16 Temmuz 2018 Pazartesi 19:06:38
» Mahmut ESEN: Emsal Niteliğinde Güncel İdari Yargı Kararı...

Mahmut ESEN: Emsal Niteliğinde Güncel İdari Yargı Kararı...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Mahmut ESEN: Emsal Niteliğinde Güncel İdari Yargı Kararı...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 09 Temmuz 2018, Pazartesi 21:15:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

2015 Yılında Emekli Olan Bazı Memurlara İkramiye  Farkı Ödenmesi Gerektiğine

 

İlişkin Emsal Niteliğinde Güncel İdari Yargı Kararı

                                                                                                                                      

Konuya ilişkin yargı kararı

 

1-5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesinde  kadrosuzluk; yaş haddi, vazife malulü ve ölüm nedeniyle hakklarında emeklilik hükümleri uygulananların emekli ikramiyesi hesaplarında bazı ek olanaklar getirilmiştir.

 

Bu bağlamda anılan  kişilere emekli aylığına hak kazandıkları tarihi takip eden üç ay içinde memur maaş katsayılarındaki artışlar  ile emekliliği izleyen ilk mali yılın birinci ayında katsayılar dışındaki diğer unsurlarda  meydana  gelecek artışların ikramiye  farkı olarak (Devletin çalışanlarına bir atıfeti olarak) ayrıca ödenmesi gerekmektedir.

 

2-01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren 3. Dönem Toplu Sözleşmenin 42. Maddesiyle (aylık maaş katsayısı artışı dışında)  kamu personeli için ek göstergeler üzerinden hesaplanan emekli aylığı bağlama oranlarında  15 puanlık   bir artış getirilmiştir.

 

Böylelikle emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde ay/yıl bazında 118 TL artış yapılmıştır. 27.08.2015 gün ve 29458 sayılı R.G. yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile;  01.11.2015 tarihinde yapılacak genel seçimler vb. nedenlerle, emeklilik aylıklarında iyileştirmeyi düzenleyen Toplu Sözleşmenin 42. maddesinin 01.09.2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesi sağlanmıştır.

 

Bu suretle 01.01.2015- 31.08.2015 tarihleri arasında emekli olmuş olan bazı kamu personelinin 01.09.2015 itibarıyla hizmet ettikleri her yıl için 118 TL  ( 30 hizmet yılı için 3.540 TL) ilave ikramiye alma hakkı oluşmuştur.

 

3-Ek göstergeler üzerinden aylık bağlama oranlarındaki artışlar nedeniyle hak sahiplerine (başvurularına gerek kalmaksızın doğrudan yapılması gereken) ilave ikramiyeler SGK tarafından ödenmemiştir.

 

01.06.2015 tarihi itibarıyla yaş hadinden emekli olduğum için 5434 sayılı Kanunun 89 maddesi uyarınca ilave ikramiye ödenmesi yapılması için SGK'ya başvuruda bulunulmuştur.

 

Konuya ilişkin mevzuatın açık/seçik olarak ifade edilmiş olmasına, ödenmesi gereken ek ikramiye tutarı ayrıntılı olarak hesaplanarak gösterilmiş olmasına karşın dilekçemizin mahiyetinin anlaşılamadığı; okunmadan/incelenmeden başvuru konusu ile ilgisi olmayan cevap verildiği  görülmüştür.

 

SGK yetkilileri ile konu görüşülmüş ve yeniden başvuruda bulunulmuştur. SGK Başkanlığının 27.01.2015 günlü  yazısı ile , emekli aylıklarında artışı öngören Bakanlar Kurulu Kararı (mali yıl başı yerine) 01.09.2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olduğu gereksiye talebimiz reddine karar vermiştir. Bu tür bir cevaba dahi güçlükle erişilmiştir.

 

4-SGK işlemine karşı hukuka aykırılık nedeniyle idari yargıda (tarafımdan) iptal davası açılmıştır.

 

Yaklaşık üç yıllık bir süre sonunda davaya bakan Ankara 4.İdare Mahkemesinin 30.04.2018 gün ve E: 2016/992 K:2018/1132 sayısı ile  dava konusu işlemin hukuka aykırılık nedeniyle iptaline, davacının yoksun kaldığı maddi haklarının yasal faizi ile ödenmesine karar vermiştir.

 

5-Diğer yandan İzmir Barosu avukatlarından ve hukuk danışmanım Çağla Esen Esenkaya ise konuya ilişkin  yaptığı açıklamasında:

 

Ankara 4. İdare Mahkemesi kararının emsal niteliğinde, hukuka/kanuna ve hakkaniyete uygun bir karar olduğunu; bu suretle kadrosuzluk, yaş haddi/ görev malulllüğünden emekli olmuş çok sayıda kamu personeli emeklisinin  mağduriyetlerinin giderilmesinin önünün açıldığını; bu durumda olanların daha fazla gecikmeksizin haklarının aramalarının yararlarına olduğunu belirtmiştir.

 

Mahmut ESEN

 

E. Mülkiye Başmüfettişi

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir