19 Temmuz 2019 Cuma 12:03:58
» PARASI OLMAYANLAR ÖZEL HASTANELERİN ACİLİNE BİLE GİDEMEYECEK

PARASI OLMAYANLAR ÖZEL HASTANELERİN ACİLİNE BİLE GİDEMEYECEK

...
Paylas

....

SGK Başkanlığınca; zorunlu genel sağlık sigortası kapsamında, ülke nüfusunun tamamına yakınına sağlık hizmeti verilmektedir. SGK; sağlık hizmetlerinin büyük bölümünü, sağlık hizmet sunucuları ile yapılan sözleşmeler yoluyla hizmet satın alınması suretiyle sağlamaktadır. Sağlık hizmetlerinden sigortalıların yararlanma usul ve esasları, sağlık hizmet sunucularına ödenecek bedeller vb. konular SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

 

SUT' da sağlık hizmeti sunucularına ödenecek bedellerde 5-10 yıldır kayda değer bir artış/zam yapılmadığı bilinmektedir.

 

Ödenecek sağlık bedelleri konusunda güncelleme yapmayan, fiyatları artırmayan SGK'nın özel hastaneleri başka yönlerden desteklemeye başladığı görülmektedir.

 

Nitekim dünkü ( 4.02.2018 günlü) R.G. de, SUT'ta Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ yayımlanmıştır. Bu bağlamda SUT'ta önemli bazı değişikler yapılmıştır. Tebliğin 4'üncü md. ile yapılmış düzenlemelerle özel hastanelere acil sağlık hizmetlerinde de hastadan ilave ücret alınması olanağı getirilmiştir. Diğer yandan ayakta yapılan tedavilerde 5510 sayılı Yasa kuralına karşın %200 'de üzerinde ilave ücret almalarının önü açılmıştır.

 

Sigortalıların tümünü ilgilendirmesi ve önemi  nedeniyle  yazımızda, Tebliğin 4'üncü md. ile getirilmiş iki düzenleme  üzerine değerlendirme yapılacaktır.

 

 

1-Acil hizmetlerden ücretsiz yararlanılması 24 saatle sınırlandırılmaktadır.

 

Acil haller nedeniyle özel hastaneye başvurulması halinde hastanın taburcu edilinceye kadar  sunulan tüm sağlık hizmetleri için hiç bir ilave ücret alınmaması yönelik düzenlemede değişikliğe gidilmiştir.

 

Hastanın taburcu edilmesi yerine acil servislerde 24 saat içinde stabilizasyonu (denge/istikrara kavuşturulması) esası getirilmiştir. Hastanın başvurudan itibaren 24 saat içinde stabilize edilerek ilgili kliniğe yatışı  veya başka bir hastaneye sevk edilmesiyle acil hal sona erecektir.

 

Acil servislerdeki acil girişimsel işlemler ile 24 saat içinde acil gözlem ünitelerinde uygulanan tüm sağlık hizmetleri için ilave ücret alınmayacaktır.  24 saat dolduktan sonra ilave ücret alınabilecektir. Bu ücretin alınabilmesi için acil halin sona erdiği ve devam eden işlemlerin  ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin hasta/yakınına yazılı bilgi verilmesi gerekmektedir.

 

Diğer yandan hasta sayısı fazla olan kamu hastanelerinde acillerdeki yoğunluğu azaltmak için saat 23.00 kadar "vardiyalı poliklinik" uygulaması başlatılacağı açıklanmıştır.

 

SUT'ta yapılan değişiklik ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yukarıdaki açıklamaları birlikte değerlendirildiğinde,  özel hastanelerin acil servisindeki ilave ücret ödeme durumu olmayan hastaların da 24 saat sonra kamu hastanelerine sevk edilecekleri anlaşılmaktadır.

 

Acil servislerdeki başvuru sayısının çokluğunun; acil durumların yanı sıra,  acil dışındaki muayeneler için vatandaşların 6- 15 TL arasında değişen  muayene katkı ödemelerini gerektiren   ekonomik nedenlerden kaynaklandığı gözardı edildiği anlaşılmaktadır.

 

 

2- Özel hastanelerin ayakta yapılan tedaviler için  hastadan aldıkları ilave ücretleri gösterir belge verme zorunluğu kaldırılmıştır.

 

Sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarınca verilmiş olan sağlık hizmet bedellerinin; esası SGK' ya, ilave ücretleri de sigortalıya, fatura edilmektedir. Sigortalı tarafından ödenecek ilave ücretlerin, SGK tarafından belirlenmiş bedelin (istisnai sağlık hizmetleri dışında) iki katını geçmemesi gerekmektedir. Bu kurala uyulması koşulu ile özel sağlık kuruluşları alacakları ilave ücret oranlarını serbestçe belirleyebilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarının anlaşmalı bölümlerinde uygulanacakları ilave ücret oranlarının bina girişlerinde herkesin göreceği şekilde ilan edilmesi ve ayrıca SGK' ya da bildirilmesi gerekmektedir.

 

Diğer yandan özel sağlık kurum ve kuruluşlarına; ilave ücret aldıkları durumlarda, sigortalının talebi üzerine, hastaya sunulmuş hizmetleri, SGK ve sigortalıdan tahsil edilen bedelleri gösteren SUT eki, (EK-1/B) "Hastaya Sunulmuş Olan Hizmetleri ve İlave Ücreti Gösterir Belge" yi düzenlenerek, aynı gün hastaya verme zorunluğu vardı.

 

SUT' ta yapılan son değişiklik ile özel hastaneler, sözü edilen belgeyi,  sadece yataklı tedavi sonucu taburcu olan hastalara verilebilecektir. Ayaktan tedavilerde bu belgenin verilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

 

Bu suretle ayaktan tedavilerde hastaların, kendilerinden alınmış fazladan alınmış ilave ücretleri görme/kanıtlama,  özel sağlık kurumu yetkililerine yaptırım uygulanmasını isteme  olanağı ortadan kaldırılmıştır. SUT'ta belirlenmiş ve yer yer sembolik sayılabilecek rakamlarda kalmış sağlık hizmet bedellerini  güncellemekten (fazla tedavi ücreti ödemekten kaçınan) SGK'; özel sağlık kurumlarının yasaya aykırı bir şekilde fazla ilave ücret almalarını olağan hale getirdiği anlaşılmaktadır. Bu yazının sahibinin TBMM Kamu Denetçiliğine (Ombusdmanlık)  kadar uzanan  ısrarlı şikayetlerinin sonucunda olduğu gibi özel hastanelere, sözleşmelerinin feshi bir yana, bundan böyle, para cezası dahi uygulanması olanağı kalmamıştır.[i]

 

Diğer yandan milletvekilleri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere yapılan tedavi  yardımı ödemelerinde ise herhangi yasal bir sınırlama olmadığı, sağlık hizmeti bedellerinin piyasa fiyatları üzerinden TBMM Başkanlık Divanınca belirlendiği bilinmektedir.[ii][ii] http://www.telgrafhane.org/genel-saglik-sigortasi-uygulamalarina-toplu-bakis/

 

  Mahmut ESEN
                                                                                                                                                                                                                  E. Mülkiye Başmüfettişi

                                                                         
Rogg & Nok Haber Servisi:
E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir