'hayal kırıklığı' duyduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, mektubunda şu görüşlere yer verdi:

 

'TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLARA YOL AÇAR'

 

"Ana Muhalefet Partisi olarak, eğer bu taslak karar tasarısı kabul edilirse, bunun Türkiye- Almanya ilişkilerine muhtemel olumsuz yansımaları olmasından ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmasından derin endişe duyuyoruz. Bu bakımdan, Türk halkında daha fazla hassasiyet yaratmaması için bahse konu karar tasarısına ilişkin girişimin gözden geçirilmesini ve gündemden düşürülmesini umuyoruz."

 

'TARİHİ YORUMLAMAK PARLAMENTOLARIN GÖREVİ DEĞİLDİR'

"​Hiç şüphesiz, tarihi yazmak ve yorumlamak parlamentoların görevi değildir ve olmamalıdır. Tarihin tartışmalı dönemleri, yetkili uzmanların arşivleri ve tarihsel kayıtları tarafsız, sansürsüz, önyargısız ve bilimsel metotlarla inceleyip değerlendirmesiyle mümkün olabilir."

 

'ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN İNCELEMESİ CESUR ADIMDIR'

 

"​Türkiye, 1915 olaylarını tarihsel kontekst içerisinde çalışmak ve elde edecekleri bulguları uluslararası toplumla paylaşmak üzere Ermenistan'a iki ülke tarihçileri ve uzmanlarından oluşacak Ortak Tarih Komisyonu kurulmasına ilişkin 10 Nisan 2015 tarihinde öneride bulunarak tarihi bir adım atmıştır. Üçüncü tarafların incelemesine de açık olacak bu öneri, hiç şüphesiz gerçeklerin ortaya çıkartılması için cesur bir adımdır. "

 

'ALMANYA, ERMEENİSTAN'A ÇAĞRIDA BULUNMALI'

 

"Nitekim akabinde Türkiye, bahse konu döneme ilişkin elindeki bütün arşivleri, tarihsel gerçeklerin özgürce araştırılması için araştırmacılara açmış bulunmaktadır. Ermenistan'ın da benzer adım atması, tartışmalı dönemin iyi anlaşılması için önem taşıyacaktır. Almanya'nın da bu konuda Ermenistan'a çağrıda bulunmasını bekliyoruz."

 

'PARLAMENTODAKİ OYLAMA DURDURULMALI'

 

"​Bu bağlamda, parlamentodaki bu girişimin durdurulmasına ilişkin çağrımızı, Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği için, dikkate almanızdan büyük memnuniyet duyacağımı vurgulamak isterim."

 

Geçdiğimiz günlede Müttefikimiz olalduğunu söyleyen Almaya, 1915 olaylarının ‘Ermeni Soykırımı' olarak tanınmasına ilişkin önerge 2 Haziran'da Alman Almanya Federal Meclisi'nde oylanacak. Tasarıda ilk kez 'Ermeni soykırımı' ifadesine net bir şekilde yer verilirken, dönemin Alman İmparatorluğu'nun da sorumluluğu olduğu belirtiliyor. Haberi verilmişti...

 

Haberi detayı şöyle idi; Karar taslağında 1915 olaylarının '20. yüzyıldaki etnik temizlik, kitlesel katliam ve soykırımlar tarihindeki örneklerden biri olduğu' ifade ediliyor.

 

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve muhalefetteki Yeşiller Partisi'nin son aşamaya getirdiği taslak metin 2 Haziran'da genel kurulda oylanacak.

 

Deutsche Welle Türkçe'nin ulaştığı tasarıda ilk kez 'Ermeni Soykırımı' ifadesine net bir şekilde yer verilirken, yaşananlarda dönemin Alman İmparatorluğu'nun da rolü olduğu belirtiliyor, Alman hükümetinin Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi çabalarını teşvik etmesi isteniyor.

 

Tasarının başlığı '101 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması' olarak yer alıyor.

Metnin giriş kısmında, Federal Meclis'in, Ermeni ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan tehcir ve katliamlarda ölen kurbanların anısı önünde eğildiği belirtiliyor. Bu dönemde diğer Hristiyan toplulukların da özellik Asuriler, Süryaniler ve Keldanilerin sürgün ve katliamlardan etkilendikleri kaydediliyor.

 

JÖN TÜRKLER SORUMLU TUTULUYOR

 

Tasarıda, yaşananlardan Jön Türk hükümeti sorumlu tutuluyor ve "Dönemin Jön Türk Hükümeti'nin talimatıyla bir milyonu aşkın Ermeni'nin sistematik tehcir ve kıyımı 24 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Konstantinopolis'inde başladı" ifadesine yer veriliyor.

 

Bu suçu işlemiş olanların sorumluluğu ile günümüzde yaşayanların taşıdığı sorumluluk arasında fark gözetilmesi gerektiği vurgulanırken, geçmişte yaşananları hatırlamanın, bugün de güncelliğini koruyan nefret ve yok etme anlayışıyla mücadele etmek için gerekli olduğu kaydediliyor.

 

ALMAN İMPARATORLUĞU'NUN ROLÜ

 

 
Taslak kararda, Osmanlı İmparatorluğu'nun baş müttefiki olan Alman İmparatorluğu'nun Ermenilere uygulanan sürgün ve kırımı durdurmaya dönük çaba göstermeyerek 'yüz kızartıcı' bir rol oynadığı ifade ediliyor.

 

Alman İmparatorluğu'nun, Alman diplomatlar ve misyonerlerin açık bilgilendirmelerine rağmen, insanlığa karşı bu suçu önlemek için harekete geçmediği, bundan üzüntü duyulduğu kaydediliyor.

 

Karar tasarısıyla sadece kurbanların anılmadığını aynı zamanda 100 yıl önce hem Alman İmparatorluğu hem de Osmanlı'da güç koşullar altında katliamlara direnenler ve Ermenilerin kurtarılmasını sağlayanların da saygıyla anıldığı vurgulanıyor.

 

Taslak kararda, 'soykırımın' Almanya'da okul müfredatına dahil edilmesi, tarih derslerinde okutulması isteniyor.

 

Bu derslerin özellikle Türk ve Ermeni kökenli Almanya yurttaşlarının uyumuna ve barışçıl bir şekilde birlikte yaşamaya katkı sağlayacağı belirtiliyor. Eğitim konusunun eyalet hükümetleri yetkisinde olması sebebiyle bu konuda eyaletlere önemli bir rol düştüğü kaydediliyor.

 

TÜRKİYE- ERMENİSTAN YAKINLAŞMASI

 

 
Karar tasarısında, Alman hükümetinin Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi çabalarını teşvik etmesi isteniyor.

 

Türkiye ile Ermenistan arasındaki uzlaşı arayışlarının son yıllarda sekteye uğradığına dikkat çekilen tasarıda, iki ülke ilişkilerinde gerilim ve karşılıklı güvensizliğin devam ettiği kaydediliyor. Almanya'nın yakınlaşmaya destek vermesi gerektiği, bunun zeminin de ancak tarihle yapıcı bir anlayışla yüzleşerek olabileceği kaydediliyor.

 

Alman hükümetinden, Türklerle Ermeniler arasında diyaloğu geliştirmeyi, geçmişle yüzleşmeyi, tarihsel sorumluluğun kabul edilmesini, suçun affını sağlamayı amaçlayan girişimleri desteklemesi isteniyor.

 

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesinin, Kafkasya bölgesinin istikrarı için önem taşıdığı vurgulanırken, hükümetten bunu sağlamaya dönük desteğini sürdürmesi beklentisi dile getiriliyor. Bu çerçevede, 2009 yılında Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan, ortak tarih komisyonu kurulması, diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi ve ortak sınırın açılmasını öngören Zürih protokollerinin onaylanması için Türk ve Ermenistan hükümetleri nezdinde girişimlerde bulunulması isteniyor.

 

'TÜRKİYE REDDETMEYE DEVAM EDİYOR'

 

Taslak kararın gerekçe bölümünde, çok sayıda bağımsız tarihçi, parlamento ve uluslararası kuruluşun Ermenilerin tehcir ve katliamını 'soykırım' olarak tanımladığına dikkat çekiliyor. Türkiye'nin ise Ermenilerin tehcir ve öldürülmesinin planlı bir eylem ve kitlesel ölümlerin Osmanlı Hükümeti'nin istediği bir sonuç olduğunu reddetmeye devam ettiği ifade ediliyor.

 

ERDOĞAN VE MERKEL TASLAK HAKKINDA KONUŞABİLİR

 

Muhalefetteki Yeşiller Partisi'nin girişimleriyle yeniden gündeme gelen Ermeni soykırımı tasarısı, Türkiye'nin Almanya nezdinde çeşitli diplomatik girişimlerde bulunmasını beraberinde getirdi.

 

Ancak hazırlanan son taslak metin, iktidardaki koalisyon ortakları Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) de desteğine sahip bulunuyor.

 

Konunun Başbakan Angela Merkel'in Pazartesi günü İstanbul'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede de gündeme gelmesi bekleniyor. Görüşme sonrasında taslakta bir değişiklik olma ihtimalinin olup olmadığı belirsiz.
Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Dünyadaki gelişim ve olayları Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir