19 Eylül 2019 Perşembe 04:06:56
» Erdal Akalın: İnsan Denen Meçhul!..

Erdal Akalın: İnsan Denen Meçhul!..

...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
Erdal Akalın: İnsan Denen Meçhul!..
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Teknoloji - 23 Ekim 2017, Pazartesi 15:08:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

....

 

MEB tarafından hazırlanan müfredat denen yıllık öğretim çizelgesi içeriğinden Evrim Kuramı çıkarılınca, hepimiz rahatsızlık duymuş ve kökenimizin yeni kuşaklara doğru öğretilmeyecek olmasından üzüntü duymuştuk.   Bizim ülkemizin eğitimcileri tarafından her ne kadar yok hükmünde sayılmakta olsa da, Darwin tarafından önümüze konmuş olan ‘Türlerin Seçilimi’ konusu bilim insanlarının gündemini işgal etmeye devam etmektedir.  Arka arkaya bulunan yeni fosiller, insanoğlunun evrim kuramını da biraz daha karıştırmaktadır.  

 

‘Herkese Bilim Teknoloji’ adı ile çıkmakta olan haftalık derginin son sayısında da konu işlenmiş ve ‘İnsan Evrimi Arapsaçı’ başlığı ile son gelişmeler incelenmiştir.  Biz de, AK-ŞAKA olarak durumdan vazife çıkararak hiç olmazsa bilinen son tabloya değinerek, kökenimizi şöyle bir toparlayalım bari diye düşünerek bu yazıyı kurguladık.

 

Şimdilik kesin olan nokta, insanlarının kökeninin Afrika kıtasından doğmuş olmasıdır.  İnsan türü, 6 milyon yıl kadar önce, ağaçlarda yaşayan şempanze türü maymunlardan ayrılarak ve ‘hominini’ adını alarak ortaya çıkmıştır.

 

2.8 milyon yıl önce ise bu alt gruptan ‘Homo’ genel adı ile anacağımız türler kendilerini göstermeye başlamışlardır.  İlk üyelerden bir tanesi olan ‘Homo Erectus’, uzun savanların arasından ayağa kalkarak kendi cinsinin bilinen bir örneği olmuştur.  Bunlar arasından bilim insanları tarafından ‘Lucy’ diye adlandırılan fosil, 1970’li yıllarda bulunmuştur.  Homo grubunun bize en iyi örnek atamız olarak sunulanı ise ‘Homo Sapiens Sapiens’ adı verilenidir ki, geçmişi şimdilik 200.000 yıl önceye inilerek izlenebilmiştir.   Homo S. Sapiens, kuzenleri sayılan başka insanımsılarla birlikte yaşamıştır ve tahminen kendisine benzeyen altı türle yakınlığı vardır; Neanderthal, Denisovan ve Homo Naledi gibiler.

 

Homo sapiens’in, bu kuzenleri ile bir şekilde çiftleştiklerine de inanılmaktadır.  Çünkü insanoğlunun kromozom haritasında bu türlerin de DNA izleri vardır.   Ancak gerek Neanderthal ve gerekse Denisovan ve Homo Naledi türleri bilinmeyen nedenlerle ortadan silinmişlerdir. 

 

Homo Sapiens Sapiens (ki bilen insan anlamındadır), tahminen 2 milyon yıl önce ilkel aletleri kullanmaya başlamıştır.  Takiben ateşi keşfetmiş ve gıda türlerini pişirerek yemekle besin alımını güçlendirmiştir.  Böylece bedensel yapıları serpilmiş ve beyinleri büyümeye başlamıştır.   Keza ateş sadece gıdaların hazırlanması için değil, ışık ve ısı vermek yönünden de önemli bir avantajı olmuştur.  Ayrıca saldırgan diğer canlılara karşı koruyucu bir silah haline geldiğinden insan türünün yaşamına uzunluk ve konfor katmıştır.

 

300. 000 yıl öncenin insan cinsi, avcılık ve toplayıcılık yaparak yaşama tutunurken, küçük topluluklar halinde yaşamanın kolaylıklarını da öğrenmiştir.  Böylece kendilerine özgü kültürleri oluşmaya başlamış ve ortak bir dilleri gelişmiştir.  Bu evrim, insanlar arasında işbirliği oluşmasını da hızlandırmıştır.  Böylece yaklaşık 200.000 yıl önce, günümüz insanına en yakın anatomik gelişme modeli tamamlanmış olmuştur.  Bu arada daha yeni aletler ve silahlar da yaratılmıştır.  Büyüyen beyinleri ile bilgi hazineleri artmış, bilgiyi koruyabilmek ve yeni kuşaklara devredilmek becerileri ortaya çıkmıştır.   Homo Sapiens Sapiens, çevresini doğru tanımlar hale gelirken, bitkiler ve hayvanlar hakkında da bilgi dağarcığı artmıştır.

 

İnsanoğlu bu evreleri aşarak 12.000 yıl önce bitkileri ekerek ve hayvanları evcilleştirerek önemli bir döneme geçmiş ve ‘Tarım Toplumu’ olmuştur.  Böylece beslenme dürtüleri daha kolay çözümlenmiş, yarattıkları alet ve silahlarla da hayatta kalabilmek şansları artmıştır.

 

Tarım toplumu olabilmek becerisi sonrası birlikte yaşamanın avantajlarını öğrenmişler ve kabileler, siteler, kentler ve hatta sonradan imparatorluğa dönebilecek devletler kurmuşlardır.  Birlikte yaşayabilmek becerisi ile adına uygarlık diyebileceğimiz kültürel evrime de adım atmış olmaktadırlar.  Bilgilerini paylaşarak, başkaları ile takas ederek geliştirmişlerdir. 

 

Yaklaşık 500 ila 600 yıl kadar önce bilgi hazinelerine matematik, fizik, kimya, biyoloji, astronomi gibi halen bazılarının kavuşmakta özlediği konuları eklemişler ve geliştirmişlerdir.  Kuşkusuz beyinlerinden kaynaklanan sanatsal etkinler artık mağara duvarlarından taşarak tablolara ve sitelerde başlayan mimarlık çabaları büyük şehirlere de akmaya başlamıştır.

 

Bilgi akışının hızlanması ve toplumsal kültürel paylaşımlar semeresini vermiş, pozitif bilimin nimetleri ile tarım toplumundan Sanayi Toplumu’na geçiş tamamlanmıştır.

 

Hızlanan bilimsel çalışmalar ve teknolojik icatlar sonrası da, yaklaşık 20 - 30 yıl kadar önce sanayi toplumu geride bırakılarak elektronik teknolojinin yarattığı Bilişim Toplumu haline gelmiş bulunuyorlar.

 

Şimdi benim iki sayfaya sığdırmaya çalıştığım bu evrelere bir de şöyle bakarsak, İnsan Denen Meçhul’ün evrimsel yolculuğunu daha iyi kavramış olabiliriz; ilk insandan günümüze kadar geçen evrimin içerisinden tahminen 125.000 kuşak tür atalarımız gelmiş ve geçmiştir.  Örneğin; insanoğlunun pozitif bilimle buluşmasının önemini kavramasından bu yana bile en azından 20 - 30 kuşak atalarımız insanlık adına görev taşımıştır.

 

Gelinen nokta da adına ‘Yapay Zekâ’ denen gelişmeler söz konusudur.  Yapay zekâ ürünü yaratıklarımızın bizleri nasıl yönlendireceği ise ayrı bir konu olarak karşımızda durmakta ve belki de geleceğimizi şekillendirmek üzere bu kez onlar pusu da beklemektedirler!..

 

                                                                                               Erdal Akalın (23.10.2017)


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Bağımsı Özgür Fikir, Düşünce yazar Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir