25 Haziran 2019 Salı 14:01:42
» Tekin ve Emir'den stajyer avukatlara müjde!

Tekin ve Emir'den stajyer avukatlara müjde!

Öğrencilere tanınan tüm haklardan stajyer avukatlarda yararlansın... Gürsel Tekin ve Murat Emir, stajyer avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntılarına kısmen de olsa özüm getirmek amacıyla hazırladıkları kanun teklifi, gerekçesi ve basın duyurusu...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Tekin ve Emir'den stajyer avukatlara müjde!
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 21 Eylül 2018, Cuma 13:34:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Gürsel Tekin ve  Murat Emir’den,  stajyer avukatları sevindirecek kanun teklifi…

 

 

Öğrencilere tanınan tüm haklardan stajyer avukatlarda yararlansın.

 

Kanun teklifinin gerekçesinde,  “Hukuk fakültesinden yeni mezun olarak öğrenci sıfatları sona eren, avukatlık mesleğine başlamadıkları için de somut bir geliri olmayan stajyer avukatların “avukatlık stajı” döneminde, önemli ekonomik sıkıntılar çekiyorlar. Stajyer avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntılara kısmen de olsa çözüm getirmek amacına yönelik olan bu değişiklik teklifin temel amacı, üniversiteyi bitirmeleri nedeniyle öğrenci sıfatlarını yitirdikleri için, öğrencilere tanınan haklardan yararlanmaları sağlamaktır.

 

Kanun Teklifi veren Tekin ve Emir, “Bu kanun değişikliğiyle, gerek mevzuatta, gerekse idari uygulamada öğrencilere tanınan tüm haklardan stajyer avukatların da yararlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle, öğrencilere tanınan hakların tek tek sayılması yerine, öğrencilere tanınan hakları düzenleyen mevzuatta ve tüm hukuksal metinlerde yer alan düzenlemelere yollama yapılmakla yetinilmiştir. Stajyer avukatların yararlanacağı öğrencilere tanınan hakları sağlayan kamu kurumları, kendi iç işleyişlerinde gerekli düzenlemeleri yapacaklardır. Ayrıca, tüm kamu kurumlarının verdikleri hizmetlerde ve uygulamalarda öğrencilere tanıdıkları hakları ve kolaylıkları, avukat stajyerlerine de sağlamalarının zorunlu tutulması, uygulamada yerel yönetimler başta olmak üzere, tüm kamu kurumlarına bu konuda yol gösterecektir.” İfadesinde bulundular.

 

 

GENEL GEREKÇE

 

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 3. maddesinde, avukatlık mesleğine kabul için koşul olarak öngörülen “avukatlık stajı”, hukuk fakültesi mezunlarının, avukatlık mesleği öncesi geçirdikleri bir aşamadır. Hukuk fakültesinden yeni mezun olarak öğrenci sıfatları sona eren, avukatlık mesleğine başlamadıkları için de somut bir geliri olmayan stajyer avukatların “avukatlık stajı” döneminde, önemli ekonomik sıkıntılar çektikleri bilinen bir gerçektir. Bu ekonomik sıkıntılar nedeniyle, özelikle orta ve dar gelirli ailelerin çocukları açısından “avukatlık stajı dönemi” bir an önce geçirilmesi gereken bir dönem haline gelmekte ve stajyer avukat açısından “avukatlık stajından” beklenen yararların oluşmasını engellemektedir.

 

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda ve bu kanun gereğince çıkarılan Türkiye Barolar Birliği Staj Krediler Yönetmeliği’nde öngörülen staj kredisinin, “gelir” noktasında yeterli bir çözüm oluşturmadığı görülmüştür. Stajyer avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntıların çözümünde kısmen de olsa yarar sağlaması bakımından; bu “staj kredisinin” yanında, mevzuatta ve idari uygulamalarda öğrencilere tanınan hakların stajyer avukatlara da tanınmasında, bu konuda Avukatlık Kanunu’na 27/A maddesinden sonra gelmek üzere 27/B maddesinin eklenmesinde yarar görülmüştür.

 

Bu kanun değişikliğinin, özel hukuk işlemlerinde ( sinema ücreti, özel ulaşım bedelleri vb. ) öğrencilere tanınan haklar ve kolaylıkların, stajyer avukatlara tanınması yönünde bir uygulama başlatacağı da düşünülmektedir.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

Madde 1- Stajyer avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntılara kısmen de olsa çözüm getirmek amacına yönelik olan bu değişiklik teklifin temel amacı, üniversiteyi bitirmeleri nedeniyle öğrenci sıfatlarını yitirdikleri için, öğrencilere tanınan haklardan yararlanmaları sağlamaktır.

 

Bu kanun değişikliğiyle, gerek mevzuatta, gerekse idari uygulamada öğrencilere tanınan tüm haklardan stajyer avukatların da yararlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle, öğrencilere tanınan hakların tek tek sayılması yerine, öğrencilere tanınan hakları düzenleyen mevzuatta ve tüm hukuksal metinlerde yer alan düzenlemelere yollama yapılmakla yetinilmiştir. Stajyer avukatların yararlanacağı öğrencilere tanınan hakları sağlayan kamu kurumları, kendi iç işleyişlerinde gerekli düzenlemeleri yapacaklardır. Ayrıca, tüm kamu kurumlarının verdikleri hizmetlerde ve uygulamalarda öğrencilere tanıdıkları hakları ve kolaylıkları, avukat stajyerlerine de sağlamalarının zorunlu tutulması, uygulamada yerel yönetimler başta olmak üzere, tüm kamu kurumlarına bu konuda yol gösterecektir.

 

Kanun metninde “ekonomik hak” ve “niteliği” ile bağdaştığı oranda” ifadeleri kullanılarak, stajyer avukatların öğrencilere tanınan tüm haklardan değil, ekonomik hak ve kolaylıklardan yararlanmasının amaçlandığı vurgulanmıştır.

 

 

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

 

Madde 3- Yürütme maddesidir.

 

1136 SAYILI AVUKATLIK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1-  19.03.1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na 27/A maddesinden sonra gelmek üzere 27/B maddesi eklenmiştir.

 

“MADDE 27/B- Avukat stajyerleri, avukatlık stajı döneminde, mevzuatta ve idari uygulamalarda öğrencilere tanınan tüm ekonomik haklardan- niteliği ile bağdaştığı çerçevede yararlanır. Tüm kamu kurumları uygulamalarında ve verdikleri hizmetlerde öğrencilere tanıdıkları hakları ve kolaylıkları avukat stajyerlerinde de sağlarlar. Bu haklardan yararlanmak bakımından, avukat stajyerleri öğrenci statüsünde kabul edilir.”

 

MADDE 2 –  Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Adalet Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir