YUKLENIYOR
8 Mart 2021
Üye Girişi
Üye Girişi
×
Türk Vatandaşları Üye Olabilir
[Turkish CitizensCan Be Members Of]
Güvenlik Kodu:
Guvenlik
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com
ŞAHSIM DEVLETİ (11) : Yönetim 'bilim'ine doğru
Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Tahribat
DÜN SEVİŞEREK, BUGÜN KAVGA EDEREK
1 2 3
ANKET
Bu kullandığınız site kapatılsın mı?
CIP 0 - CRZ 0
Evet
73
Hayır
981
Çekimser
10
Fikrim yok
9

Toplam Oy:1073

» ŞAHSIM DEVLETİ (3)

ŞAHSIM DEVLETİ (3) - Habip Hamza ERDEM

Paylas
ŞAHSIM DEVLETİ (3)
18 Şubat 2021, Perşembe 18:16:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ŞAHSIM DEVLETİ (3)

Geçen yazıda 'Devlet nerede?' diye sorarak, 'ne yerdedir ne gökte', ancak ve sadece senin 'hayal'indedir (imagination) demiştik.

Hiç kuşkum yok, kimi çokbilmiş bu yanıta dudak bükmüştür.

Eğer 'Devlet ideolojisi' gibi bir deyim kullanacak olsaydık, bu kez hiç değilse biraz daha dikkat çekmiş olabilecektik.

Burada, Althusser'in ileri sürdüğü 'genel ideoloji kuramı'  anımsatılabilir.  

İdeolojinin bu 'genel kuramı' ise Freud'un 'bilinçaltı' (inconscient) kuramına dayandırılmaktadır.

Değil mi ki, AlthusserMarx'ın ideolojiyi 'yansıma' ya da 'yanlış bilinç' olarak görmesine bir katkı yapmak üzere 70'li yıllarda İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları'nı yayımlayacaktır.

Ancak Althusser, sadece Freud'a değil ama aynı zamanda Spinoza'nın imgelem anlayışına da gönderme yaparak, bir anlamda ikili bir kaynaktan güç almakta ve denilebilirse eğer hayalin maddesine ulaşmaya çalışmaktadır (matérialisme de l'imaginaire) (*).

            Çok daha doğru bir ifadeyle, 'ideolojinin maddeci bir kuramı'nı kurmaya çalışmaktadır.

            Devletin İdeolojik Aygıtları'ndaki 'aygıt' (appreil), sıradan bir 'araç' değil ama insanların 'bilinçatı'na yerleştirilmiş bir hafıza kartı (puce -ingilizcxe chips) olarak düşünülebilir.

            Ki bu hafıza kartını 'Devlet' çocukluktan başlayarak, kendi çıkarları doğrultusunda dolduracaktır.

            Kuşkusuz 'Devlet'in 'kendi kutsallığı', 'adaleti', 'insanüstülüğü', 'dokunulmazlığı' vb konular ilk işlenecek konular olacaktır.

            İncelemekte olduğumuz 'Şahsım Devleti', işte ideolojinin Althusserci bu tanımı çerçevesinde kendisine bir 'meşruiyet temeli' bulmaktadır.

            Şöyle de söylenebilir: örneğin dini, o arada müslümanlığı kendi 'siyasal ideolojisi' olarak kullanan bir siyasal parti, iktidarı ele geçirdikten sonra, eğer neo-patrimonial bir 'rejim'e geçmeyi de başarmışsa, artık 'din'in 'kendi kuralları'yla uygulanıp uygulanmamasının pek önemi kalmayabilir.

            Yani Devlet'in 'ideolojik maddesi' başka Devlet'i ele geçirmek için kullanılan 'siyasal ideoloji' başka şeylerdir.

            Örneğin siyasal olarak bir 'sosyalist ideoloji' de pekâlâ savunuluyor olabilir.

            Ancak ve ne var ki, 'neo-patrimonial' bir rejim kurulabilmesi için, 'Devlet ideolojisi' gerekli ise de yeterli değildir.

Yeterli koşul bir 'terbiyesiz herif'in de bulunabilmesidir.

            Böylece 'Şahsım Devleti'nin gerekli ve yeterli koşulları tamamlanmış olacaktır.

            'Devlet ideolojisi'nin ise toplumun büyük çoğunluğunun 'direnme hakkı'nı kullanmasına engel olmaktan öte bir işlevi kalmamaktadır.

            Çoğunlukla da, toplumun sözde 'aydın'ları ile 'yorgun demokratları'nın arkasına gizlendikleri bir 'sahte kalkan' işlevi görmektedir.

            İdeoloji konusunu burada keserken, Althusserci 'ideoloji kuramı'nın,  'aşırı maddeciliği' mi diyelim yoksa Spinoza etkisinin baskınlığı mı pek önemli değil, ama çoğu düşünür tarafından 'idealizm'e kaydığı ileri sürülmüştür.

            Nitekim, genel olarak 'yapısalcı akım'ın talihsiz tarihciliği bu tür sonuçlara yolaçmaktadır denilebilir.

            (Sürecek)

(*) Paul SereniVittorio MorfinoPascale GuillotLuca PinzoloLuc Vincenti, Pour un matérialisme de l'imaginaire : Althusser lecteur de Freud et de Spinoza, Colloque annuel de clôture du séminaire de philosophie politique, « Penser la transformation », 28 mai 2013.


Rogg & Nok Sanal Hafıza Bölümü Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.