13 Aralık 2018 Perşembe 19:47:53
» "Bu ilan rezaletini durdurun!"

"Bu ilan rezaletini durdurun!"

Alınacak kişilerin adını da yazın olsun bitsin!
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Eğitim - 23 Ekim 2017, Pazartesi 13:17:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
 
Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilan edilen akademik personel alımı bir skandalı ortaya çıkardı. İlanlara göz atan sıradan bir vatandaş bile kriterlerin kişiye özel hazırlandığını görüyor. 
 
 
KİŞİYE ÖZEL KADRO
 
Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 11/10/2017 tarihinde ilan edilen 9 adet Öğretim Üyesi kadrosunun atanma şartlarında belirtilen kriterler oldukça şaşırtıcı. İlanların kişiye özel hazırlandığını açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Üniversite yönetimi kadrolara alınacak kişilerin bir tek adını yazmamış. Önceden belirlenmiş kişilere kadrolar tahsis edilecek. Görev yapmak isteyen birçok alanında başarılı akademisyen bırakın bu kadrolara yerleşmeyi, başvuru bile yapamayacak" dedi.
 
 
LİYAKAT VE EHLİYET TAMAMEN SIFIRLANDI
 
 
Konuyu TBMM gündemine taşıdığını ifade eden  Yarkadaş, bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini kaydederek şöyle konuştu: 
 
 
"Şırnak Üniversitesi'nin ilanı liyakat ve ehliyet kavramlarının yerle yeksan olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra liyakate ve ehliyete devletin tüm kurumlarında özen göstereceğini söyleyen AKP hükümeti bunun tam tersini yapıyor. Kamuda değişen bir şey yok. FETÖ gitti, Menzil geldi. 
 
 
Başta üniversiteler olmak üzere kamu kuruluşlarında Menzil tarikatının etkinliği 15 Temmuz'dan sonra büyük miktarda artış göstermiş durumda.  Şırnak Üniversitesi örneği ise bu pespayeliğin sadece bir örneği."
 
 
İLAN KRİTERLERİNE SADECE BELİRLENEN KİŞİLER UYUYOR
 
 
Açıklanan kriterlerin ihtiyaca göre değil kişiye özgü hazırlandığını ve kadrolaşmanın alenice yapıldığını aktaran Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
 
"Bakın; İlahiyat Fakültesine alınacak iki Yrd.Doç için şu kriterler aranıyor:  
 
 
-Arap Dili ve Belagatı Alanında Doktora yapmış olup, İbn Ebi Zemenin ve Tefsiri Konusunda çalışmış olmak
 
 
-Türk İslam Sanatları Alanında Doktora yapmış olup, Osmanlılarda Silsile-nâme Geleneği konusunda çalışma yapmış olmak.
 
 
Mühendislik Fakültesine bir adet Doçent alımı için de şu kriterler aranıyor:
 
 
Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olup, "Lipitler, Proteinler ve Biyoyakıtlar ile ilgili çalışmalar yapmış olmak"
 
 
İlanda Enerji Sistemleri alanında doktora yapmış olup, Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olmak" kriteri yazılması gerekirken, Biyoloji bölümünden lisans ve yüksek lisans mezunu olup doktorasını da Biyoloji bölümünde yapan ve Enerji sistemlerinin S'sinden anlamayan kişiyi doçent yapmak için "Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olup, Lipitler, Proteinler ve Biyoyakıtlar ile ilgili çalışmalar yapmış olmak" kriterini ekleyerek doçent yapmak istedikleri kişinin yaptığı çalışmanın adını yazmışlardır.
 
 
 Dikkat edilirse "Yenilenebilir Enerji Sistemleri alanında doktorası olmak" şartı ilanda belirtilmesi gerekirken bu önemli kriter dahi göz ardı edilerek alanla ilgisi olmayan kişiyi Mühendislik gibi önemli bir alanda "Doçent" yapmak istemektedirler.
 
 
Görüldüğü üzere ilandaki başvuru şartlarını taşıyan kişiler ancak önceden belirlenmiş kişiler olacaktır. Bu ilanla Anayasanın 10'ncu ve 70'nci maddeleri ihlal edilmiştir. Bu ilan bir an önce iptal edilmeli ve sorumlular hakkına gereği yapılmalıdır."​
 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini saygılarımla arz ederim. 23.10.2017

                                                                            

 

 

 

                                                                                                       Barış YARKADAŞ

                                                                                                  CHP İstanbul Milletvekili

 

 

 

Anayasamızın 70. Maddesinde 'Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkında sahiptir. Hizmet alımında, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.' ifadeleri açıkça yer almaktadır.

 

Yine, Anayasamızın 10. Maddesinde ‘Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır’ ifadeleri yer almaktadır.

 

 

Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 11/10/2017 tarihinde ilan edilen 9 adet Öğretim Üyesi kadrosunun atanma şartlarında belirtilen kriterler oldukça dikkat çekicidir. Öyle ki ilanlara göz atan sıradan bir vatandaş bile kriterlerin kişiye özel hazırlandığını anlayabilmektedir.

 

Örneğin; İlahiyat Fakültesine alınacak iki Yrd.Doç için şu kriterler aranmaktadır.

 

Arap Dili ve Belagatı Alanında Doktora yapmış olup, İbn Ebi Zemenin ve Tefsiri Konusunda çalışmış olmak

Türk İslam Sanatları Alanında Doktora yapmış olup, Osmanlılarda Silsile-nâme Geleneği konusunda çalışma yapmış olmak.

 

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine alınacak bir Profesör ve iki Yrd.Doç için ise şu kriterler aranmaktadır.

 

Profesörlük şartlarını yerine getirmiş olup, Devlet Borçları, Sınır Ticareti ve Kayıt Dışı Ekonomi konularında Çalışmalar yapmış olmak

Sayısal Yöntemler alanında Doktora yapmış olup, Makine İmalat Sektörü İşletmelerinde Ürün Kalitesi Etkinlik Analizi konusunda çalışma yapmış olmak

Siyaset ve Sosyal Bilimler alanında Doktora yapmış olup, İslam Toplumu milli Görüş Teşkilatı’nın Sosyo-Politik Etkileri konusunda çalışma yapmış olmak

 

 

 

 

Mühendislik Fakültesine bir adet Doçent alımı için de şu kriterler aranmaktadır.

 

 

Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olup, Lipitler, Proteinler ve Biyoyakıtlar ile ilgili çalışmalar yapmış olmak"

 

İlanda Enerji Sistemleri alanında doktora yapmış olup, Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olmak" kriteri yazılması gerekirken, Biyoloji bölümünden lisans ve yüksek lisans mezunu olup doktorasını da Biyoloji bölümünde yapan ve Enerji sistemlerinin S'sinden anlamayan kişiyi doçent yapmak için "Doçentlik Şartlarını yerine getirmiş olup, Lipitler, Proteinler ve Biyoyakıtlar ile ilgili çalışmalar yapmış olmak" kriterini ekleyerek doçent yapmak istedikleri kişinin yaptığı çalışmanın adını yazmışlardır. Dikkat edilirse "Yenilenebilir Enerji Sistemleri alanında doktorası olmak" şartı ilanda belirtilmesi gerekirken bu önemli kriter dahi göz ardı edilerek alanla ilgisi olmayan kişiyi Mühendislik gibi önemli bir alanda "Doçent" yapmak istemektedirler.

 

 

Görüldüğü üzere ilandaki başvuru şartlarını taşıyan kişiler ancak önceden belirlenmiş kişiler olacaktır. Diğer üç kadro içinde aranan nitelikler aynıdır. Üniversite bir tek alınacak kişilerin isimlerini yazmamıştır!

 

Üniversitede FETÖ yerine Menzil tarikatının örgütlendiği ve alınacak kişilerin bu şekilde belirlendiği ifade edilmektedir. Liyakat ve ehliyet yine yerle yeksan olmuştur.

 

Görev yapmak isteyen birçok alanında başarılı akademisyen bu kadrolara hakkıyla yerleşmesi bir yana ilanlara başvuruda bile bulunamamaktadır.

 

 

Bu çerçevede;

 

1-      Kişiye özgü ilan edilen bu kadrolar ile Şırnak Üniversitesi yönetiminin Anayasanın 10’ncu ve 70’nci ihlal ettiği açıkça görülmektedir. İlgili akademik personel alımının iptali için yetkili kurumları harekete geçirecek misiniz?

 

2-      Bu ilanların üniversitenin genel sekreteri tarafından hazırlandığı doğru mudur? Bu konuda bir soruşturma açılacak mıdır?

 

3-      Üniversitelerde tarikat ve cemaat örgütlenmelerinin önüne geçmek için ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?

 

4-      Liyakat ve ehliyet kavramlarının kötüye kullanılması FETÖ gibi canavar yaratmışken, başka tarikat ve cemaatlere göz yumulması doğru mudur?

 

5-      Üniversitelerde Menzil tarikatının önemli oranda kadrolaşmaya gittiği doğru mudur? Bununla ilgili yapılmış bir araştırma var mıdır?

 

 

Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Din Yolu İle Sömürülen Eğitim Düzeni Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir