25 Kasım 2017 Cumartesi 10:25:53
» Rabia GÜRER GÜRKAN: 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA GİRERKEN

Rabia GÜRER GÜRKAN: 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA GİRERKEN

Peter Drucker: “Ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz.”
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Rabia GÜRER GÜRKAN: 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA GİRERKEN
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Eğitim - 19 Eylül 2017, Salı 00:13:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

“Okullar, bizim bilim yuvalarımızdır.”

 

*** Eğitimci- Çocuk Gelişimi Uzmanı Rabia Hocadan tüm anne –babalara tavsiyeler.

 

Sevgili anne- babalar, uzun bir süreç izleyip çocuklarınızı istediğiniz bir okula yerleştirdiniz yada yerleştirmek üzeresiniz...

 

Bundan sonraki süreç ise şöyle olmalıdır.

 

1. Çocuğunuza okulu ile ilgili olumlu şeyler söyleyin, sizin de var ise anılarınızı anlatınız.

 

2. Öğretmeninin onu çok seveceği ile ilgili bilgiler veriniz.

 

3. Endişe, kaygı ve korkunuzu çocuğunuzun yanında paylaşmayınız.

 

4. Arkadaşlarının isimlerini çocuğunuzdan öğrenmeye çalışınız.

 

5. Diğer çocuğunuz ile veya arkadaşı ile sakın kıyaslamayınız.

 

6. Seçtiğiniz okulu hemen yargılamayın, biliyorsunuz ki, uzun bir döneme giriyorsunuz ve bu dönem okul- çocuk ve sizin çabanızla aşılacaktır.

 

7. Çocuğunuzun okuluna uyum süreci en kısa dönem olarak bir ay, en uzun dönem ise üç aydır, çocuğunuz çok aşırı tepki vermiyorsa bu süre dolmadan seçtiğiniz okul ile ilgili ani kararlar vermeyiniz, başarı sizin de başarınızdır. Yani siz, okul ve çocuğunuz ile beraber bir üçlüsünüz bunu unutmayınız.

 

8. Çocuğunuza okulu sevdin mi? Sorusu yerine bugün okulda neler yaptın? Günün nasıl geçti? Sorularını yöneltiniz.

 

9. Bir arkadaşı çocuğunuzun elinden kalemini vb çekebilir, alabilir, atabilir. Biliyoruz ki çocuklar okula eğitim almaya, davranış öğrenmeye, sosyalleşmeye geliyorlar. Bazı çocuklar kalemini izinsiz vermemeyi, bazı çocuklar ise izinsiz almamayı öğrenecekler. Onlara biraz zaman tanıyınız.

 

10. Ve öğretmeni ile ilgili endişeleriniz var ise asla çocuğunuzun yanında paylaşmayınız.

 

11. Anne – baba olarak birlikte hareket edin, tutarlı davranınız.

 

12. Çocuklarınızı akşam erken yatırın ki sabah erken kalkabilsin, uykusunu alamayan çocuk okula gitmek istemez, bunu ifade edemeyeceği gibi çok rahatlıkla “okulu sevmiyorum” diyebilir, giysilerini giymek istemeyebilir, ona yardımcı olunuz.

 

13. Çocuğunuza asla yalan söylemeyiniz, söylenilmesine izin vermeyiniz, çocuğunuzun size ve okuluna güvenmesi çok önemlidir.

 

14. Sorun var ise bu sorunu içinizde biriktirmeyiniz, kurumla konuşunuz, yönetimin açıklamasına izin veriniz.

 

15. Çocuğunuza bağlı olun ama sakın bağımlı olmayın, bu onun kendi ayakları üzerinde durmasını geciktirecektir.

 

16. Çocuğunuza cesaret veriniz, onu yüreklendiriniz.

 

17. Okulda arkadaşlarından öğrenmiş olabileceği olumsuz kelimeleri duyunca yada yanlış davranışları görünce hiç duymamış gibi davranınız ancak okulu ile konuşunuz.

 

18. Çocuklarımız bizim aracılığımız ile dünyaya gönderilmiş, yaşamını kendilerinin belirleyeceği çok sevdiğimiz biriciğimizdir ama bizim değildir, her birey kendine özgüdür bunu biliniz.

 

19. Çocuklarınızı olamadığınız mesleğe, yapamadığınız işlere yöneltmeyiniz.

 

20. Çocuklarınıza sınıflarında engeli olan arkadaşı olabileceğini anlatınız. Böyle arkadaşı var ise onu incitebilecek davranışı yapmasının doğru olmadığını belirtiniz.

 

21. Okulunuzda “belirli gün ve haftalar” ile ilgili yapılan çalışmalara siz de destek veriniz ki ne gibi çalışmalar yapıldığını yakından görüp izleyiniz.

 

22. Ve çok önemli bir konu! Artık çocuğunuz büyüdü, onun arkadaşlarına gereksinimi vardır sizinle bireyselleşir, onlarla sosyalleşir bunu sakın unutmayınız.

 

23. Çocuğunuzu verdiğiniz okulun, İlke ve İnkılaplar doğrultusunda eğitim verdiğinden emin olunuz, herhangi bir cemaat okuluna çocuğunuzu kayıt ettirmeyiniz.

 

24. Bir başka önemli konu ise, ülkemizin kurucusunun ülkemiz için yaptıklarını ve bize bıraktığı kutsal vatan toprağının her karışını çocuğunuza öğretiniz, haritamızın parçalamaz olduğunu, bu uğurda her türlü fedakarlığın yapılması gerektiğini belirtiniz, okulunun da bu yolda olup olmadığını inceleyiniz.

 

*** Bütün bunların ışığında, seçtiğiniz okulla ilgili içinize sinmeyen bir şeyler varsa, açık yüreklilikle kurumla konuşup çocuğunuzu başka bir okula veriniz. ***

 

Tüm okullarda başarılı bir dönem geçirilmesi dileği ile saygı ve sevgilerimle...

 

Rabia GÜRER GÜRKAN

 

Eğitimci Çocuk Gelişimi Uzmanı

 

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Eğitim Düzeni Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir