11 Aralık 2017 Pazartesi 12:13:19
» Erdal Akalın: Öğretmenler Günü Üzerine Bir Özeleştiri!..

Erdal Akalın: Öğretmenler Günü Üzerine Bir Özeleştiri!..

Mustafa Kemal Atatürk: "Hiç bir mazeret başarının yerini tutamaz"...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
 Erdal Akalın: Öğretmenler Günü Üzerine Bir Özeleştiri!..
http://halkgonulluleri.com/halk-tv-seti.asp
Eğitim - 24 Kasım 2017, Cuma 12:06:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Öğretmenlerimle ilk tanışmam, “mini mini birinciler” tekerlemesine koşut olarak gelişmişti.   Keza “eti senin, kemiği benim!” tekerlemesi kulağımda olarak okula gönderildiğimde, öğretmenimin etimi ne zaman ve nasıl yiyeceğinin çocuksu ürpertisini yaşadığımı da anımsıyorum.

 

Çok yıllar geçti ve çok şükür hiçbir öğretmenim kemiklerimi sıyırarak etimi yemedi ama sanırım ben onların beyinlerini sömürdüm.  Hem de nicelerinin beyin loplarından parçalar kopararak bugün bu yazıları yazabilen bir hevesli aydın bozuntusu olarak semirdim.

 

Bu itiraflarımı bir kenara bırakarak, benim için nice çabalar göstermiş değerli ve sevgili öğretmenlerim için övgü dolu ve onları yüceltici bir yazı yazmam gerektiğini düşünerek masaya oturduğumda, yakın geçmişe bakarken ağır bir suçluluk duygusunun esiri olduğumu fark ediyorum.    

 

Benim ve benim gibiler için tüm emeklerini esirgemeden önümüze döken öğretmenlerimiz için acaba bizler dişe dokunur bir şeyler yapabildik mi sorumluluğu altında ezildiğimi fark ediyorum. 

 

Gerçi anımsadığım kadarı ile öğretmenlerimiz kendileri için en küçük olumlu bir katkımız olmadığını asla yüzümüze vurmadılar.  Örneğin; OECD ülkeleri arasında galiba en çok çalışan ama en düşük ücret alanlar oldukları gerçeğini yüzümüze vurarak isyanlarını bize yansıtmadılar.  Bu ezikliği içlerine hapsederek ve bize gülümseyerek saçlarımızı okşamaya devam ettiler.  Kendi ailelerini geçindirebilmek için % 60’nın ek iş yapmak için bir kapı aradığından da asla bahsetmediler.  Hele hele etkin makam sahibi olanlarımıza bu amaçla asla bir ricada dahi bulunmadılar.  Keza demokratik haklarının ve kişisel özgürlüklerinin baskılanmasından da şikâyetçi olmalarına karşın, kendilerini görmezden gelen ve dertlerini yansıtmayan yandaş medya kurumlarına bile beddua etmediler.  Sıklıkla değiştirilen eğitim ve öğretim mevzuatına uyum göstermek telaşı içinde iken, öğrencilerine biraz daha iyi eğitim koşulları yaratmak üzere gerektiğinde para toplamak için tahsildarlığa soyundurulmuş olmalarının ezikliğini de bizlere yansıtmadılar.  İşin en acısı ise ülkeyi yönetmek savında olanların, onların aydın kimliklerinden rahatsız olmalarının manevi baskısı yanında entelektüel kimliklerinin budanmak istenmesine umarsızca direnmek zorunda bırakıldılar.

 

Kafamdan bu çözümsüzlükleri geçirirken, şimdi kalkmışım kendimce Öğretmenler Günü için methiye yazmayı düşünürken, itiraf edeyim çaresizliğimden utanıyorum.  Kendi yeteneksizliğimden ve çare üretemeyen beynimden dolayı özeleştiri yaparak utanıyorum!

 

Öğretmenler Günü, Birleşmiş Milletlere bağlı UNESCO Örgütü tarafından karara bağlanmış bir anma ve öğretmenlerimiz şükranla hatırlama günüdür.  1994 yılında 5 Ekim tarihi bu amaçla saptanmıştır.  Ancak değişik ülkeler kendi takvimlerinin özelliklerini anımsayarak değişik tarihlerde Öğretmenler Günü kutlaması yapılmasına karar vermişlerdir. 

 

Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri ise çok doğru bir tespitle Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmeni” olarak seçildiği tarihi uygun görmüşlerdir.  24 Kasım 2928 tarihli bu özel gün dikkate alınarak, ülkemizin Öğretmenler Günü kutlamaları için 24 Kasım günü uygun olur kararı alınmıştır.   

 

  Evet; 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!

 

Şahsen ilkokuldan itibaren üzerimde emeği olan tüm öğretmenlerimi anımsayarak onların şahsında tüm ülkem öğretmenlerimi saygı ve minnetle anıyorum.  Merhume eşim dâhil, yaşama veda etmiş tüm öğretmenlerimize rahmet diliyor ve manevi dünyaları önünde saygı ile eğiliyorum.

 

Kıssadan hisse: “Eğitim, bir kovayı doldurmak değil, bir meşale yakmaktır!”

 (W. B. Yeats).

 

                                                                                 Erdal Akalın (23.11.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir