14 Aralık 2018 Cuma 23:48:09
» Vurun Kahpeye !..

Vurun Kahpeye !..

....
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Vurun   Kahpeye !..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Türkiye - 24 Şubat 2018, Cumartesi 12:31:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

Yazımın spot başlığı, hemen hepinizin anımsamakta zorluk çekmeyeceği bir romanın ve birkaç kez sinemaya uyarlanmak üzere senaryolaştırılmış eserin adıdır.

 

“Vurun Kahpeye” adı ile ilk tanıştığımda sanırım ilkokul öğrencisi bile değildim.  Antakya’nın görkemli Halkevi binasının sinema salonunda siyah beyaz bir film olarak seyretmiştim.  Öğretmen olan teyzelerimin yanında izlediğim bu filmin ilk yapımcısı kimdi, tam anımsamak şansım yoktur.  Oyuncularını da hatırlamıyorum.  (Google aracılığı ile yönetmeninin Ömer Lütfü Akad olduğunu ve sinemaya uyarlanan ilk roman olduğunu yeni öğrendim).

 

İstanbul kökenli Aliye Öğretmen’in bir taşra kasabasındaki eğitim ve öğretim savaşına tahammül edemeyen yobazların ( Hoca Fettah Efendi ve Hüseyin Efendi ), Yunan Komutanı

( Damyanos ) ile iş birliği içinde öldürülmesini halen anımsıyorum.

 

Halide Edip Adıvar’ın 1923 yılında yazarak bir gazete tefrikası olarak yayınlanan bu romanı, yakın yıllarda da birkaç kez sinemaya uyarlanmıştı.  Bellidir ki, merhume Halide Edip Hanım, erkek egemen toplumdaki kadınlara olan baskıyı ve yanlış davranışları eleştirmek ve bizleri uyarmak üzere kaleme almıştı bu romanını.

 

Son on yıl içerisinde kadınlara uygulanan şiddetin % 1400 oranında arttığını öğrenince, bu konuyu irdelememek olası değildi.  Üstelik halen ismi anımsanan kadın kurbanlardan birisinin de Mersin kentinin bir ferdi olduğunu düşününce, durumdan vazife çıkarmam gerekir diye düşünmüştüm!  İşbu yazım, bu mantıkla ve kişisel inancım olan kadınlara pozitif ayrımcılık ilkem uyarınca yazılmıştır.

 

Konu ile ilgilenince, bir kısmı internet ürünü, diğerleri gazete ve televizyon programlarına ilişkin olan notlarımı gözden geçirdim.  Hele bir tanesi çok ilginçti ki, internet aracılığı ile gelen bir din adamının yorumunu içeriyordu ( www.ensonhaber.com ).  Bu internet iletisi, Arap kökenli bir din adamının ki, Vahabbi kökenli olduğu belirtiliyordu, kadın için evlilik konusunda dini yaklaşımını aktarmakta idi.  Bu din adamına göre; evlilik aslında bir “anlaşma” niteliği taşımaktadır; bu anlaşma erkek için kadının bakımını üstlenmek ve cinsellik için kullanmak üzere bir tür ticari anlayışla kurgulanmaktadır.

 

Suudi kökenli olduğu anlaşılan din adamına göre, İslami evlilik için iki etken öne çıkmaktadır.  İlk etken, kızın velisi olan baba ile günün koşulları ne ise bir anlaşma yoluna gitmektir.  Diğeri ise, evliliğin ikinci gerçekleşme koşulu sayılan cinsel yaşamın başlamasıdır.

 

Suudi din adamının İslami yorumuna göre, evlilik anlaşması için kızın yaşı önemli değildir.  Veli olan babanın anlaşmayı kabullenmesi üzerine, “bir” yaşında bile evlilik aktı yapılabilir.  İkinci koşul olan gelinle cinsel birliktelik ise, gelişmeye bağlı olarak daha ileri yıllara uzayabilir ki, bu durumda da evlilik adına ikinci zorunlu adım atılmış olacaktır.

 

Aynı kişi, İslami evlilik adına, Hz. Muhammed’in örnek alınmasını önermekte ve uygulamaların bu esasa göre düzenlendiğini söylemektedir.  İslam Peygamberimizin, Hz. Ayşe ile henüz “altı” yaşında iken evlendiğini ve “dokuz” yaşında da cinsel yaşamlarının başladığını söyleyerek, bu kıstasların öne çıkarılması gerektiğini vurgulamaktadır. 

 

Bu kıstaslar, Uludağ Ü. İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden profesör unvanlı bir zatın, Tuzla Belediyesi için hazırladığı “Evlilik Kitabı” isimli kitapçığın kaynağının neresi olduğunu da bize göstermektedir.  O kitabın yazarı da, kızların evlenme yaşının “dokuz” olabileceğini yazmıştı.   Bu kitap ise yıllar önce basılmış ve dağıtılmış, içindeki bu ve benzeri bilgilendirmeler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzeltilmeye gereksinim göstermeyen sanki doğru bilgiler olarak düşünülmüştü maalesef!

 

Kadını toplum içerisinde bir meta ve yalnızca cinsel obje olarak gören ve adlarını burada saymak istemediğim nice sözüm ona dini eğitim veren akademisyenlerin aynı çeşmeden su içtiklerini hayret ve kızgınlıkla izlemişizdir.    Sizler de anımsayacaksınız.

 

Görüldüğü kadarı ile sorun, kızların ve kadınların erkekler için anlaşmalara meta olabilen bir mal olarak görülmesi ve evlilik kurumunun bir tür ticari kurum sayılmak basitliğine indirgenmesi yanlışlığıdır!   Maalesef kadına gösterilen ve çoklukla kanla boyanarak ölüme varan şiddetin korkarım ana unsuru budur ve kadını mal olarak görebilmek cehaletinin mal sahibi sayılan erkeğe tanıdığı hunharca tasarruf zihniyetidir!

 

 TBMM Başkanlığı’na sunulan konu üzerinde Meclis Araştırması isteyen bir CHP milletvekilinin dilekçesinde bu konulara değinilmişti.  Kadının evlilik kurumu için bir mal olarak yansıtıldığının örneği olarak 2 milyon kızın başlık parası karşılığı satıldığını ve kızların eş olmaktan öteye geçim kapısına “kapı kulu olmak” üzere gönderildiği koca evlerinde beş milyon çocuk gelinin bulunduğunu vurgulamakta idi.

 

Bu çarpıklığın doğal sonucu olarak; Dünya Kadın Güçlendirme İndeksi sıralamasında ülkemiz 109 ülke arasında sondan sekizinci sırada yer almaktadır. Cinsiyet Uçurumu Raporu içeriğinde de durum farklı değildir, 134 ülkenin sondan sekizincisi olabilmek başarısını göstermiş bulunuyoruz!  Ama yasalara göre de kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesine sahip bir ülke görünümündeyiz.   Acaba?

 

 Mersin Tabip Odası koordinasyonu ile Dr. Gülçin Yapıcı, “Mersin’de Çalışan Kadın Hekimlerin Eğitim ve Meslek Yaşamlarındaki Ayrımcılık Deneyimleri” konulu bir çalışma yürütmüştür.  Bu çalışma ile Mersin İli bünyesindeki kadın hekimlerin 160 tanesinin ankete yanıt verdiklerini öğreniyoruz.  Çalışan kadın doktorların % 33’ü negatif ayrımcılık gördüklerini, sadece % 20 oranında da pozitif ayrımcılıktan nasiplendiklerini anlıyoruz.  Negatif ayrımcılık gösterenlerin büyük çoğunluğunu hastalar ve hasta yakınları teşkil ediyormuş.  Arkasından da meslektaşları ve kısım amirleri geliyormuş.

 

Görülüyor ki, kadınlara yasal güvence sağlandığı iddia edilen pozitif ayrımcılık ilkesi sadece kanun maddesi olarak raflarda kalmıştır.  Kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesinin yasalara girmesi için çırpınan Prof. Oya Araslı’yı burada saygı ile anarken, yasaya el kaldıran erkek milletvekillerinin “bıyık altından gülüşlerini” halen anımsıyorum! 

 

Demek ki, konu yasalarla değil, dini inanışla ise hiç değil, toplumsal kültür ve ahlak değerleri ile ilintilidir.  Sayın Tayyip Erdoğan’ın, kadınlarla yaptığı bir toplantıyı anımsayınız; “Ben, şahsen kadın erkek eşitliğine inanmıyorum!” buyurmuştu!  Bundan sonra ki yorum size kalmıştır!

 

Gönül ister ki, Diyanet İşleri Başkanlığı konuya içtenlikle el atarak, size aktarmış olduğum dini yorumun ve benzeri olan söylemlerin, söyleyenlerin cehaletinden menkul dini öğütlerin çağdaş evlilik yorumu olmadığını ve Allah’ın kadınla erkeği eşit yarattığını ifade edebilsin.  Ayrıca, bazı ilahiyat kökenli din adamlarının örneklerini sıklıkla yaşadığımız saçma yorumlarına herkesin anlayabileceği ve tüm toplumun duyabileceği gürlükte itiraz edebilsin!   Böylece, dinimizi daha doğru yorumlamak şansını yobazlardan arındırarak gerçek ahlaki temellere oturtabilsin.   Zira anlaşıldığı kadarı ile evet oyu için el kaldırırken bıyık altından gülen erkeklerin kabullendiği ve şimdi de rafa kaldırılmış yasa maddeleri çözüm getirmiyor!

 

Yazımın sonunda da “Vurun Kahpeye” repliğinin birçok dizinin senaryosunda ve gazetelerin üçüncü sayfalarının içeriğinde yer almayacağı günler için dua ediyorum ve merhume Halide Edip Hanımefendi’den bizleri af etmesini diliyorum!..

 

Kıssadan hisse: “ Pek çok din vardır fakat sadece bir tek ahlak vardır!” (J. Ruskin).

 

                                                                                    Erdal Akalın

 

(24.02.2018)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir