19 Mayıs 2019 Pazar 12:43:30
» 30/04/2018 :Medyaya bahar gelmedi: Karakış sürüyor (NİSAN AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)...

30/04/2018 :Medyaya bahar gelmedi: Karakış sürüyor (NİSAN AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)...

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
30/04/2018 :Medyaya bahar gelmedi: Karakış sürüyor (NİSAN AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ)...
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 08 Mayıs 2018, Salı 14:44:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

...

Yarkadaş: "Türkiye, 24 Haziran seçimlerine gazetecilerin tamamen susturulmak istendiği bir süreçte gidiyor. Habertürk'e yönelik baskı, bunun en somut örneğidir."

 

 

Barış Yarkadaş, "AKP-MHP koalisyonuna medyanın yüzde 90'ını kontrol etmek de yetmiyor. Muhalif kesimlere hava deliği bile bırakmak istemiyorlar" dedi. 

 

Basına Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nun Nisan ayı verilerini açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Nisan baharın müjdecisidir... Ancak Nisan ayı medyada bahar gibi değil, karakış gibi geçti" diye konuştu. 

 

Raporunu, Filistinlilerin Gazze sınırında düzenlediği "Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü''nü takip ettiği sırada İsrail askerlerinin kurşunlarıyla hayatını kaybeden Yasser Murtaja ile Ahmet Abu Hüseyin'e ithaf ettiğini de belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:

 

 

"Gazetecilik dünyanın her yerinde baskı ve zulümle karşı karşıya... Filistinli iki meslektaşımız da bu baskının bedelini can vererek ödediler. Raporumu bu yüzden Yasser Murtaja ve Ahmet Abu Hüseyin'e ithaf ettim. Çünkü onlar, gerçeğin peşinde koşarken katledildiler."

 

 

"HAVA DELİKLERİNİ TIKIYORLAR"

 

Türkiye'de görev yapan gazetecilerin de ağır baskı koşullarında çalıştıklarına dikkat çeken Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti: 

 

"24 Haziran seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde, gazetecilerin üzerindeki baskı daha da artıyor. İktidar, halkın nefes alabileceği ve temiz bilgiye ulaşabileceği tüm alanları zehirliyor. Muhalefete hava deliği bile bırakmak istemiyorlar. Bu yüzden, gazetecilere her gün soruşturma açılıyor. Meslektaşlarımız, mesailerinin büyük bölümünü adliye koridorlarında geçiriyor."

 

"KARA TABLO"

 

2018 yılı Nisan ayında gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskıyı rakamlarla ortaya koyan Yarkadaş, elindeki verileri de paylaştı. Yarkadaş şunları söyledi: 

 

"Nisan ayında 16 gazeteci gözaltına alındı. 11 gazeteci tutuklandı. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi'nin basıldığı matbaanın 20 çalışanı cezaevine gönderildi. 26 gazeteciye, toplamda 120 yıl hapis cezası verildi. 4 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. 3 gazeteciye dava açıldı. 1 gazeteci ölümle tehdit edildi.  1 kitap yasaklandı.1 gazeteci Genelkurmay ve Saray'la ilgili yazdığı haberden dolayı kovuldu. Yazar İhsan Eliaçık'ın İstanbul dışına çıkabilmesine fiilen engel konuldu. Türkiye işte bu koşullarda seçime gidiyor. AKP MHP koalisyonu yaptığı baskılarla,  'kamuoyunun ve tercihlerin özgürce oluşabilmesi' ilkesini ortadan kaldırıyor."

 

 

"DİRENİŞ, HESAPLARINI BOZDU"

 

AKP - MHP koalisyonunun, gerçeğe ve gerçeği yazanlara düşman olduğunu belirten Yarkadaş, "Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına bu yüzden aylarca zulüm ettiler. Cumhuriyet çalışanları üzerinden toplumun tamamına gözdağı vermek istediler. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Gazeteciler teslim olmayı değil, direnişi seçtiler" dedi. 

 

"BASKININ EN SOMUT ÖRNEĞİ HABERTÜRK'TE..."

 

 
Medyaya yönelik en somut baskı örneklerinden birinin Habertürk.com.tr'de yaşandığına da dikkat çeken Yarkadaş, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Habertürk'ün internet sitesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Abdullah Gül'e verdiği 'Sakın aday olma' muhtırasına ilişkin bir haberi yayınladı, gelen baskılar sonrası ise haberi sayfasından sildi. Sitenin Yayın Yönetmeni Barış Erkaya ise görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Türk medyasının birkaç kurumu hariç, bu muhtırayı görmüyor... Sadece bu örnek bile medyanın nasıl bir baskı altında tutulduğunu gösteriyor."
 
 
BERBEROĞLU'NA ZİYARET

 

 

Barış Yarkadaş, açıklamasının ardından CHP'nin gazeteci milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret etti.
 

 

NİSAN AYINDA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

 

1 Nisan 2018: Çocuk ve kadınlara yönelik fetvalarıyla gündemden düşmeyen Nurettin Yıldız’ın Odatv’ye açtığı davada son duruşmada Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu savunma yaptı. Odatv’nin Nurettin Yıldız haberleri nedeniyle Terkoğlu hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

 

2 Nisan 2018: Ulusal Kanal eski Sorumlu Müdürü Naci Eriş’e, Gezi Parkı olayları sırasında yapılan yayınlar nedeniyle, 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

2 Nisan 2018: Gazeteci Hüseyin Hakkı Kahveci hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

3 Nisan 2018: RED dergisi yazarı Nevriye Kurt, sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

 

3 Nisan 2018: TRT Haber’in eski koordinatörü Ali Ahmet Böken, ‘örgüt üyeliği’ suçlamasından 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

3 Nisan 2018: Gazete Karınca’nın editörlerinden gazeteci Çağdaş Kaplan’ın Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın görülen son duruşmasında mütalaasını açıklayan Savcı, Kaplan’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

 

3 Nisan 2018: 'Çekilme Günlüğü' yazı dizisi nedeniyle 13 yıla kadar hapisle yargılanan ve beraat eden T24 yazarı Hasan Cemal'e 3 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 

3 Nisan 2018: Gazeteci Mehmet Dursun, ifade vermek için çağrıldığı Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde gözaltına alındı.

 

 

3 Nisan 2018: Bir savcı, odatv.com’dan, sitede yayınlanan bir haberden dolayı haber kaynaklarını sordu ve bilgi verilmezse soruşturma açacağını söyledi.

 

4 Nisan 2018: Geçtiğimiz günlerde kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin çalışanlarının evlerine yapılan baskında 7 gazeteci gözaltına alındı.

 

4 Nisan 2018: Mezopotamya Haber Ajansı’nın muhabiri Berzan Güneş’in hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle Iğdır merkezde bulunan evine polislerce baskın düzenlendi. Berzan Güneş’in bulunmadığı evde polisler arama yaptı. Polisler, evde bulunan kimi kitapları gerekçe göstererek , Berzan Güneş’in 68 yaşındaki babası Ahmet Güneş’i gözaltına aldı.

 

4 Nisan 2018: KHK ile 'Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu' iddiasıyla mal varlığına el konulan Jiyan TV’nin yöneticilerinin açtığı iade davası reddedildi.

 

 

5 Nisan 2018: Afrika Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile görüşerek yaptığı haberi sosyal medyada paylaşan gazeteci Ahmet Kanbal hakkında, 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 

5 Nisan 2018: İzmit’te 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yazdığı ‘Yerim destanınızı’ başlıklı köşe yazısı nedeniyle yargılanan Yeliz Koray, bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

5 Nisan 2018: Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin basıldığı Gün Matbaacılık’a yapılan baskında gözaltına alınan 20 çalışan tutuklandı.

 

5 Nisan 2018: Gazeteci Makbule Cengiz’in yazdığı kitaptan dolayı hakkında soruşturma başlatıldı.

 

5 Nisan 2018: Zaman Gazetesi'nin eski yazarları ve yöneticilerine yönelik açılan 17'si tutuklu 31 sanık hakkında açılanda davada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığın "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi ile "örgüt üyeliği" suçundan 15'er yıla kadar hapsi talep edildi. 20 sanık için "örgüt üyeliği"nden, 2 sanık için de "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 7 yıl 6 aydan 15'er yıla kadar hapsi talep edildi.

 

6 Nisan 2018:  Kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul tutuklandı.

 

6 Nisan 2018: Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ziya Ataman'a gorulmustur.org ekibi tarafından gönderilen Adil Okay'ın “Hapishanelere Esinti Yollayalım” kitabı verilmedi.

 

7 Nisan 2018:  Van’da gözaltına alınan gazeteci Mehmet Dursun tutuklandı.

8 Nisan 2018: ABC gazetesi ve TELE 1 Televizyonu Ortadoğu haberleri editörü Ömer Ödemiş Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla 'terör örgütü propagandası yapmak ve cumhurbaşkanına hakaret' iddiası ile Hatay'da gözaltına alındı.

 

10 Nisan 2018: Basıldığı matbaaya kayyum atandıktan sonra diğer matbaaların basımını yapmaması nedeniyle yayınını internetten sürdüren Welat gazetesinin son üç sayısı hakkında “toplatma” kararı çıkartıldı.

10 Nisan 2018: Adana’da 12 gün önce gözaltına alınan Jinnews muhabiri Filiz Zeyrek’e emniyet ifadesinde bilgisayarındaki haber fotoğrafları “suç unsuru” olarak yöneltildi.

 

10 Nisan 2018: Kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin çalışanlarına yönelik operasyonda gözaltına alınan gazetecilerden Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu, Hicran Urun ve Pınar Tarlak da tutuklandı.

 

10 Nisan 2018: Kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski Cumhurbaşkanlığı ve savunma muhabiri Emre Soncan, yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

11 Nisan 2018: Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Abdülhamit ve Vahdettin'i eleştiren bir yazı yazdığı gerekçesiyle ölüm tehdidi aldığını açıkladı. Çölaşan, kendisine ölüm tehtidi gönderilen e-mail adresini ve gönderilen şirketi de deşifre etti.

 

11 Nisan 2018: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşinin de adının geçtiği, Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da ‘off shore’ şirket sahibi olduğunu ortaya koyan ‘Paradise Papers’ olarak adlandırılan belgeleri haberleştiren Evrensel Gazetesi’ne Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla dava açıldı.

 

11 Nisan 2018: Afrin’e yönelik operasyona karşı yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakılan yazar Nurcan Baysal hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

 

11 Nisan 2018: Demokratik Ulus Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nuray Candan, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve eski İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçekçi’nin yargılandığı davada, gazetecilere toplamda 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

11 Nisan 2018: Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’e “Radikal kötülük” yazısı nedeniyle verilen 3 bin TL para cezası onandı.

 

11 Nisan 2018: Van ve Silvan’da gazeteciler Naif Yaşar ve Ferhat Parlak evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

 

12 Nisan 2018: Kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi dağıtımcısı, Gaziantep Üniversitesi öğrencisi Barış Polat, gittiği Gaziantep Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde gözaltına alındı.

 

13 Nisan 2018: Kadıköy’de 1 Mayıs bildirisi dağıtmak isteyen THA muhabiri Ömer Akın ve Evrensel muhabiri Rojhat Turgut gözaltına alındı.

 

13 Nisan 2018: Etkin Haber Ajansı’nın editörü Semiha Şahin ile muhabirleri Pınar Gayıp ve Adil Demirci gözaltına alındı.

 

14 Nisan 2018: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 5 gün önce gözaltına alınan Silvan Mücadele Gazetesi Sahibi Ferhat Parlak tutuklandı.

 

16 Nisan 2018: Gazeteci Fehim Taştekin'e, BBC TÜRK'te yayınlanan bir analizinden dolayı soruşturma açıldı.

 

17 Nisa 2018: ETHA muhabiri Adil Demirci, tutuklandı.

 

17 Nisan 2018: Tarihçi Ayşe Hür'e Twitter paylaşımları nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

17 Nisan 2018: İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşmasında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

19 Nisan 2018: Van’da gazetecilik yaparken yaptığı haberlerden dolayı hakkında çok sayıda soruşturma açılan ve tutuklanan İdris Yılmaz’a, geçtiğimiz yıl kendisini darp eden müteahhidin şikayeti üzerine bir soruşturma daha açıldı.

 

19 Nisan 2018: Tutuklu gazeteci Zehra Doğan, OHAL sonrasında cezaevlerindeki koşulların çok daha kötüye gittiğini belirterek, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ndeki durumu aktardı. Kürtçe şarkı söylemesi yüzünden iletişim cezası verildiğini söyleyen Doğan, “2 aydır mektup alamıyorum” dedi.

 

19 Nisan 2018: Akademisyen-Yazar Koray Çalışkan, sosyal medya hesabı üzerinden ‘FETÖ propagandası’ yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

19 Nisan 2018: ETHA editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp tutuklandı.

 

24 Nisan 2018: Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Nedim Türfent’e kargo ile yollanan ve kendisi ile ilgili çıkan haberlerin fotokopilerine Cezaevi İdaresi tarafından el konuldu.

 

24 Nisan 2018: Eylül 2016’da Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Hayatın Sesi televizyonunun yöneticileri Mustafa Kara, Gökhan Çetin ve İsmail Gökhan Bayram’ın “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmakta olduğu davada hakim karşısına çıktılar.

 

25 Nisan 2018: Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek tutuklanan kapatılan dihaber’in Muhabiri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman hakim karşısına çıktı.

 

25 Nisan 2018: Gazeteci İsmail Küçükkaya ve Avukat Fidel Okan'ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi hakkındaki iddialarına ilişkin yargılandıkları davada "Kamu görevlisine alenen hakaret" ve "Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurum ve organlarını aşağılama" suçlarından 16 ay 20 gün hapis cezası verildi.

 

 

25 Nisan 2018: Gazeteci Fuat Yaşar hakkında, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açıldı.

 

25 Nisan 2018: Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu edildiği, 18’i gazete çalışanı 20 sanıklı davada karar açıklandı. 14 gazeteci toplamda 76,5 yıl hapis cezası aldı.

Davada hapis cezası alan gazeteciler: Akın Atalay, "örgüte yardım" suçlamasından 7 yıl, 3 ay, 15 gün hapis cezası verildi. Orhan Erinç, hakkında 6 yıl 3 ay, Murat Sabuncu hakkında "terör örgütüne yardım" suçlamasından toplam 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel, hakkında "terör örgütüne yardım" suçlamasından toplam 2 yıl 6 ay, Güray Öz, hakkında "örgüte yardım" suçlamasından toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası, Musa Kart,  hakkında "terör örgütüne yardım" suçundan 3 yıl 9 ay, Aydın Engin, hakkında "terör örgütüne yardım" suçundan 7 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında "terör örgütüne yardım" suçundan 6 yıl 3 ay,  Ahmet Şık hakkında "terör örgütüne yardım" suçundan toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik hakkında "terör örgütüne yardım" suçundan 3 yıl 9 ay, Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında 10 yıl hapis, Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

 

25 Nisan 2018: Nihat Behram'ın bundan tam 40 yıl önce yazdığı "Sır verip ser vermeyen bir yiğit" kitabı  yasaklandı.

 

27 Nisan 2018: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) el konan 11 basın-yayın kuruluşunun mal varlığını satışa çıkardı. TMSF’nin duyurduğu listede bazı yerel gazeteler ve radyoların yanısıra Dicle Haber Ajansı (DİHA) Ankara Bürosu, Azadi TV, Jin Haber Ajansı (JİNHA), Azadiya Welat gazetesi de yer alıyor.

 

28 Nisan 2018: Abdullah Gül-H. Akar-İbrahim Kalın'ın görüştüğü haberini yayınlayan Habertürk sitesi Genel Yayın Yönetmeni Barış Erkaya, görevinden istifa ettirildi.

 

28 Nisan 2018: Silivri 9 No’lu Cezaevi ve Bolu F Tipi Cezaevi yönetimleri, Haksöz Dergisi’nin tutuklulara ulaşmasını engelledi.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir