26 Mayıs 2018 Cumartesi 22:52:54
» Mahmut ESEN: Nüfus personeli

Mahmut ESEN: Nüfus personeli

....
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Mahmut ESEN: Nüfus personeli
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 04 Mayıs 2018, Cuma 20:20:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

               Son günlerde yazılı/görsel medyada nüfus idarelerine başvuran vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları, katlanmak durumunda kaldıkları eziyetler (haklı olarak) açık/seçik yalın bir lisanla ve çarpıcı bir şekilde gündeme getirildiği görülmektedir. Ancak gündeme getirilenler madalyonun bir yanıdır.

 

             Ben bu kısa yazımla olayın diğer yönünün  aktörleri olan  yıllarca (kaymakam/vali yardımcısı/mülkiye başmüfettişi olarak) birlikte görev yaptığım cefakar/vefalı nüfus personelinin içinde bulunduğu durumu sizlere bir nebzede olsa yansıtmak istiyorum.Bunu duyduğum sosyal/vicdani sorumluluğumun bir gereği olarak kabul ediyorum.

 

                Son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle  Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü personelinin iş yükü ve sorumlulukları olağanüstü artmıştır. Yeni kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet/pasaportlar da nüfus idarelerince verilmeye başlanmıştır. Erken genel seçimler/Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, merkezi sınavlar vb. nedenlerle nüfus idarelerinin mevcut  iş yükünün daha da arttığı bilinmektedir.

 

              Üstelik; veraset belgesi verilmesi gibi adli nitelikli işlerin dahi nüfus müdürlüklerine verilmesi söz konusudur.( Bu Konuda hazırlanmış kanun tasarısının son bölümünün görüşülmesi ertelenmiştir.)

 

               İş yükündeki bu artışlara karşın nüfus personelinin özlük haklarında maalesef herhangi  bir iyileşme yapılmamıştır.Nüfus müdürleri eşitleri olan bazı müdürlerden daha az ücret almaktadır. Bu konularda verilmiş olan Anayasa Mahkemesi kararının gereği yerine getirilmemiştir.

 

             Ödenen ücretlerde artış yerine azalma/düşme dahi görülmektedir. İnanılması güçtür. Ama gerçek ortadadır.

 

              Örneğin 2018 yılında yürürlüğe giren Dördüncü Dönem Toplu Sözleşme uygulamasıyla birlikte nüfus personeline saat başına ödenen fazla çalışma ücretlerinde geçen yıla oranda % 40 oranında azalma gerçekleşmiştir. Zira nüfus personeline ayda 50 saati geçmemek üzere yaptığı rutin fazla çalışma için saat başına ödenmesi gereken 9,85 TL ( Dokuzliraseksen beşkuruş) yerine 5,91 TL ( Beşliradoksanbirkuruş) ödenmektedir.

 

           Bu miktardan ayrıca Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisi yapılmaktadır.

 

          Özverili çalışmalarına, artan işyüküne karşın hak etmedikleri şekilde ağır eleştirilerle karşılaştıkları düşünülen nüfus personelinin, mali sorunlarına yönelik olarak tarafınıza sunulmuş kısa bilgilere yazılarınızda yer verilmesi halinde anılan personelin güç/morallerine olumlu katkı sağlayacağı ve kadirşinaslık örneği oluşturacağı değerlendirilmektedir.

 

               Bu konularda ayrıntılı bilgiler içeren genel nitelikli yazıma aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.

             (https://odatv.com/dorduncu-donem-toplu-sozlesme-kamu-gorevlileri-ve-emeklilerine-ne-getiriyor-2509171200.html

 

                   Selam ve saygılarımla.

 

                   Mahmut ESEN

 

                   E. Mülkiye Başmüfettişi

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir