15 Aralık 2018 Cumartesi 15:49:25
» İranlıları ikiye bölmüş test sonuçlarına göre bölgede ve orada parçalama projeleri hayata olacakmış.

İranlıları ikiye bölmüş test sonuçlarına göre bölgede ve orada parçalama projeleri hayata olacakmış.

İran'da günlerdir devam eden protesto gösterileri halkı ikiye böldü. Bir kesim şiddet olaylarından endişelenirken, bir kesim halkın sesini başka türlü duyuramayacağı görüşünde. Ortak dertleri ise geçim sıkıntısı. İmiş işte burada komşumuz test ediliyor. Komşumuz, bunu sonucuna göre Tayyipista'da da benzer olaylar olacak çünkü yıllardır iyi kötü komşuluk yapılan bu ülke bize en yakın ve şimdiki politikaları bakımından benzeyen bir ülke... doğu savaş kolu liderliğinde olguya: İran'da 6. gününe giren hükümet karşıtı gösteriler konusunda İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney sessizliğini bozdu. Hamaney "Düşmanlarımız ülkede karışıklık çıkardı" dedi. İran genelindeki eylemlerde dün akşam 9 kişinin daha öldüğü açıklandı. Ülkede 6 gündür süren eylemlerde ölü sayısı böylece en az 20'ye ulaştı. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani yaşananlardan yabancı ülkeleri sorumlu tutarak "İran'daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan geliyor" dedi.Biçiminde bakıyor... Bu arada bende konuşayım diyen Tayyipistan Dışişleri Bakanlığı, İran'da hayat pahalılığı ile başlayan ancak rejime karşı da yönelen protestolarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 'huzur ve istikrarın korunmasına önem verildiği' ifade edildi "Dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz" denildi. İşte bazı ilgilenirseniz toparladığımız haberler...
Paylas
http://www.bagimsizozgurmedya.com
İranlıları ikiye bölmüş test sonuçlarına göre bölgede ve orada parçalama projeleri hayata olacakmış.
http://www.bagimsizozgurmedya.com/turkhaber.html
Narko-Terör Ve Bağlantıları - 02 Ocak 2018, Salı 16:48:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Batı savaş kulübünden DW verdiği haber göre; İran halkı yıllardır geçim sıkıntısı çekmesine rağmen memnuniyetsizliğini neden şimdi dışa vurdu? Bu soru merak konusu olmakla birlikte ülkede hoşnutsuzluğun giderek arttığı bilinen bir gerçek. Geniş kesimler ayın sonunu getirebilmek için iki ya da üç ayrı işte çalışmak zorunda kalıyor.

 

Özellikle gençler arasında işsizlik giderek artıyor. Başkent Tahran sakinleri gençlerin öfkesini anlayışla karşılamakla birlikte şiddetin tırmanmasından da endişe ediyorlar.

 

26 yaşındaki yüksekokul öğrencisi Sara protestoların temelinde halkın ekonomik zorluklarının yattığını belirtiyor, ancak gösterilerin dışardan yönetildiğini tahmin ediyor. İranlı genç huzursuzluğun bir anda ülke genelinde patlak vermesine anlam veremiyor ve görünür neden olmadığı halde eylemlerin başlatılmasının akla bazı soruları getirdiğini söylüyor.

Iran Proteste gegen Regierung in Teheran (picture-alliance/dpa/Kyodo)

 

Protestolar şimdilik küçük yerleşim yerlerinde sürüyor ve başkent Tahran neredeyse gelişmelerden pek etkilenmiyor. Tahranlılar bankalara ve devlet dairelerine yapılan saldırıları endişeyle karşılıyorlar. 55 yaşındaki ev kadını Şiva Daneşvar kamu binalarına zarar verilmesinden öfkeli. "Kırdıkları pencerelerin tamir masrafı bizim cebimizden çıkacak”, diyor.

 

Protestoculara sempati besleyenler de az değil. 42 yaşındaki Farasaneh Mirsaie "Hayat zor. Pahalılık altında eziliyoruz. Kocam memur ama maaşı evi geçindirmeye yetmiyor”, diyor. İranlı iki çocuk annesi, kısa süre önce halı fabrikasındaki işini kaybeden akrabalarının durumuna da üzülüyor.

Proteste in Teheran (Reuters)

 

Ekonomik beklentiler yerine gelmedi

 

Nükleer anlaşmazlık yüzünden uygulanan mali ve ticari yaptırımların kalkmasının üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen ekonomik hayattaki canlanma beklendiği kadar olmadı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani enflasyonu kontrol altına alıp İran Riyalinin değer kaybını durdurmayı başardıysa da, fakirlere yapılan yardımların çoğunu kaldırması halkın daha da yoksullaşmasına yol açtı.

 

Ruhani protestolar başladığında göstericilerin kızgınlığını anlayışla karşıladığını belirtmiş ve onlardan şiddetten uzak durmalarını istemişti. Ancak Salı gecesi İsfahan'da dokuz kişi daha öldürüldü. Böylece protestoların Meşhed'de patlak vermesinden bu yana ölenlerin sayısı 21'e çıktı.

Proteste in Teheran (Reuters)

İranlılar fabrikaların kapanması ya da aylıkların ödenmemesi nedeniyle protesto gösterileri düzenlenmesine alışıklar. Ancak siyasi gösterilere nadiren rastlanıyor. Kamu hayatının sıkı kontrol altında tutulduğu İran'da sokaklara çıkmak büyük risk anlamına geliyor. Güvenlik kuvvetleri gösterilere son derece sert müdahalede bulunduğu gibi ağır hapis cezaları da göz korkutuyor.

 

Çaresizlikten şiddete

 

Nasser Chalaf huzursuzluklarda özgürlük olmamasının da rol oynadığını belirtiyor ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kitlelerin eylemlerini anlayışla karşıladığını söylüyor. Bir petrol şirketinde çalışan ve iki oğlu da işsiz olan 52 yaşındaki Chalaf "Aslında kimse taşkınlık yapıp binaları ateşe vermek istemez ama kendilerine kulak verilmesini sağlamak için başka çareleri de yok”, diyor.

 

İranlılar ABD Başkanı Donald Trump'ın protesto gösterilerini desteklemesine tepkili. ABD'ye girişlerinin Trump tarafından yasaklanmasını İranlılar unutmadı. Mirsaie ise İran hükümetinin Trump'ın eline eleştiri kozu vermemesini temenni ediyor. İranlı kadın "Altın gibi memleketimiz var. Ama imkânlarımızdan yeteri kadar yararlanamıyoruz”, diyor.

 

İran'daki en yüksek siyasi ve dini makamın sahibi Ali Hamaney, ülkedeki protestoların altıncı gününde sessizliğini bozdu.

 

Hamaney, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, "Son günlerdeki olaylarda düşmanlarımız birleşti. İslamcı rejim için sorun yaratmak amacıyla da para, silah, politika ve istihbarat servisleri dâhil tüm araçları kullanıyorlar" dedi.

 

"Düşman, her zaman İran ulusuna sızmak ve saldırmak için bir fırsat ve çatlak arıyor" diyen Hamaney, "Düşmanı cesaret, özveri ve imanla durdurabiliriz" diye ekledi.

 

Herhangi bir ülkenin adını vermeyen Hamaney, "doğru zaman geldiğinde" olaylarla ilgili yeni açıklamalar yapacağını belirtti.

 

İran'da silahlı kuvvetler, yargı ve devlet televizyonu gibi kurumların kontrolünü elinde tutan dini lider Hamaney, ülkedeki birçok alanda alınan kararlarda son sözü söyleme hakkına sahip kişi konumunda.

 

Daha önce İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Şamhani, ülkesindeki olayların arkasında ABD, Suudi Arabistan ve İngiltere'nin olduğunu söylemişti. Beyrut merkezli El Mayadin televizyonuna konuşan Şamhani, "Suudiler İran'dan beklenmedik bir karşılık alacak ve bunun ne kadar ciddi olduğunu onlar iyi bilir" demişti.

 

Trump'a yanıt: Kendi ülkendeki evsizlere bak

 

İran'daki olayların başından beri attığı tweet'lerle göstericilere destek veren ABD Başkanı Donald Trump, Tahran yönetimini hedef alan açıklamalarını sürdürdü.

 

Trump, "İran halkı, sonunda acımasız ve yozlaşmış İran rejimine karşı harekete geçti. Başkan Obama'nın enayice verdiği paraların tümü, terörizme ve onların 'ceplerine' gitti. Halkın yiyeceği az, enflasyonu fazla, insan hakları yok. ABD izliyor!" diye tweet attı.

 

Trump'a yanıt veren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise "Diğer ülkelerle ilgili abes ve hakaretamiz tweet'ler atmakla zaman harcamak yerine, milyonlarca evsiz ve aç insan olması ya da her gün onlarca insanın öldürülmesi gibi kendi ülkesindeki sorunlarla ilgilense daha iyi olur" dedi. Kasımi, İranlılar arasında Trump'a hiçbir destek olmadığını sözlerine ekledi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan Tahran'a destek

 

İran'da ülkedeki ekonomik şartların protesto edilmesiyle başlayan ve ardından hükümet karşıtı gösterilere dönüşen olaylarla ilgili Şam'dan da açıklama geldi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'ın egemenliğine saygı gösterilmesi ve Tahran'ın iç işlerine müdahale edilmemesi gerektiği belirtildi.

 

İran'daki protestoculara destek veren ABD ve İsrail'i eleştiren Suriye Dışişleri Bakanlığı, bu iki ülkeyi bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladı.

 

Bakanlığın açıklamasında, "Suriye; İran liderlerinin, hükümetinin ve halkının bu komployu yenebileceğinden emin" denildi.

 

 İran devlet televizyonu dün gece başkent Tahran'a 350 km uzaklıktaki İsfahan'a bağlı Kehderican'da 6 eylemcinin bir polis karakoluna saldırdığı sırada öldüğünü açıkladı.

 

Devlet televizyonu eylemcilerin karakoldan silah çalmaya çalışması üzerine çatışmaların yaşandığını iddia etti.

İran devlet televizyonu ayrıca İsfahan'a bağlı Humeynişehr'de 11 yaşındaki bir çocuk ile 20 yaşındaki bir erkeğin öldüğünü, İsfahan'a bağlı bir diğer bölge olan Necefabad'da da 1 İran Devrim Muhafızı'nın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ölenlerin tümünün tüfekle vurularak yaşamını yitirdiği belirtildi. İsfahan'da ayrıca dün 100 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İLK KEZ BİR GÜVENLİK MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ

 

İran protesto
 

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr, Necefabad'da bir saldırganın tüfekle bir polisi öldürdüğünü, 3'ünü de yaraladığını duyurmuştu.

 

İran Devrim Muhafızı'nın öldüğü olayla bu saldırının aynı olay olup olmadığı ile ilgili soru işaretleri bulunuyor. Associated Press (AP) ülkedeki protesto gösterilerinde ilk kez dün bir güvenlik mensubunun öldürüldüğünü de kaydetti.

 

TAHRAN'DA 3 GÜNDE 450 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

 

Yarı resmi ILNA haber ajansına konuşan Tahran Vali Yardımcısı Ali Aşgar Nasserbaht ise başkentte 3 günde 450  eylemcinin gözaltına alındığını kaydetti.

 

Nasserbaht cumartesi günü 200, pazar 150, dün ise 150 eylemcinin Tahran'da gözalatına alındığını belirtti.

 

ŞAMHANİ: İRAN İLE İLGİLİ ETİKET VE MESAJLAR ABD, İNGİLTERE VE SUUDİ ARABİSTAN'DAN GELİYOR'

 

Diğer taraftan İranlı yetkililerden yaşananlardan 'yabancı güçleri' sorumlu tutan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

 

BBC Türkçe'nin katardığına göre Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani, yaşananlardan yabancı ülkeleri sorumlu tuttu.

 

Lübnan medyasına konuşan Şamhani, "İran'daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekalet savaşıdır" dedi.

 

LARİCANİ: SAVCILARIN SERT TUTUM TAKINMALARINI İSTİYORUM

 

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani de yetkililere eylemcilere karşı koymaları çağrısı yaptı. Laricani "Ülkedeki tüm savcıalrdan müdahale etmelerini ve sert tutum takınmalarını istiyorum" dedi.

 

RUHANİ: PROTESTOLAR BİR FIRSAT

 

Tahran Üniversitesi-eylem
 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise dünkü açıklamasında İran'da her eylemcinin yurt dışından emir almadığını belirterek "Bir grup insan da fikirlerini ve sorunlarını aktarmak için sokağa çıktı" diye konuştu.

 

Ruhani, bir araya geldiği milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada protestoların bir tehdit olarak değil, insanların sorunlarını görmek için bir fırsat olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Ruhani, protestocuları sokağa çeken tek şeyin ekonomik sorunlar olmadığını, insanların daha fazla özgürlük istediğini de belirtti.

 

HAMANEY'İN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

 

Ruhani daha önceki açıklamasında 'Kanuna ve halkın isteğine karşı slogan atan ve kutsallar ile devrimin değerlerine hakaret eden  bu azınlık ile ulusumuz ilgilenecektir" demişti.

Zira gösterilerde 'Diktatör'e ölüm' ve 'Ruhani'ye ölüm' sloganları atılmıştı.

 

 

Öte yandan protestoların başlangıcından beri  sessizliğini koruyan dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in de bir açıklama yapması bekleniyor.

 

AB: BARIŞÇIL GÖSTERİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GARANTİ EDİLMESİNİ UMUYORUZ

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü Catherine Ray tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise  AB'nin İran'daki gelişmeleri izlediği ve İran makamlarıyla temas halinde olduğu belirtildi.

Gelişmeleri gözlemlemeyi sürdüreceklerini ifade eden Ray, "İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamalarının ardından barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğünün garanti edilmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Doğu savaş kolu lideri medyası olguya şöyle bakıyor; Ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler konusunda 'Düşmanlarımız karışıklık çıkardı" diyen İran'ın dini lideri Hamaney bu kişilerin "Para, silah ve istihbarat kullanarak' karışıklık çıkardığını savundu.

 

'İRAN'IN DÜŞMANLARI KARIŞIKLIK YARATMAK İÇİN PARA, SİYASET, SİLAH VE İSTİHBARAT GİBİ FARKLI ARAÇLARI KULLANDI'

 

Hamaney resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada "Son günlerde İran'ın düşmanları birleşti ve İslam Cumhuriyeti'nde karışıklık yaratmak için para, siyaset, silah ve istihbarat gibi farklı araçları kullandı" ifadelerini kullandı.

 

 

'DÜŞMAN HER ZAMAN FIRSAT KOLLUYOR'

 

 

"Düşman herhangi bir gedikten sızmak ve İran ulusuna saldırmak için her zaman bir fırsat kolluyor" diyen Hamaney "Düşmanı durdurmak için gerekenler cesaret ruhu, fedakarlık ve insanların inancıdır" açıklamasında bulundu

 

 

Hamaney konuyla ilgili olarak 'doğru zaman geldiğinde' ulusa sesleneceğini de duyurdu.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün gösterilere ilişkin yaptığı açıklamada, İran'da her eylemcinin yurt dışından emir almadığını belirtmiş ve "Bir grup insan da fikirlerini ve sorunlarını aktarmak için sokağa çıktı" demişti.

 

Ülkede 6 gündür devam eden hükümet karşıtı eylemlerde ölü sayısı 20'ye ulaşmıştı. Bazı haber ajansları ise ülkedeki ölü sayısının 20'den fazla olduğunu belirtiyor.

 

ABADİ: ALLAH'A SAVAŞ AÇMAK SUÇUNDAN İDAM EDİLEBİLİRLER

 

Diğer taraftan Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı Musa Gazanfer Abadi'den çok sert bir açıklama geldi. Yarı resmi Tasnim haber ajansının aktardığına göre Abadi eylemlere katılan kişilerin 'Allah'a savaş açmak' suçundan mahkemede idam cezası alma ihtimallerinin olduğunu söyledi.

 

Abadi "Açıkça görülüyor ki onlara yöneltilebilecek suçlardan biri 'Muharebe' yani 'Allah'a savaş açmak'. İran'da bu suçun cezası idamdır" dedi.

 

'3. GÜN VE SONRASINDA KATILANLARIN CEZALARI DAHA AĞIR OLACAK'

 

 

Abadi ayrıca, "3. ve sonraki günlerinde gösterilere katılan eylemcilerden gözaltına alınanların cezaları daha ağır olacak. Çünkü, İçişleri Bakanlığı tarafından gösterilerin izinsiz olduğu açıklaması yapılmasına rağmen, bu kimseler bilerek ve kasıtlı olarak toplumda kargaşa çıkarma girişiminde bulundu" dedi.

 

 

Devam eden günlerde gösterilere katılımların 'vatandaşlık hakkını kullanma' şeklinde değerlendirilmeyeceğini vurgulayan Abadi, "Bilakis bu kişiler, rejimin temellerine kasteden kişiler olarak kabul edilecek. Gözaltına alınanlar, ulusal güvenliğe saldırı ve kamu malına zarar verme gibi ağır ithamlarla suçlanabilecek" diye konuştu.

 

Gözaltına alınan göstericilerin ivedilikle yargılanacağını öne süren Abadi ayrıca, Tahran ve diğer kentlerde eylemlere 'öncülük eden ve yabancı ülke istihbarat birimleriyle irtibatını tespit edilen' eylemcilerin yakında mahkemeye çıkarılacağını da ifade etti.

 

Bu arada bende konuşayım diyen Tayyipistan Dışişleri boş işlere Bakanları topluluğundan İran'da 20'nin üzerinde şehre yayılan protestolarla ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

"İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır.

 

'PROVOKASYONLARA KAPILMAMALI'

 

 

Tayyipistan, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

 

'DIŞ MÜDAHALELERDEN KAÇINILMALI'

 

Bir an önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

 


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok ANTİ-TERRORİSM Araştırma Grubu

E-Posta ile gönderilen veya direk Web sitesine yayınlanması için gönderilen yazıların fotoğraf gibi tüm demokratik protesto, bilgi, haber, yorum ve sosyal/siyasal içerikli paylaşımlar TC Anayasasının;
MADDE 25: "Düşünce ve Kanaat Hürriyeti";
MADDE 26: "Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti"
kapsamında Web sitemizde yapılmıştır.
Kişisel veya kurumsal Demokratik düşünce ve kanaatlerimiz engellenmesi ve/veya şiddet/baskı altına alınması, bu nedenle
"Yazar olan biz Hakkımızdaki veya kullanıcıların kullandıkları web sitesindeki yayınlanan haberler dolayısı ile olası her türlü anti-demokratik yasal girişimi",
TC Anayasası, AİHM ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında, her türlü yasal haklarımız saklı kalmak üzere, peşinen reddederiz…

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Güvenlik Kodu: Guvenlik
Yorum
Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Rogg&Nok Haber- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Rogg&Nok Haber Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin roggnok@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir