18 Ağustos 2019 Pazar 06:50:24
» Susmuyoruz;“Gazeteciler Mayıs’ta nefes alamadı” MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ RAPORU...

Susmuyoruz;“Gazeteciler Mayıs’ta nefes alamadı” MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ RAPORU...

Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Susmuyoruz;“Gazeteciler Mayıs’ta nefes alamadı” MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ RAPORU...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 01 Haziran 2019, Cumartesi 15:50:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Gazeteciler Mayıs’ta nefes alamadı”

 

Yarkadaş: “Mayıs ayında yedi gazeteci saldırıya uğradı; 130 gazeteci hakim karşısına çıktı. Faillerin cezasız kalması, saldırganları daha da cesaretlendirdi. İktidar ise hiçbir gazeteciye ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunmadı.”

 

Gazeteci Barış Yarkadaş, AKP ve MHP blokunun rahatsızlık duyduğu gazetecilerin artık fiili saldırılara maruz kaldığını belirtti. Yarkadaş, Mayıs ayında 7 gazetecinin saldırıya uğradığını, 130 gazetecinin ise hakim karşısına çıktığını belirtti.

 

Gazeteci Eren Erdem’i Silivri Cezaevi’nde ziyaret eden CHP’li Barış Yarkadaş, “Eren tam 337 gündür haksız ve hukuksuzca cezaevinde tutuluyor. Yargı Reformu adı verilen paket, Silivri’yi teğet geçiyor. Eren ve tutuklu 150 gazeteci, bu hukuksuz sürecin bitmesini bekliyor” dedi.

 

HAYATINI KAYBEDEN GAZETECİLERE İTHAF ETTİ

 

Ziyaretin ardından, Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nun Mayıs ayına ilişkin verilerini de açıklayan Yarkadaş, “Önümüzde vahim ve korkutucu bir tablo var” ifadesini kullandı. Yarkadaş, raporunu Afganistan’da  Mayıs ayında öldürülen kadın hakları savunucusu gazeteci Mena Mangal, Meksika’da öldürülen gazeteci Francisco Romero ile görev sırasında şarampole yuvarlanarak hayatını kaybeden Anadolu Ajansı Muhabiri Abdülkadir Nişancı’ya ithaf etiğini belirtti.  

 

DÜNYA REKORU KIRILDI

 

Gazetecilerin Mayıs ayını büyük bir baskı çemberi içinde geçirdiğini dile getiren Yarkadaş, “Sadece bu ay, 130 gazeteci bireysel ve toplu davalarda yargılandı ve hakim karşısına çıktı. Sanırım dünya basın tarihine geçecek bir sayıdır bu” diye konuştu. Yarkadaş, gazetecilerin Mayıs ayında yaşadığı hak ihallerini şöyle özetledi:

 

“2 gazeteci cezaevine teslim oldu; 8 gazeteci gözaltına alındı, 7 gazeteci saldırı ve darba maruz kaldı. 130 gazeteci hakim karşısına çıktı.  10 gazeteci, 18 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası aldı. 4 gazeteciye dava açıldı. 3 gazeteci ifade verdi. 1 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı.  3 haber erişime engellendi; 3 gazete bazı cezaevlerine alınmadı.  2 gazeteciye 12 bin 360 TL para cezası verildi. İnternet üzerinden yayın yapan 1 radyo kapatıldı.  1 televizyon kanalının ana haber bültenine 2 gün yayın,  1 radyo programına 5 gün yayın durdurma cezası verildi.”

 

“GAZETECİLİK YAPILAMAZ HALE GETİRİLİYOR”

 

Cumhurbaşkanlığı verilerine göre, Türkiye’de son üç yılda 2 bin 397 gazetecinin sarı basın kartının iptal edildiğini de hatırlatan Yarkadaş, “Gazetecilik fiili olarak yapılamaz hale getiriliyor” dedi. Gazetecilerin Mayıs ayında sopalı ve yumruklu saldırılara maruz kaldığını da belirten Yarkadaş, “İktidar partisini rahatsız eden gazetecilere pusu kuruluyor ve tek tek gözdağı veriliyor. İktidar ise bu saldırıları önlemediği gibi, gazetecilere ‘Geçmiş olsun’ dileğinde de bulunmuyor” tepkisini gösterdi.

 

SÖZCÜ DAVASI

 

Haziran ayında SÖZCÜ Gazetesi davasının da karara bağlanacağını hatırlatan Yarkadaş, “Umarım Metin Yılmaz, Burak Akbay, Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Mustafa Çetin ve Mediha Olgun beraat eder ve bu trajikomik dava da tarihte kötü bir şaka olarak yerini alır” dedi.

İşte: MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ RAPORU...

 

MAYIS AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

 

1 Mayıs 2019: Yeni Demokrasi muhabiri Ertan Çıta Taksim’de gözaltına alındı.

 

2 Mayıs 2019: Yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan gazeteci Ziya Ataman için avukatları tarafından AYM’ye yapılan bireysel başvuru reddedildi.

 

2 Mayıs 2019: Gazeteci Kazım Güleçyüz, hakim karşısına çıktı.

 

2 Mayıs 2019: Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu gazeteciler Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Bülent Utku ve Önder Çelik’in bireysel başvurularını reddetti.

 

2 Mayıs 2019: Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in yönetmenliğini yaptıkları Bakur (Kuzey) adlı belgesel nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davanın altıncı duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

2 Mayıs 2019: KHK ile kapatılan TV10’un kameramanı Kemal Demir ve kanalın çalışanlarından Kemal Karagöz’ün “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuksuz olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

2 Mayıs 2019: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP öncesinde; vakıf, dernek ve cemaatlere yaptığı 847 milyon liradan fazla olan yardımın yapıldığı yönündeki haberler engellendi.

 

3 Mayıs 2019: Mezopotamya Ajansı’nın stajyer muhabiri Barış Polat, Urfa Adliyesi’nde gözaltına alındı.

 

3 Mayıs 2019: Özgürüz Radyo, BTK tarafından kapatıldı.

 

3 Mayıs 2019: Gazeteci Kemal Bozkurt, gözaltına alındı.

 

6 Mayıs 2019: İstinaf Mahkemesi, ParadisePapers yazı dizisi nedeniyle gazeteci Pelin Ünker‘e, Binali Yıldırım’a “hakaret”ten verilen 8 bin 660 TL ‘ilk cezayı 7 bin 080 TL’ye indirdi; oğullarına “iftira”dan verilen 1 yıl 1 ay 15 günlük hapsi de “4 aylık zamanaşımı var” diye bozdu

 

7 Mayıs 2019:  Evrensel gazetesinin eski muhabiri Cansu Pişkin yargılandığı davada, “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetini açıklamak” suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

 

7 Mayıs 2019: Gazeteci Hasan Cemal’in 4 Aralık 2015 tarihinde kaleme aldığı “Silvan’dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı köşe yazısı nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ‘’Örgüt propagandası” suçlamasıyla 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılan Hasan Cemal’in cezası, 3 bin 360 TL adlî para cezasına çevrildi.

 

7 Mayıs 2019:  Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 143 gündür açlık grevinde olan gazeteci Kibriye Evren, yargılandığı davanın beşinci duruşmasında da tahliye edilmedi.

 

7 Mayıs 2019: Oda Tv’nin, Sabah Gazetesi ve A Haber ile ilgili yaptığı bir haber eşime engellendi.

 

7 Mayıs 2019: Sur'daki sokağa çıkma yasağı ve operasyonları konu alan bir haberi paylaştıkları için Tuğgeneral Musa Çitil'in şikayetiyle haklarında soruşturma açılan 7 gazetecinin yargılandığı davanın görülmesine bugün Diyarbakır 9. ACM'de devam edildi.

 

8 Mayıs 2019: Beyoğlu Belediye Başkanı AKP’li Haydar Ali Yıldız ile Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ‘yer kapatma’ sohbetine ilişkin haberlere Bilal Erdoğan’ın talebi üzerine erişim engeli getirildi.

 

8 Mayıs 2019: “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12’, başındaki isim Musa Çitil” başlığıyla Şubat 2016’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) ve kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan haberi sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan yedi gazetecinin yargılanmasına devam edildi.

 

8 Mayıs 2019: Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 23 yazar ve çalışanının gazetede yayımlanan yazılar nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları davanın duruşması yapıldı.

 

9 Mayıs 2019: 46 gazetecinin yargılandığı “KCK basın” davasının 14’üncü duruşması İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Gazetecilerin avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, Gazeteci Yüksel Genç hakkında bu yıl İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir davanın açıldığı ortaya çıktı.

 

11 Mayıs 2019: Yeniçağ gazetesi yazarlarından Yavuz Selim Demirağ, dün gece saatlerinde Türkiyem TV’de sunduğu “Yeniçağ’da Meydan” programının ardından evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

 

11 Mayıs 2019: Gazeteciler Zeynep Kuray, İrfan Tunççelik haber takibi sırasında, Canan Coşkun ise kimlik kontrolü sırasında gözaltına alındı. Zeynep Kuray’ın fotoğraf makinesine el konuldu.

 

 

13 Mayıs 2019: RTÜK’, Zafer Arapkirli’nin RS FM’deki programına 5 gün yayın durdurma cezası verdi.

 

 

14 Mayıs 2019: Evrensel gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, 28 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısında gazeteci Craig Shaw’ın “Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması” başlıklı haberini aynen yayınlamış ve “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” diye sormuştu.Bunun üzerine Polat hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla başlatılan soruşturma davaya dönüşmüştü. Davanın ikinci duruşması bugün yapıldı.

 

14 Mayıs 2019: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan hükümlülerin Cumhuriyet ve Evrensel gazetesine ulaşamamaları üzerine yaptıkları itiraz reddedildi.

 

14 Mayıs 2019: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1'e iki gün ana haberi yayınlamama cezası verdi.

 

14 Mayıs 2019: Astaksos Haber Yazarı Ergin Demir hakkında açılan "Pantolon yüzünden intihar etti" başlıklı haberde takipsizlik kararı verildi.

 

15 Mayıs 2019: Gazeteci Seda Taşkın hakkında mahkeme, “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 11 ay hapis cezası, “Örgüte yardım etmek” suçlamasından ise beraat kararı verdi. Hükmün açıklanması ise geriye bırakıldı.

 

15 Mayıs 2019: Antalya’nın deneyimli gazetecilerinden İdris Özyol’a kimliği henüz belirlenemeyen bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Akşam saatlerinde çalıştığı gazetenin önünde düzenlenen saldırıda yaralanan Özyol, Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

15 Mayıs 2019: Yeni Yaşam Yazarı Ayşe Düzkan'a tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi'nde Yeni Yaşam Gazetesi verilmedi.

 

15 Mayıs 2019: Cumhuriyet gazetesinde 2015 yılında yayımlanan “Suriye’ye gönderilen MİT TIR’ları” haberi nedeniyle gazetenin eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

 

16 Mayıs 2019:  Gazeteci İdris Özyol, çalıştığı gazetenin binası önünde bir grubun saldırısına uğradı.

 

16 Mayıs 2019: Tutuklu Gazeteci İdris Yılmaz hakkında bir "tanık" ifadesi doğrultusunda "terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla yeni bir dava açıldı.

 

16 Mayıs 2019: Amasya Katı Atık Bertaraf tesisinin çeşitli zamanlarda beş defa açılması nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Mehmet Menekşe’ye açılan tazminat davası beraatle sonuçlandı.

 

16 Mayıs 2019: Gazeteci Barış Yarkadaş hakkında, İBB'deki yolsuzluk iddialarını gündeme getirdiği için soruşturma açıldı.

 

17 Mayıs 2019: Gazeteci Mehmet Çakmakçı’nın ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

17 Mayıs 2019: Gazeteci İdris Demirel, Iğdır’da sabah saatlerinde gözaltına alındı.

 

20 Mayıs 2019: Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten ceza alan gazeteci Mustafa Yayla cezaevine girdi.

 

20 Mayıs 2019: Kapatılan İMC TV’nin program koordinatörü Ayşegül Doğan’a dava açıldı.

 

20 Mayıs 2019: Giresun’un Eynesil ilçesinde, 12 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün ardından baba Şaban Vatan’ın adalet mücadelesine sosyal medyadan destek veren gazeteci-  çevirmen Metin Cihan, ifade vermek üzere emniyete çağrıldı.

 

21 Mayıs 2019: Gazeteci Ahmet Altan, 2010 yılında Taraf'ta yayımlanan yazısından dolayı “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

 

 

 

21 Mayıs 2019: Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenleri avukat Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin yazar ve yöneticileri Reyhan Çapan, Reyhan Hacıoğlu, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu, Ayşe Berktay, Filiz Koçali’nin de aralarında bulunduğu 24 kişinin yargılandığı davanın duruşması İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a 3’er yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol’a 2 yıl 1 ay, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’na 1’er yıl 3’er ay, Tahir Temel ve Hüseyin Güçlü’ye 1’er yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.

 

21 Mayıs 2019: Antalya’da yaşayan gazeteci Ergin Çevik, üç kişi tarafından darp edildi. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çevik’in yazdığı bir yazı nedeniyle saldırıya uğradığını öne sürdü.

 

 

23 Mayıs 2019: Jinnews Haber Müdürü Safiye Alağaş hakkında, yayınlanan haberlerle “örgüt propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın üçüncü duruşması yapıldı. Gazeteci Safiye Alağaş hakkında açılan davanın, yargılaması süren dosyayla birleştirilmesi üzerine mahkeme, 20 günde adres bildirimi yapılmasını istedi. Yapılmaması halinde ise ifade işlemleri için Alağaş hakkında yakalama emrinin çıkarılmasına karar verildi.

 

23 Mayıs 2019: Gazete Karınca’nın eski imtiyaz sahibi Necla Demir hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

 

23 Mayıs 2019: Gazeteci Meşale Tolu'nun  yargılandığı davada gizli tanık dinlenemedi. Adli kontrol tedbirlerinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı Ekim ayına bıraktı.

 

23 Mayıs 2019: KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Mustafa Göktaş’ın tutuklu olarak yargılandığı davanın beşinci duruşması Şanlıurfa  2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

 

24 Mayıs 2019: Adana’da gazeteci Hakan Demir evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı.

 

24 Mayıs 2019: Açlık grevindeki tutuklu Gazeteci Kibriye Evren’e gönderilen gazeteci soruları “gayriresmi basın” denilerek teslim edilmedi.

 

 

25 Mayıs 2019: Gazeteci- yazar Faik Bulut, gözaltına alınarak, ifadesi alındı.

 

25 Mayıs 2019: Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırı düzenlendi.

 

28 Mayıs 2019: 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci Ziya Ataman’ın yargılandığı davada yine tahliye çıkmadı.

28 Mayıs 2019: Gazeteciler Ziya Ataman, Ali Sönmez Kayar ve Berzan Güneş'in yargılandığı davalar devam etti.

 

 

27 Mayıs 2019: Gazeteci Levent Gültekin, 'Mağdur edebiyatı yapmayın diyen vicdansızlara' yazısı nedeniyle savcılığa yapılan ihbar nedeniyle FETÖ soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'şüpheli olarak çağrıldı.

 

 

28 Mayıs 2019: Yeni Yaşam gazetesi dağıtımcısı Hasan Ceyhan, Gayrettepe Metrosu’nda güvenlik görevlileri ve polisler tarafından darp edildiğini söyledi. Hastaneden rapor aldığını belirten Ceyhan, şikayetçi olacağını ifade etti.

 

29 Mayıs 2019: Gazeteci Kadri Gürsel, Cumhuriyet gazetesi davasında 2 yıl 6 aylık hapis cezasının kesinleşmesi üzerine İstanbul Adliyesi’ne geldi. Gürsel, adliyedeki işlemlerin ardından cezaevine götürüldü.

 

30 Mayıs 2019: Gazeteci Barış Yarkadaş, İSPARK’la ilgili ifade verdi.

 

30 Mayıs 2019: Gazeteci Cessur Demir Gürsu, AKP'li Ömer Çelik'e yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla Denizli 2. Asliye Mahkemesi’nde  hakim karşısına çıktı. Gürsu, 9 bin lira para cezası aldı.

 

30 Mayıs 2019: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan JİNHA’nın muhabiri Filiz Zeyrek’e dava açıldı.

 

30 Mayıs 2019: Gazeteci-Yazar Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir